Hospodársky denník
USD46,795 Sk
EUR41,952 Sk
CHF28,633 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  29.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Izrael nevpustí OSN do Džanínu

Židovský štát dosiahol viac ústupkov, aj tak odmietol spoluprácu

Jeruzalem (TASR) - Izraelská vláda odmietla včera spoluprácu s medzinárodnou vyšetrovacou misiu OSN v palestínskom utečeneckom tábore Džanín a vyhlásila, že zabráni jej príchodu na palestínske územia. S odvolaním sa na izraelský vojenský rozhlas o tom informovali svetové tlačové agentúry. Odmietnutie plánovanej vyšetrovacej misie schválila izraelská vláda po dlhej rozprave na včerajšom pravidelnom zasadaní kabinetu v Jeruzaleme. Premiér Šaron pôvodne navrhol iba odklad povolenia príchodu vyšetrovacieho tímu o ďalších 24 hodín.

Medzinárodná 20-členná vyšetrovacia komisia čakala na povolenie izraelskej vlády vo švajčiarskej Ženeve, pričom jej príchod na Blízky východ bol pôvodne plánovaný na nedeľu večer. Ženevské letisko medzitým informovalo o zrušení letu, ktorým mala vyšetrovacia komisia do Izraela odcestovať.

Podľa izraelského denníka Ha´arec židovský štát dosiahol v noci navčera ďalší ústupok, keď OSN prisľúbila dôvernosť výpovedí izraelských svedkov, aby neboli ohrození prípadným súdnym stíhaním za spoluprácu. V piatok sa Izraelu podarilo dosiahnuť posunutie začiatku vyšetrovania o jeden deň. Generálny tajomník OSN Kofi Annan súhlasil s odkladom do nedele, aby mala izraelská delegácia rokujúca s OSN v New Yorku možnosť informovať svoju vládu o výsledkoch rozhovorov.

Okrem toho Annan súhlasil aj s vymenovaním dvoch vojenských protiteroristických expertov za poradcov vyšetrovacieho tímu. Odmietol však požiadavku Izraela na zmenu zloženia misie, vrátane jej vedúceho, bývalého fínskeho prezidenta Marttiho Ahtisaariho.

Súhlas s Bushom

Izraelský vládny kabinet vyslovil včera súhlas s návrhom amerického prezidenta Georga W. Busha, ktorý by mohol viesť k ukončeniu približne päť mesiacov trvajúcej blokády palestínskeho prezidenta Jásira Arafata v jeho sídle v Ramalláhu izraelskou armádou. Plán, ktorý Šaronovi telefonicky navrhol americký prezident v sobotu, predpokladá, že štyroch páchateľov októbrovej vraždy izraelského ministra turistického ruchu Rehavama Zeeviho budú strážiť jednotky britských bezpečnostných služieb. Židovský štát podmieňoval ukončenie blokády Arafatovho sídla al-Mukátaa vydaním Zeeviho vrahov, ktorých vo štvrtok odsúdil mimoriadny palestínsky vojenský súd, a ďalších osôb, zodpovedných za dodávky zbraní. Palestínska samospráva však odovzdanie odsúdených do rúk Izraela jednoznačne odmietla.

Neveria im

Izrael odmietol včera návrh libanonského hnutia Hizballáh na výmenu izraelských zajatcov za Palestínčanov obliehaných v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme a štyroch bojovníkov v sídle palestínskeho predáka Jásira Arafata v Ramalláhu. „Nie je to seriózna ponuka, ale propagandistický manéver, s ktorým nemôžeme súhlasiť,“ povedal pre francúzsku tlačovú agentúru AFP hovorca izraelského ministerstva obrany Jarden Vatikaj. Ponuka šiitského hnutia podľa hovorcu „svedčí jedine o snahe Hizballáhu zamiešať sa do konfliktu“. O ponuke generálneho tajomníka libanonského hnutia šejka Hasana Nasralláha na výmenu izraelských zajatcov, držaných Hizballáhom, za palestínskych bojovníkov dnes informovala televízna stanica al-Manár. Podľa televízie je Nasralláh ochotný prijať sprostredkovanie od akejkoľvek strany.

Osobný spor

Izraelský ozbrojenec pri streľbe v centre západného Jeruzalema v noci navčera zranil dvoch ľudí. Podľa polície incident nesúvisí s izraelsko-palestínskym konfliktom. Hovorca izraelskej polície informoval, že ozbrojeného muža po streľbe blízko nemocnice Bikur Holim v prevažne židovskej časti mesta vzali do väzby. Ako hovorca dodal, incident bol výsledkom osobného sporu, nie teroristickým útokom, ako naznačovali prvé správy.

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, na východe spočiatku polojasno. V priebehu dňa od západu občas dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 15 až 19, vo výške 1500 m 6 stupňov. Slabý južný, k večeru na juhozápade severozápadný vietor 3 až 6 m/s. V utorok bude polojasno až oblačno a ojedinele zrážky. Na severe a východe spočiatku ešte zamračené s občasným dažďom. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhozápade miestami okolo 20 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno a cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota väčšinou 22 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.36 a zapadne o 20.03 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 4. 2002: Bratislava 100,43, Sliač 98,23, Košice 99,13, Poprad 93,83, za 26. 4. 2002: Bratislava 99,41, Sliač 97,43, Košice 98,44, Poprad 92,98, za 27. 4. 2002: Bratislava 99,26, Sliač 97,11, Košice 98,01, Poprad 92,65.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno18
Belehradpolooblačno18
Berlínprehánky 12
Bratislavaoblačno16
Bruselprehánky11
Budapešťoblačno17
Bukurešťoblačno19
Frankfurtdážď12
Helsinkidážď11
Istanbuljasno18
Kodaňprehánky12
Kyjevpolojasno18
Lisabonslnečno23
Londýnoblačno13
Madridpolooblačno25
Milánojasno19
Moskvaoblačno18
Oslodážď10
Parížzamračené14
Prahadážď 13
Rímpolooblačno17
Sofiaoblačno17
Štokholmdážď12
Varšavazamračené16
Viedeňoblačno16
Záhrebpolojasno17
Ženevaprehánky13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.