Hospodársky denník
USD46,795 Sk
EUR41,952 Sk
CHF28,633 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  29.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













My sa potrebujeme vzájomne

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavách, čo potrebuje hospodárstvo a vôbec spoločnosť po tohtoročných parlamentných voľbách, odpovedá Ing. Ján Líška, prezident spoločnosti

SCP, a. s., Ružomberok.

Ako vnímate ambície SR na pozvánku do NATO z jeho novembrového summitu v Prahe?

J. Líška: Slovenská republika má významnú polohu v srdci Európy, lebo spája sever a juh a západ s východom a tiež, samozrejme, naopak. Ambície vstupu do NATO sú veľmi reálne a aj potrebné. Realita nášho vstupu je daná medzinárodným prepojením v obchode a v zahraničnej politike. Potreba je daná obojstrannou výhodnosťou, pretože Slovenská republika potrebuje NATO, ale na druhej strane NATO potrebuje Slovenskú republiku. Smerovanie do NATO je také výrazné, že nie je možné hovoriť o žiadnych povolených zmenách v tomto smerovaní. Myslím, že s budúcou vládou je možné počítať ako s vládou, ktorá bude orientovaná na NATO.

Čo považujete za viac ako dôležité z hľadiska SR v celoeurópskej integrácii a nášho prijatia do Európskej únie?

J. Líška: Slovenská republika je malá krajina a z tohto hľadiska je odkázaná na medzinárodnú spoluprácu. Medzinárodná spolupráca je zároveň efektívnejšia vtedy, keď bude integrovaná v európskych štruktúrach. Európa ako jeden ekonomický celok sa môže stať veľmi vážnym ekonomickým súperom USA, Japonska, Číny a ďalších ekonomických zoskupení vo svete. Myslím, že zo strany SR je potrebné považovať prijatie do EÚ ako jeden z prvkov, ktorým je možné zabezpečiť náš strategický rozvoj. Na tieto vplyvy musíme byť pripravení. Treba však diskutovať o momente vstupu, prípadne o prijatí do EÚ. Tento okamih by mal byť veľmi presne definovaný zo strany našej vlády. Predovšetkým, čo sa týka podmienok naplnenia ukazovateľov ekonomického a sociálneho rozvoja, ale aj čo sa týka pozitívneho a negatívneho vplyvu a jeho kvantifikovania na jednotlivé oblasti rozvoja SR. Skúsenosti so vstupom štátov západnej Európy do Európskej únie či Rakúska alebo Španielska sú veľmi blízke. V každom prípade je potrebné vykonať analýzu jednotlivých vplyvov.

Na základe analýzy treba určiť postupné kroky smerujúce k integrácii. Za viac ako dôležité z hľadiska SR považujem konkurencieschopnosť pri úplnom otvorení hraníc so svojimi zahraničnými konkurentmi. Pre SR je mimoriadne dôležité:

- Zabezpečiť rozvoj investícií celoplošne zvýhodnením investorov na základe investovaného objemu a nie jednotlivo výnimkami, tak ako sa to robí v súčasnosti. Zároveň zabezpečiť podporu vybraných strategických odvetví vrátane celulózovo-papiernického priemyslu. Zmeniť súčasne platnú legislatívu, predovšetkým zákon o DPH.

- Na základe vysokej kvality a technickej úrovne výrobkov zabezpečiť vysoko efektívny export našich výrobkov s vysokou pridanou hodnotou.

To sú základné problémy, ktoré musí následne vláda veľmi rýchle riešiť principiálne, celoplošne a dynamicky.

Aký je tento rok pre vaše pracovisko, resp. vašu pozíciu?

