Hospodársky denník
USD46,795 Sk
EUR41,952 Sk
CHF28,633 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  29.Apríla 2002

Výskum buniek

Vďaka čiastkovým úspechom vo výskume kmeňových buniek - buniek, ktoré sa dokážu špecializovať na jednotlivé tkanivá tela - sa liečba neurodegeneratívnych mozgových ochorení, ako je napríklad Alzheimerova a Parkinsonova choroba, približuje k realite. Dvom nezávislým tímom vedcov sa podarilo z kmeňových buniek z ľudského embrya vytvoriť špecializované nervové bunky. Bádatelia veria, že v budúcnosti dokážu transplantovať tieto novovytvorené mozgové bunky do mozgov ľudí, ktorí trpia na rozličné neurodegeneratívne ochorenia.

Na čele prvého tímu stál Su-Chun Zhang z Waismanovho centra na Wiscosinskej univerzite. Podľa neho je vytvorenie špecializovaných buniek z kmeňových buniek prvým dôležitým krokom potenciálnej liečby. Spolu s kolegami prinútili kmeňové bunky, aby sa špecializovali na mozgové. Vytvorili ich na Petriho miskách v laboratóriu. Podobný úspech má na svedomí aj skupina izraelských bádateľov pod vedením Benjamina E Reubinoffa.

Vedci Zanghovho tímu zistili, že vypestované nové mozgové bunky - neuroprekurzory sa po transplantovaní do mladých myší ďalej rozvíjali. Teraz skúšajú kultivovať ešte špecializovanejšie bunky, ktoré by sa viac podobali bunkám potrebným na medicínske účely. Chcú ich presvedčiť, aby sa z nich tvorili špecializované bunky, napríklad dopamínové neuróny pre Parkinsonovu chorobu alebo bunky neuroglia pre pacientov so sklerózou multiplex. Bunky Zhangovej skupiny pochádzajú zo zavedenej bunkovej línie, ktorá sa pestuje na vedecké účely. Bunky línie pôvodne pochádzajú z ľudského embrya krátko po oplodnení.

Práca na tomto poli je veľmi háklivá - zápasí s ustavičnými protestmi rozličných, nielen náboženských skupín, ktoré sa bránia ničeniu ľudských embryí aj na úplnom začiatku ich rozvoja. Najkontroverznejšou je myšlienka terapeutického klonovania, v rámci ktorej by sa klonovali ľudské embryá a po odobratí kmeňových buniek by sa stávali odpadom. Veľkým pozitívom takéhoto prístupu by bolo vytvorenie buniek, ktoré by imunitný systém pacienta s najväčšou pravdepodobnosťou neodmietal. Kritici však oponujú, že rozvoj takýchto techník nezabráni použiť klonovanie na vytvorenie ľudskej bytosti.

(kab)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.