Hospodársky denník
USD46,795 Sk
EUR41,952 Sk
CHF28,633 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  29.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Očistný proces?

Peter Kasalovský

Keď sa mení režim alebo čo len vládna garnitúra, to minulé sa označuje protagonistami nového za čas útlaku a neslobody, prípadne za zločinecké a odsúdeniahodné. Podľa pamätníkov bolo tomu tak vždy, pričom najhorlivejší z bojovníkov za ďalšiu zmenu či za nový život sa neskôr ospravedlňovali s tým, že keď sa rúbe les, tak predsa lietajú triesky.

Na tejto dejinnej tradícii sa prakticky nič nemení ani v súčasnosti. Všetko to minulé patrí katovi, najmä podľa vyjadrení tých politikov, ktorí sú už dlhšie „na vode“, alebo iných, ktorí sa nemôžu dobyť k takým výsledkom, ktoré sľúbili verejnosti. Pre nich sú neprijateľní všetci, ktorí majú jednak pamäť, a dovoľujú si odmietať doterajší vývoj spoločnosti.

Takých kacírov je dosť a nielen medzi tými, ktorí sú bez práce. Neobávajú sa hovoriť nahlas o vlastnej životnej skúsenosti, ale aj o pozitívach čias minulých či dneška. Trebárs aj v nočných kontaktných reláciách viacerých rádií. Nejde o geriatrických pacientov či zo sociálnych ústavov, a už vôbec nie o postihnutých duševnými chorobami.

Tvrdil by som, že kritikmi doterajšieho vývoja, a najmä aktuálneho stavu spoločnosti sú hlavne ľudia strednej a staršej generácie. Z tej občianskej väčšiny, ktorá sa síce pokúša prežiť z mesiaca na mesiac, ale má zdravý rozum a predstavu o tom, aké by mali byť výsledky politiky. Predovšetkým lepšie životné podmienky a občianska dôstojnosť.

Je dosť politikov, ktorí také túžby, ako sú mať pracovné miesto, dostupnosť vzdelania, bezplatnosť zdravotnej a sociálnej starostlivosti atď. vyhlasujú prinajmenej za zvrátenosť, ale aj za spochybňovanie revolúcie z novembra 1989. Nedochádza im, že nejde o nič také, ale o to, že výsledkom „zmeny“ nemôže byť sociálna degradácia väčšiny.

Na príkladoch vlastných aj zo svojho okolia títo kacíri zdôrazňujú, že to bola „veľká zmena“ iba pre vyvolených, z ktorých väčšina síce skrachovala, ale za tých niekoľko rokov sa dostala k takým majetkom, ktoré majú nebotyčné dimenzie. Prekáža im, že politici príliš rýchlo zabudli na to, čo sľubovali, a postarali sa iba o seba a svojich blízkych.

Je nesporné, že pre štát je takmer neznesiteľnou viac ako 20-percentná miera nezamestnanosti, a najmä jej dôsledky. Jej nedoceňovanie a doterajšie neefektívne riešenia sú výsledkom politiky. Konkrétnych politikov, ktorí nie sú schopní priznať svoju neodbornosť až avanturizmus v hospodárstve, v politike a vôbec v celej spoločnosti, a nechce sa im odísť.

Trinásťročný vývoj po „veľkej zmene“ si vyžaduje nekompromisnú analýzu a na jej základe sa postarať o pomery, v ktorých nebude dosť výživy pre diletantstvo, a predovšetkým pre správanie sa mimo rámec logiky a zákonov. Je zrejmé, že „nová elita“ potrebuje čistiacu kúru. O tú by sa mohli postarať občania v tohtoročných parlamentných

V našej spoločnosti je dosť odborníkov a čestných ľudí, ktorých si však občania musia zvoliť. Len potom sa konečne prestaneme topiť v spomienkach na dávnu aj celkom nedávnu minulosť a rozvinie sa taký pohyb, ktorého výsledkom bude nespočetné množstvo riešení a vyznačenie chirurgických zásahov v záujme lepšej organizácie štátu a života občanov.

Najdôležitejšie je totiž robiť už dnes niečo rozumné pre to, aby sa zajtrajšok nezačínal rovnakým problémom. Aby sa politici prestali čudovať a padať do mdlôb z toho, že súčasníkom zo strednej a staršej generácie sa nechce počúvať, čo bolo, ale chcú vedieť, čo, ako a kedy bude, keď už pre nič iné, tak preto, že ten život je dosť krátky.

Je čas voliť úspešných nie v politike.

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, na východe spočiatku polojasno. V priebehu dňa od západu občas dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 15 až 19, vo výške 1500 m 6 stupňov. Slabý južný, k večeru na juhozápade severozápadný vietor 3 až 6 m/s. V utorok bude polojasno až oblačno a ojedinele zrážky. Na severe a východe spočiatku ešte zamračené s občasným dažďom. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhozápade miestami okolo 20 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno a cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota väčšinou 22 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.36 a zapadne o 20.03 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 4. 2002: Bratislava 100,43, Sliač 98,23, Košice 99,13, Poprad 93,83, za 26. 4. 2002: Bratislava 99,41, Sliač 97,43, Košice 98,44, Poprad 92,98, za 27. 4. 2002: Bratislava 99,26, Sliač 97,11, Košice 98,01, Poprad 92,65.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno18
Belehradpolooblačno18
Berlínprehánky 12
Bratislavaoblačno16
Bruselprehánky11
Budapešťoblačno17
Bukurešťoblačno19
Frankfurtdážď12
Helsinkidážď11
Istanbuljasno18
Kodaňprehánky12
Kyjevpolojasno18
Lisabonslnečno23
Londýnoblačno13
Madridpolooblačno25
Milánojasno19
Moskvaoblačno18
Oslodážď10
Parížzamračené14
Prahadážď 13
Rímpolooblačno17
Sofiaoblačno17
Štokholmdážď12
Varšavazamračené16
Viedeňoblačno16
Záhrebpolojasno17
Ženevaprehánky13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.