J. Líška: Rozvoj celulózovo-papiernického priemyslu by mal byť prioritou vládneho programu predovšetkým preto, že SR patrí medzi najviac zalesnené krajiny Európy. Môžeme sa porovnávať s Fínskom, so Švédskom, s Rakúskom a Českom. Máme prebytok predovšetkým listnatého dreva v kvalite vhodnej pre rozvoj celulózovo-papiernického priemyslu. Máme viac ako storočné skúsenosti s výrobou papiera. Vysokokvalifikovaní manažéri vedú k úspechom firmy v Ružomberku, Štúrove, ale aj v ďalších mestách, a preto by bolo zásadným nedostatkom nevyužívať tieto prednosti na posilnenie ekonomiky SR. Cenové relácie našich výrobkov v tomto roku sú nižšie ako v predchádzajúcom roku. Zásluhou technického a investičného rozvoja, podstatného zlepšenia kvality našich výrobkov, výraznou ekologizáciou technológií, realizovaní pravidelných programov na zníženie nákladov a programov racionalizácie patrí celulózovo-papiernický priemysel k stabilným odvetviam s jednotlivými firmami ako SCP Ružomberok, Kappa Štúrovo, Bukocel Vranov, Tento Žilina, Harmanecké papierne a ďalšie. V roku 2001 zaznamenal celulózovo-papiernický priemysel viac ako 25 mld. Sk, zisk pred zdanením viac ako 3 mld. Sk a investoval viac ako 2,3 mld. Sk. Bol to rekordný rok, pretože sme vyrobili asi 1,2 milióna ton celulózy a papiera. Už v minulom roku došlo k zníženiu cenových relácií výrobkov na trhu a v prvom polroku tento trend pokračuje napriek pozitívnemu vplyvu už spomenutých rozvojových a racionalizačných programov. Predpokladám, že negatívny vplyv nižších cien na európskom trhu pri predaji našich výrobkov bude viac ovplyvňovať hospodárenie v tomto roku. Preto všeobecne predpokladáme, že rok 2002 bude horší ako rok predchádzajúci.

Ktoré problémy, resp. otázky v hospodárstve, ale aj v celej spoločnosti považujete za prioritné?

J. Líška: Problémov v hospodárstve a ekonomike SR je veľa. Reštrikčnou politikou je možné dosiahnuť vyrovnanie bilancie v makroekonomickej sfére, ale reštrikcia na druhej strane spôsobuje spomalenie obehu finančných zdrojov, čím sa vytvára dostatočný priestor na rozvoj mikrosféry. V predchádzajúcej časti som definoval priority SR v oblasti technický a investičný rozvoj, podmienky exportu. Okrem týchto rozhodujúcich priorít je nevyhnutné riešiť aj ďalšie oblasti, ako je:

- zamedziť zasahovanie štátu do sociálnych a ekonomických oblastí,

- zjednodušiť a zefektívniť oblasť daní vrátane DPH a zrovnateľnosť postavenia štátu a podnikateľských subjektov (štát má dnes mnohé neoprávnené výhody),

- podpora a rozvoj turistického ruchu,

- vypracovanie strategického rozvoja so zameraním na prioritné odvetvia oblastí pre nasledujúcich 10 - 20 rokov,

- vymožiteľnosť práva.

V budúcom roku si pripomenieme desaťročie od vzniku novej SR. Aké sú jej prednosti a mínusy v porovnaní s ostatným transformujúcim sa zahraničím?

J. Líška: Porovnanie s ostatnými transformujúcimi sa krajinami je vždy veľmi relatívne, treba však povedať, že Slovensko má výhody, medzi ktoré je možné zaradiť polohu Slovenskej republiky, je srdcom Európy, má priamy hraničný kontakt s EÚ a ľudský potenciál. Medzi nevýhody je potrebné zaradiť: nedostatočný objem investícií, negatívnu bilanciu zahraničného obchodu a vymožiteľnosť práva.

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, na východe spočiatku polojasno. V priebehu dňa od západu občas dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 15 až 19, vo výške 1500 m 6 stupňov. Slabý južný, k večeru na juhozápade severozápadný vietor 3 až 6 m/s. V utorok bude polojasno až oblačno a ojedinele zrážky. Na severe a východe spočiatku ešte zamračené s občasným dažďom. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhozápade miestami okolo 20 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno a cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota väčšinou 22 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.36 a zapadne o 20.03 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 4. 2002: Bratislava 100,43, Sliač 98,23, Košice 99,13, Poprad 93,83, za 26. 4. 2002: Bratislava 99,41, Sliač 97,43, Košice 98,44, Poprad 92,98, za 27. 4. 2002: Bratislava 99,26, Sliač 97,11, Košice 98,01, Poprad 92,65.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno18
Belehradpolooblačno18
Berlínprehánky 12
Bratislavaoblačno16
Bruselprehánky11
Budapešťoblačno17
Bukurešťoblačno19
Frankfurtdážď12
Helsinkidážď11
Istanbuljasno18
Kodaňprehánky12
Kyjevpolojasno18
Lisabonslnečno23
Londýnoblačno13
Madridpolooblačno25
Milánojasno19
Moskvaoblačno18
Oslodážď10
Parížzamračené14
Prahadážď 13
Rímpolooblačno17
Sofiaoblačno17
Štokholmdážď12
Varšavazamračené16
Viedeňoblačno16
Záhrebpolojasno17
Ženevaprehánky13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.