Hospodársky denník
USD46,795 Sk
EUR41,952 Sk
CHF28,633 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  29.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

My sa potrebujeme vzájomne

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavách, čo potrebuje hospodárstvo. . .

Aj Rothschildovci by žasli

Kde sa vo vláde berie toľká rozpočtová rozšafnosť

Rokovanie vládneho kabinetu minulý týždeň neprinieslo nič nové. Pritom sám minister financií Rastislav Hajnovič musel. . .

Rast rezerv

Devízové rezervy bankového sektora medzitýždenne vzrástli o 88 mil. USD a dosiahli 6,347 mld. USD.

NBS vykázala nárast devízových aktív k 24. aprílu tohto roka o 33,9 mil. USD na 4,71. . .

Reálny cieľ

Miera inflácie v krajinách Európskej hospodárskej a menovej únie sa bude v najbližšom čase naďalej znižovať a čoskoro sa môže dostať pod hranicu dvoch percent. Pre taliansky denník Il . . .

Oceľ padá

Americká oceliarska spoločnosť U. S. Steel dosiahla v prvom štvrťroku stratu vo výške 83 mil. USD, čo predstavuje 93 centov na akciu. Za rovnaké obdobie minulého roka podnik zarobil 9 mil. . .

Viac nevýhod

Podľa významných nemeckých ekonomických inštitútov bude vstup krajín východnej a strednej Európy do EÚ pre súčasných členov len malým ekonomickým prínosom, ale zato ich bude veľa stáť. . .

Dozrel

Vo včerajšej poludňajšej diskusnej relácii TV JOJ s príznačným názvom Jóóój M. Duray o. i. konštatoval, že je maďarským politikom žijúcim na Slovensku. Povedal aj to, že jeho vyhlásenie o p. . .

Očistný proces?

Peter Kasalovský

Keď sa mení režim alebo čo len vládna garnitúra, to minulé sa označuje protagonistami nového za čas útlaku a neslobody, prípadne za zločinecké a odsúdeniahodné. . . .

Vy ste rebel (1)

Je predsedom Trnavského samosprávneho kraja (VÚC). Od 1989. roku, keď mal dvadsaťosem, dodnes bol a je prítomný v politike, ale aj v hospodárstve. . . .

Čitateľský Prominent ekonomiky 2002

Od 22. 4. do 26. 4. došlo 416 a celkovo od 15. februára určuje poradie v tejto ankete tritisíctristoštyridsaťjeden hlasovacích lístkov (3341).

Dodnes bolo no. . .

Strany a hnutia

SNS - Štátny rozpočet SR na tento rok je zostavený ako „predvolebný“. Riziká, ktoré vyplývajú z jeho nereálnych príjmov i výdavkov, stavajú SR na „hranu reálneho ekonomického kra. . .

Strany a hnutia

SDĽ - Značku SDĽ výrazne znehodnotila skutočnosť, že ju verejnosť začala vnímať ako lavírujúcu stranu, uviedol v sobotu predseda strany Pavel Koncoš. Ako povedal, práve nad zneho. . .

Strany a hnutia

KDH - Oživenie hospodárstva zavedením rovnej dane, istota rodinám a lepšia a šťastnejšia budúcnosť mladých ľudí sú podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského tri základné úvodné projekt. . .

Neurobiť obrovskú chybu

MAAE oceňuje naše jadrové zariadenia

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni označila minulý týždeň bezpečnosť jadrových zariadení v SR ako pria. . .

Zákon, ale bez odpovedí

Spoločné úrady by mali vzniknúť zdola

Predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) poukazujú, že ministerstvo vnútra zákonom o poverených obciach zasahuje do. . .

Využitie ľanu

Otvorením výstavy o pestovaní a spracovaní ľanu na Spiši začala sa včera nová návštevná sezóna v skanzene ľudovej architektúry v Starej Ľubovni. Tento región severovýchodného Sloven. . .

