Hospodársky denník
USD46,795 Sk
EUR41,952 Sk
CHF28,633 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  29.Apríla 2002

Ohrozený summit?

Situáciu vyjasní ruská návšteva D. Rumsfelda

„Návšteva mala trvať dva dni,“ uviedlo tlačové oddelenie ruského ministerstva zahraničných vecí po tom, čo americký námestník ministerstva zahraničných vecí John Bolton minulý týždeň opustil Moskvu po prvom dni rokovaní o jadrovom odzbrojení. Ako sa dalo očakávať, udalosť vyvolala nezanedbateľný rozruch a vlnu špekulácií.

Asi najďalej zašla Nezavisimaja gazeta, podľa ktorej po predčasnom Boltonovom odchode nie je vylúčené, že dôjde k zrušeniu moskovského májového summitu medzi prezidentmi Vladimirom Putinom a Georgom Bushom, kde by malo dôjsť k podpisu dohody o jadrovom odzbrojení. Noviny to zdôvodňujú poslednými zahraničnopolitickými úspechmi oboch krajín. Na jednej strane prestíži Washingtonu nepridal tak vývoj na Blízkom východe, ako aj neúspešný prevrat vo Venezuele. Na strane druhej neúspech nedávneho summitu piatich prezidentov o Kaspickom mori potvrdzuje trend straty ruského vplyvu v regióne. V takejto situácii sa podľa novín obe krajiny snažia využiť rokovania o jadrovom odzbrojení na získanie politických bodov, čo znižuje možnosť dosiahnutia kompromisu. „Nie je vylúčené, že v zahraničnopolitických štáboch USA, kde teraz dominujú jastraby, je pripravovaný aj variant zrušenia summitu s odvolaním sa na nepripravený program a základné dokumenty,“ tvrdí Nezavisimaja gazeta.

Zmeny programu v kontaktoch na najvyššej úrovni, najmä pred dôležitými summitmi, môžu naozaj naznačovať, že všetko nejde podľa plánu. Na druhej strane otázka jadrového odzbrojenia patrí do okruhu tých citlivejších a je pochopiteľné, ak dôjde k určitým zmenám v programe. Ruský minister zahraničných vecí Igor Ivanov navyše uviedol, že sa nič neplánovaného nestalo a intenzívny dialóg naďalej pokračuje jednak na úrovni rezortov ministerstva zahraničných vecí, ale aj na tých vyšších. Dnes by do Moskvy mal pricestovať minister obrany USA Donald Rumsfeld, zatiaľ čo 3. mája sa Ivanov vo Washingtone stretne s rezortným kolegom Colinom Powellom. A až po týchto stretnutiach sa bude dať fundovanejšie hovoriť o stave rozhovorov o jadrovom odzbrojení. Zatiaľ sa dá povedať, že obe strany sa zhodujú na redukcii hlavíc na 1700 až 2200. Pentagón však chce odstavené zbrane uskladniť, zatiaľ čo Moskva sa snaží o ich úplnú likvidáciu.

Eventuálne zrušenie summitu Putin - Bush by bolo ďalším úderom beztak zložitej globálne bezpečnostnej situácii. Svet potrebuje dobré správy a dohoda o redukcii jadrových hraníc nepochybne medzi ne patrí. V záujme, ale aj v schopnosti oboch prezidentov je vyslať koncom mája do sveta dobrú správu.

Rastislav Boldocký

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.