Hospodársky denník
USD46,801 Sk
EUR41,91 Sk
CHF28,589 Sk
CZK1,382 Sk
  Piatok  26.Apríla 2002

Invalidná dôchodkyňa a dohoda pracovnej činnosti

Na výpomoc pri ambulantnom predaji chcem uzavrieť dohodu o vykonaní práce s invalidnou dôchodkyňou. Môžem ju zamestnať touto formou?

- Ak invalidná dôchodkyňa môže vykonávať prácu, je zrejme uznaná za invalidnú z dôvodu, že pre nepriaznivý zdravotný stav je schopná vykonávať sústavné zamestnanie iba za celkom mimoriadnych podmienok (§ 29 ods. 3 písm. b) zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov). Zároveň sa takáto invalidná dôchodkyňa, ktorá je schopná vykonávať sústavné zamestnanie iba za celkom mimoriadnych podmienok, na účely zákona o zamestnanosti považuje za občana so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím (§ 31 ods. 2 zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov).

Podľa môjho názoru vzhľadom na formu pracovnej úlohy, ktorá by mala byť vymedzená druhovo (teda nie individuálne, pretože nejde o výsledok práce), s poberateľkou invalidného dôchodku by ste mali uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti a nie dohodu o vykonaní práce.

Od 1. apríla 2002 nadobudol účinnosť zákon č. 311/2001 Z. z. v znení zákona č.165/2002 Z. z. (teda nový Zákonník práce), ktorým sa opätovne medzi dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru ustanovila aj dohoda o pracovnej činnosti (§ 226a ZP).

Zamestnávateľ môže uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti s fyzickou osobou, aj keď predpokladaný rozsah práce nepresahuje 300 hodín (teda rozsah hodín zo 100 sa od 1. 4. 2002 zvýšil na 300). Na základe tejto dohody možno vykonávať prácu v rozsahu neprekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času, napríklad najviac 20 hodín týždenne pri 40-hodinovom týždennom pracovnom čase. Do tohto rozsahu sa nezapočítava čas prípadnej pracovnej pohotovosti, za ktorú zamestnancovi nepatrí odmena a pracovná pohotovosť doma. Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzavretá, najdlhšie však za obdobie 12 mesiacov.

Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzavrieť písomne, pretože inak je dohoda neplatná. V dohode musia byť uvedené:

- dohodnutá práca,

- dohodnutá odmena za vykonanú prácu (môže byť nižšia ako minimálna mzda, teda podľa počtu odpracovaných hodín či podľa dohody), dohodnutý rozsah pracovného času,

- doba, na ktorú sa dohoda uzaviera.

Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

Dohoda o pracovnej činnosti sa uzaviera na dobu určitú. V dohode možno dohodnúť aj spôsob jej zrušenia. Okamžité zrušenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite zrušiť pracovný pomer. Ak spôsob zrušenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju zrušiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu s 15-dňovou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom bola písomná výpoveď doručená.

JUDr. Z. Macková, PhD.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.