Každý si povie

K návrhu Programu odpadového hospodárstva Banskobystrického kraja do roku 2005, ktorý minulý týždeň zverejnil Krajský úrad v Banskej Bystrici, sa môžu občania, orgány štátnej sp. . .

Lokalita je výhrou

Stály tlak na kvalitu služieb

Nádherný výhľad na Bojnice a ich malebné okolie, ktorý ponúka hotel Regia, priam láka stráviť tu dovolenku. Hotel donedávna patril mestu, len p. . .

Dopyt v priemysle klesol

Zásoby hotových výrobkov sa nemenia

Slovenské podniky hodnotia v apríli dopyt po priemyselných výrobkoch menej priaznivo ako v marci. Vyššiu úroveň dopytu ako normálnu. . .

Najhoršie Košický kraj

Nezamestnaných máme vyše 520-tisíc

Už v minulom roku sa priemerný mesačný počet evidovaných nezamestnaných medziročne zvýšil takmer o 3000, dosiahol 520 642 osôb. Priemer. . .

V marci ako vo februári

Mesačné bez zmeny, medziročne nárast

Ceny priemyselných výrobcov a produktov priemyselnej výroby v SR sa v marci v porovnaní s februárom nezmenili. Medziročne vzrástli . . .

doprava - Bez redukcie

V okrese Stará Ľubovňa je viacero obcí, kam najmä vo večerných hodinách a cez víkendy smerujú takmer prázdne autobusy. Preto v polovici apríla zredukovala spoločnosť BUS K. . .

súťaž - Pre slivovicu

Spolu 344 vzoriek destilátov z rôznych druhov ovocia hodnotili cez víkend degustačné komisie súťaže Koštovky páleného. Výsledky vyhlásili v sobotu v Starej Myjave, kde záuje. . .

školstvo - Murár 2002

Vyhlásením výsledkov a ocenením víťazov skončila v Nitre medzinárodná súťaž praktických zručností a odborných vedomostí žiakov stredných stavebných učilíšť Murár 2002. V súť. . .

Zdravie varuje

Zamestnanci niektorých slovenských podnikov nedodržiavajú predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a nevedia, aké sú ich práva a povinnosti. Manažment nie vždy má ujasne. . .

letectvo - Ako ďalej?

Vložením nepeňažného vkladu štátu do spoločnosti Slovenské aerolínie, pozostávajúceho z troch lietadiel typu TU 154-M, by sa mala vláda zaoberať v prvej polovici mája. Upís. . .

Plavba začala

Tohtoročnú plavebnú sezónu na Dunaji pre slovenských cestujúcich otvorila Slovenská plavba a prístavy (SPaP) Bratislava. Prvá plavba bola v sobotu na linke Bratislava - Viedeň - Br. . .

Prihlášok je stále málo

Ide o patenty, vzory a ochranné známky

Prístupom Slovenska k Európskej patentovej dohode a ďalšími aspektmi duševného vlastníctva sa zaoberala konferencia Úradu priemy. . .

Odlev lebo...

Na Slovensku sa čoraz intenzívnejšie začína hovoriť o „odleve inteligencie“. Nie je pritom novinkou, že práve do ČR odchádzajú Slováci za prácou najradšej. Len za posledný rok dost. . .

Do 50, potom do šrotu?

Komentuje Zuzana Krútka

Istý zahraničný podnikateľ, ktorý zásadne prijíma len celkom mladých ľudí, absolventov bez praxe, či už zo stredných škôl, učilíšť alebo vysokých . . .

Nadrezortný cestovný ruch

Komentuje Rudolfa Vallová

V očakávaní zriadenia Národného úradu pre cestovný ruch (NÚCR) sa začínajú pripravovať zákonné predpoklady na jeho založenie. Podľa vyjadreni. . .

Návrat k remeslám dedov

Začnú v máji prvým rekvalifikačným kurzom

Rozvoj skoro zabudnutých ľudových remesiel a vytvorenie nových pracovných príležitostí spojili do komunitného programu obecné. . .

