CZK1,381 Sk
  Pondelok  29.Apríla 2002

Na úvod bez veľkých prekvapení

Slováci v súboji proti Ukrajine zostavu meniť nebudú

Svetový šampionát v ľadovom hokeji v úvodných dňoch nepriniesol žiadne prekvapenia a všetci papieroví favoriti bez problémov zvládli prvých súperov. Aj naši hokejisti sa postarali o dobrú východiskovú pozíciu do II. kola, keď zdolali Poľsko 7:0.

Nováčik a my

Hoci sa naši neprezentovali super výkonom, na nováčika elitnej skupiny to bez problémov stačilo. Náš tím naznačil, kde môže byť jeho sila, no tá príde predovšetkým ešte lepším zohratím jednotlivých formácií. V úvodných minútach hry Slováci nedokázali efektívne využiť množstvo vytvorených gólových šancí aj vďaka pozornému brankárovi Jaworskému. Prevažnú časť zápasu sa hralo na súperovej strane, ale bez väčšieho dôrazu z našej strany. Góly začali padať predovšetkým v záverečnej tretine. Paradoxom je, že práve v posledných 20 minútach naši hrali uvoľnenejšie a bez väčšieho dôrazu, no zrejme poľskí hráči boli dostatočne vyšťavení po 40 minútach intenzívneho bránenia, čo sa prejavilo aj na výsledku. „Začať majstrovstvá dobrým výsledkom je vždy príjemné. Nám sa to dnes podarilo a hoci sme nehrali perfektne, naše vystúpenie bolo optimistické. Hrali sme dobre, dali sme sedem gólov, ani jeden nedostali, a to je fajn,“ povedal tréner Ján Filc.

Nepríjemná Ukrajina

Dnes nás o 16.00 hod. čaká o čosi nepríjemnejší súper ako Poľsko - Ukrajina. Náš východný sused v prvom zápase prehral s Fínskom, no bol mu dostatočne nepríjemným súperom, ktorý sa do konca duelu snažil o skorigovanie výsledku. Predovšetkým hral tvrdo a bol často vylučovaný. Napriek 11 oslabeniam si počas súperových presiloviek vďaka pozornej obrane okrem dvoch razov ubránil svätyňu (a to hral 9 oslabení za sebou v III. tretine). Ukrajinský gólman Simčuk kapituloval trikrát, no Ukrajinci sa nepresadili gólovo ani raz. K tomuto súperovi treba pristupovať veľmi opatrne a rozhodne ho nemôžeme podceniť. Proti Ukrajine bude chytať Staňa, no našou dvojkou bude namiesto Lašáka Šimonovič. „Víťaznú zostavu asi meniť nebudem už len vzhľadom na to, že situácia v NHL sa vyvinula v neprospech štartu niekoho ďalšieho z profiligy proti Ukrajine i proti Fínsku,“ oznámil Filc, ktorý tak predbežne vylúčil dopísanie Hurtaja a Hecla na súpisku a zároveň naznačil záujem o trojicu hokejistov Phoenixu. „Na ponuku reflektoval tak Handzuš, ako aj Nagy i Suchý. Vzhľadom na to, že si v pondelok musia vybaviť technické náležitosti po konci súťažnej sezóny NHL, najskôr môžu priletieť v utorok večer, teda v stredu predpoludním európskeho času, ale dúfame, že všetci traja nás napokon posilnia,“ dodal J. Filc. No okrem nich naša výprava netrpezlivo čaká na vývoj v Los Angeles, odkiaľ by mohol prísť obranca Višňovský, ale aj na Boston, odkiaľ by došiel Stümpel.

Favoriti víťazili

Veľmi zaujímavý hokej videli diváci v súboji Kanady s Lotyšskom. Hráčom javorového listu boli Lotyši dlho rovnocenným partnerom, a tak hra, ako aj skóre boli vyrovnané. Kanaďania v 30. minúte za stavu 1:1 vsietili šťastný gól, o platnosti ktorého rozhodol až videozáznam, no tento gól Kanaďanov postavil na nohy a nebyť brankára Naumovsa, ktovie, ako by sa zápas vyvíjal. No snahu o vyrovnanie nemožno ubrať ani Lotyšom, avšak svoje šance nevyužili, naopak podarilo sa to Kanaďanom a výsledok 4:1 pre olympijských víťazov im priniesol takmer istotu postupu. Z favoritov sa presadili aj Američania, ktorí zdolali Taliansko 5:2. Včera boli na programe zápasy A- a C-skupiny. Rusko v zápase s Rakúskom hneď v úvode zápasu nadelilo súperovi tri góly a dokonca viedlo 5 gólovým rozdielom. Rakušania sa v závere snažili skorigovať stav, najmä potom čo dali súperovi tri góly. Nakoniec Rusko bez väčšej námahy výsledok ubránilo. Veľmi sa iskrilo v súboji A skupiny medzi Nemeckom a Švajčiarskom. Papierovo boli Švajčiari favoriti, no Nemci zvládli veľmi dobre úvod každej tretiny a zaistili si víťazstvo 3:0, čo je menším prekvapením, aj keď na ZOH 2002 Švajčiari vyhoreli.

(ger/TASR)

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, na východe spočiatku polojasno. V priebehu dňa od západu občas dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 15 až 19, vo výške 1500 m 6 stupňov. Slabý južný, k večeru na juhozápade severozápadný vietor 3 až 6 m/s. V utorok bude polojasno až oblačno a ojedinele zrážky. Na severe a východe spočiatku ešte zamračené s občasným dažďom. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhozápade miestami okolo 20 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno a cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota väčšinou 22 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.36 a zapadne o 20.03 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 4. 2002: Bratislava 100,43, Sliač 98,23, Košice 99,13, Poprad 93,83, za 26. 4. 2002: Bratislava 99,41, Sliač 97,43, Košice 98,44, Poprad 92,98, za 27. 4. 2002: Bratislava 99,26, Sliač 97,11, Košice 98,01, Poprad 92,65.Údaje poskytuje SPP.