Hospodársky denník
USD46,801 Sk
EUR41,91 Sk
CHF28,589 Sk
CZK1,382 Sk
  Piatok  26.Apríla 2002

Stane sa ropa zbraňou?

Zvýšená nervozita a masívna realizácia nákupov boli hlavnými charakteristikami včerajšieho obchodovania na svetových trhoch ropy. Razantnú zmenu trendu ovplyvnila informácia o možnosti použitia ropy ako „ekonomickej zbrane“. Korunný princ Abdulah plánuje na svojom blížiacom sa stretnutí s prezidentom Georgom W. Bushom naznačiť možnosť ohrozenia strategického partnerstva oboch štátov v prípade, ak bude US administratíva naďalej podporovať izraelské vojenské akcie v Palestíne. Niektorí analytici nepredpokladajú reálne naplnenie tejto hrozby aj vzhľadom na tohtotýždňové vyhlásenie saudskoarabského ministra ropného priemyslu o schopnosti vyrovnať ponuku ropy v prípade pokračujúceho blokovania irackého exportu. V priebehu týždňa boli zverejnené aj čísla o vývoji zásob tejto strategickej komodity v Spojených štátoch, ktoré podľa Energy Information Agency vykázali medzitýždenný nárast. Táto skutočnosť len potvrdzuje, že ponuková strana trhu nie je ohrozená aj napriek prebiehajúcemu irackému embargu a dočasnému zastaveniu exportu ropy z Venezuely.

Zásob je dosť

International Energy Agency (IEA) včera apelovala na členské krajiny OPEC, keď konštatovala, že ak na júnovom zasadnutí kartelu nedôjde k zvýšeniu exportných kvót, môže byť ohrozené oživenie globálnej ekonomiky. „Dáme krajinám OPEC šancu pokračovať v dodávkach ropy, no v prípade ak dôjde k zastaveniu exportu, krajiny OECD majú núdzové zásoby tejto komodity postačujúce na pokrývanie dopytu v objeme 8 mil. barelov denne po obdobie minimálne troch až štyroch mesiacov,“ uviedol výkonný riaditeľ IEA Robert Priddle. Júnové kontrakty ropy WTI na New York Mercantile Exchange si vo štvrtkovom obchodovaní polepšili o 45 USc a dočasne sa pohybovali na hladine 26,83 USD za barel. Rovnako datované dodávky ropy Brent na londýnskej International Petroleum Exchange poskočili o 24 USc na priebežnú hodnotu 26 USD za barel. Nákupný sentiment sa preniesol aj na vedľajší trh ropných derivátov, kde sa májový vykurovací olej posilnil o 1,18 USc a pohyboval sa na úrovni 67,30 USc za galón. Májový benzín si pripočítal 1,04 USc k dobru a v závere obchodovacieho dňa sa ustálil na 79,80 USc za galón.

Atraktívne zlato

Politická nestabilita na Blízkom východe a pokračujúce stratové ťaženie amerického dolára pomohli vo včerajšom obchodovaní cene benchmarkového kontraktu zlata na newyorskom COMEX-e dosiahnuť svoju najvyššiu hodnotu od júla 2000. Kulminujúce napätie medzi Izraelom a Palestínou podporuje hrozbu spoločného postupu moslimských štátov v oblasti zastavenia ropného exportu. Základným faktorom posilňovania zlata je však podľa analytikov negatívny trend dolára. V tejto súvislosti dochádza k zvýšeným nákupom zlata denominovaného v dolároch najmä zo strany európskych obchodníkov, ktorí využívajú „lacnejšie“ nákupy tohto drahého kovu. Júnové dodávky zlata sa včera posilnili o 2,50 USD a dočasne sa stabilizovali na 307,30 USD za troyskú uncu. Podobný vývoj zaznamenali aj májové kontrakty striebra, ktoré sa pohybovali na úrovni 4,60 USD/oz so ziskom 3,8 USc. Minimálna aktivita bola blízka pre platinou vedenú skupinu kovov, kde si júnové paládium odpočítalo 5 USD na priebežných 366 USD/oz. Kontrakty platiny s dodávkou v júli dosiahli 548,50 USD/oz, keď sa oslabili o 1,60 USD.

(M. Tirpák/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.