Sú dni, žiaľ bez kupca

Kvalita i rarita, predsa hlboko do vrecka

V Šamoríne na Bratislavskej ceste v smere do Komárna po ľavej strane je malá živnostenská dielňa s nápisom Exkluzívne zrkad. . .

Zázračný prírodný liek

Rôzne sú podoby lákavého vitamínu

Putovanie vitamínu C po svete sa začalo v roku 1928 v biochemickom laboratóriu na univerzite Cambridge vo Veľkej Británii. Tu sa podari. . .

Zálohy pre pestovateľov

Export smeruje najmä do okolitých štátov

Bratislavský spracovateľ olejnín Palma-Tumys dosiahol za prvý kvartál zisk pred zdanením 92,6 mil. Sk, čo je o 113 % viac ako v. . .

Dvere im otvára kvalita

Napriek silnej konkurencii všetko predajú

„Naša firma má desaťročnú tradíciu výroby odevov. Máme k dispozícii kvalifikovaných a zručných pracovníkov, ktorí majú vypes. . .

Až zákon otvorí stavidlá

Poštové služby môžu aj do prenájmu?

Zisk Slovenskej pošty, š. p., pred zdanením predstavuje viac ako 370 mil. Sk. Jej vlaňajší hospodársky výsledok je v porovnaní s pr. . .

Od náhody len krok k úspechu

Nechceli byť na nezamestnaneckej podpore

Keď sa štyria bývalí nezamestnaní kolegovia z piešťanskej Tesly v roku 1999 rozhodli, že nebudú ďalej na nezamestnaneckej . . .

Nový riaditeľ

Slovalco v Žiari nad Hronom má nového generálneho riaditeľa. Milan Veselý vo funkcii nahradil Štefana Tesáka, ktorý zomrel 20. marca a generálnym riaditeľom spoločnosti bol od jej v. . .

Biela technika

Predaj spoločnosti Electrolux Domáce spotrebiče SK Bratislava sa medziročne zvýšil v prvom štvrťroku o viac ako 10 %. V tomto období predal Electrolux na Slovensku 70-tisíc kusov b. . .

Na internet

Skúšobnú prevádzku technológie ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) by mali spustiť začiatkom júna tohto roka Slovenské telekomunikácie Bratislava. Bude sa poskytovať v Bratislav. . .

Pre psov

Približne 50 nových pracovných miest vytvorila v prvej etape firma Pet Products v Sečovciach v okrese Trebišov, ktorá v týchto dňoch začala experimentálnu výrobu, zameranú na krmivo pre . . .

Budúcnosť ukazuje novú tvár

Čiernohronská železnička vracia život do regiónu

Najväčšia turistická atrakcia na Horehroní Čiernohronská úzkokoľajná železnička vstupuje v týchto dňoch do ďalšieho. . .

Dodávatelia do Lipska

Vystavovateľmi malé a stredné firmy

Lipský subdodávateľský veľtrh „Z“, ktorý sa uskutoční v dňoch 19. až 21. júna 2002, už po tretí raz poskytne platformu pre prezentáciu . . .

Ochutnávka vín

Postreh Viliama Sluku

Na prerušenú tradíciu ochutnávky vín nadväzujú v Limbachu, malebnej dedinke na úpätí Malých Karpát, historicky spojeného s vínom. Staronovú tradíciu obnovil. . .

Najviac služby a doprava

Zvolen buduje profesionálne pracovisko

Na Slovensku bolo ku koncu minulého roka registrovaných vyše 370-tisíc podnikateľských subjektov, z nich viac ako 287-tisíc fyzic. . .

Obec si stanoví priority

Zákon o združeniach motivuje podnikateľov

Návrh zákona o zriaďovaní a financovaní združení cestovného ruchu má minister hospodárstva Ľubomír Harach na podpis, čím sa d. . .

Les nie je len ťažba dreva

Dlhodobá absencia kompatibilnej štátnej politiky

Na poslednom valnom zhromaždení Slovenskej lesníckej komory vo Zvolene jej členovia konštatovali, že podpora štátu . . .

