Hospodársky denník
USD46,795 Sk
EUR41,952 Sk
CHF28,633 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  29.Apríla 2002

Zaistiť dlhodobé oživenie

Najväčšie svetové hospodárstvo sa podľa najnovších výsledkov vlády Spojených štátov zotavuje z minuloročnej recesie s prekvapujúcou silou. Miera rastu amerického hospodárstva dosiahla totiž v prvom štvrťroku tohto roka najvyššiu úroveň za viac než posledné dva roky. Väčšina analytikov však zostáva aj napriek týmto výborným výsledkom skeptická. Neznámou totiž aj naďalej ostáva, či bude ekonomika Spojených štátov schopná takéto rýchle tempo zotavovania udržať aj naďalej. Prípadné šírenie optimizmu navyše stlmili aprílové výsledky indexu spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity, vykazujúce vyšší než očakávaný pokles. Zazneli však aj optimistické hlasy, keď podľa jedného z analytikov bude obsiahle posilňovanie výdavkov aj naďalej podporovať produkciu, čo by mohlo viesť k samoudržiavajúcemu sa oživeniu.

V prvých troch mesiacoch tohto roka dosiahol rast hrubého domáceho produktu (HDP) USA silných 5,3 percenta a prevýšil očakávania analytikov o celý percentuálny bod. Ako v piatok potvrdilo americké ministerstvo obchodu, ide o najvýraznejšie tempo rastu tohto ukazovateľa od prvého štvrťroku 1999, keď miera rastu HDP dosiahla 8,3 percenta. Motorom rastu boli v prvom štvrťroku výdavky spotrebiteľov, ktoré zotrvali na priaznivej úrovni a náznaky, že pokles investícií spoločností sa blíži ku koncu. Menej priaznivo vyzneli zásoby obchodov v skladoch, ktoré sa po snahe znížiť obsah skladov v závere minulého roka nesnažili o nadbytočné zásobovanie. Pretrvávajúce obavy popredných ekonómov vrátane šéfa americkej centrálnej banky FED A. Greenspana z oslabenia ekonomického zotavovania Spojených štátov nedokázali vyvrátiť ani silné výsledky rastu HDP v prvom štvrťroku.

Tieto obavy nabrali na intenzite po správe Michiganskej univerzity, ktorá v piatok informovala o vyššom než očakávanom poklese indexu spotrebiteľskej dôvery za apríl. Konečné výsledky indexu hovorili o znížení spotrebiteľskej dôvery z marcových 95,7 na 93,0 bodu. Dôvodom nepriaznivého vývoja bol podľa analytikov negatívny trend na kapitálových trhoch a konflikt na Strednom východe. Podľa prezidenta Spojených štátov G. W. Busha je ekonomický rast v prvom štvrťroku 2002 povzbudivým signálom. „Musíme pokračovať v práci, aby sme zaistili, že z krátkodobého zotavenia sa stane dlhodobé,“ dodal Bush. Či sa tento cieľ podarí naplniť, bude definitívne jasné až o tri

Peter Machala

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.