Daň za dlhoročnú nevšímavosť

Pre Hornádsku kotlinu sa teraz všetko odvíja od kvality vody

Zvrátiť stav v chabej aktivite vo využívaní európskych predvstupových fondov na Spiši bolo poslaním Z. . .

Pôžičku, načo dotácia?

Nezamestnaní v bezvýchodiskovej pozícii?

Marek je 26-ročný mladý muž, ktorý je prakticky päť rokov bez práce, vlastne ešte nemal poriadne zamestnanie. Mal to šťastie, že. . .

Výskum buniek

Vďaka čiastkovým úspechom vo výskume kmeňových buniek - buniek, ktoré sa dokážu špecializovať na jednotlivé tkanivá tela - sa liečba neurodegeneratívnych mozgových ochorení, ako je. . .

Farby ticha

Pod týmto názvom prezentuje akademická maliarka Soňa Herényiová svoju najnovšiu kolekciu obrazov v bratislavskej Galérii ARDAN. Maliarka študovala v rokoch 1973 až 1979 na bratislavs. . .

Vybrali sme pre vás

V spolupráci českých, slovenských a francúzskych filmárov vznikol dramatický film Správa o putovaní študentov Petra a Jakuba, ktorý je konfrontáciou hodnôt dvoch odlišných ku. . .

Mix poľskej kultúry

Výstavy fotografií, divadelné predstavenia, filmy, literatúra, rock, pop, džez a klasika, ako aj nezameniteľná poľská kuchyňa - to všetko predstavuje do konca júna Poľský inš. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Lea

v utorok Anastázia

V Českej republike

dnes Robert

v utorok Blahoslav. . .

Twist

6:00 Twist so Zuzanou Šikulovou

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist s Miroslavom Škrhom

7:15 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Čierna skrinka. . .

Slovenský rozhlas

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 Jean Racine: Faidra. Hra

9.30 Pop brífing. Týždenník o slovenskej populárnej hudbe <. . .

Oprava

V príspevku Kedy znížený základ dane (24. apríla) je okrem iného uvedené, že platnosť preukazov ZŤP vydaných pred účinnosťou zákona č. 195/1998 Z. z. skončila 31. 12. 2001. Táto informácia. . .

Podnikateľom - 28. apríl

Dane z prevodu nehnuteľností

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Ako kupujúceho nehnuteľnosti . . .

. . .

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, na východe spočiatku polojasno. V priebehu dňa od západu občas dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 15 až 19, vo výške 1500 m 6 stupňov. Slabý južný, k večeru na juhozápade severozápadný vietor 3 až 6 m/s. V utorok bude polojasno až oblačno a ojedinele zrážky. Na severe a východe spočiatku ešte zamračené s občasným dažďom. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhozápade miestami okolo 20 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno a cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota väčšinou 22 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.36 a zapadne o 20.03 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 4. 2002: Bratislava 100,43, Sliač 98,23, Košice 99,13, Poprad 93,83, za 26. 4. 2002: Bratislava 99,41, Sliač 97,43, Košice 98,44, Poprad 92,98, za 27. 4. 2002: Bratislava 99,26, Sliač 97,11, Košice 98,01, Poprad 92,65.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno18
Belehradpolooblačno18
Berlínprehánky 12
Bratislavaoblačno16
Bruselprehánky11
Budapešťoblačno17
Bukurešťoblačno19
Frankfurtdážď12
Helsinkidážď11
Istanbuljasno18
Kodaňprehánky12
Kyjevpolojasno18
Lisabonslnečno23
Londýnoblačno13
Madridpolooblačno25
Milánojasno19
Moskvaoblačno18
Oslodážď10
Parížzamračené14
Prahadážď 13
Rímpolooblačno17
Sofiaoblačno17
Štokholmdážď12
Varšavazamračené16
Viedeňoblačno16
Záhrebpolojasno17
Ženevaprehánky13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.