Hospodársky denník
USD46,795 Sk
EUR41,952 Sk
CHF28,633 Sk
CZK1,381 Sk
  Pondelok  29.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Záruka v súhre Ruska a NATO

Kwašniewski: Podporujeme vstup Pobaltia do aliancie

„Poľsko podporuje snahy pobaltských štátov stať sa členmi aliancie. Zárukou ich pokojného vstupu do aliancie je práve silnejúca spolupráca Ruska a NATO. Nie je logický dôvod na to, aby štát, ktorý sa snaží o dobrú spoluprácu s NATO, bránil iným krajinám, ktoré majú tiež o spoluprácu záujem, pri ich snahách začleniť sa do aliancie“. Uviedol pre Hospodársky denník poľský prezident Alexander Kwasniewski, keď sme sa ho opýtali na predpokladaný vývin vzťahov s Ruskom, pre ktoré je integrovanie sa Pobaltia do atlantických štruktúr citlivou záležitosťou. Ako však niekoľkokrát počas svojej návštevy koncom uplynulého týždňa zdôraznil, Poľsko podporuje aj vstup Slovenska do NATO a on sám je presvedčený, že naša krajina na summite v Prahe pozvánku dostane. V tejto súvislosti sa diplomaticky vyhol hodnoteniu prípadného iného vývoja po jesenných voľbách, keďže ako „prezident druhého štátu nemám právo hodnotiť demokratický vývoj v inom štáte, ale niet pochýb, že to budú voľby aj o NATO“. Ako totiž zdôraznil aj vo svojej prednáške na UK v Bratislave, fakt, že Slovensko už malo do NATO dvere otvorené, ale v roku 1997 nezískalo pozvánku do aliancie, čiastočne komplikuje jeho situáciu pred summitom v Prahe. Poľsko má podľa neho záujem o čo najrýchlejšie rozšírenie nielen pre zväčšenie priestoru stability, ale tri roky členstva Poľska nepotvrdili obavy skeptikov integrácie. Naopak, krajina si ním zvýšila svoj medzinárodný kredit.

Tak prezident Kwasniewski, ako aj prítomný minister zahraničných vecí Wlodzimierz Cimosziewicz počas návštevy zduplikovali potrebu koordinovaného a rýchleho začlenenia sa do EÚ, k čomu by mala pomôcť aj spolupráca V4, kde od 1. júla tohto roku preberá predsedníctvo práve Slovensko. „To, že sa v poslednom čase spolupráca zhoršila, nie je vina ani Poľska, ani Slovenska. Rozhovory však ukázali, že je potrebné naďalej rokovať o Benešových dekrétoch, ktoré nie je možné spájať s prístupovými rokovaniami, a Krajinskom zákone, ktorý musí byť v súlade s legislatívou EÚ,“ zdôraznil poľský prezident. Kontakty v rámci V4 by sa mali už koncom mája (24. - 25.) v Trenčíne rozšíriť na spoločnom stretnutí o skúsenosti krajín Beneluxu. Nádeje na bezproblémovú spoluprácu však spája minister Cimosziewicz aj s výsledkami volieb v Maďarsku. Regionálna spolupráca nepomáha len dvojstranným kontaktom (okrem cezhraničnej spolupráce sa podľa prezidenta Kwasniewskeho pripravujú aj investície na Slovensko na posilnenie poľskej prítomnosti, aj keď pre denník zatiaľ nechcel prezradiť podrobnosti), ale aj koordinovanému vstupu do EÚ. „Rokovania by sa mali ukončiť do roku 2002 tak, aby sme mohli vstúpiť do únie v roku 2004,“ konštatoval Kwasniewski. Samozrejme, na rad prichádzajú citlivé oblasti, kde bude záujem aj o finančné implikácie.

Ministra Cimosziewicza sme sa preto opýtali, či zvažuje podporu poľnohospodárstvu pred a po vstupe krajiny do únie. „Vytvárame právny základ a inštitúcie, ktoré dovolia po vstupe do únie využívať všetky dostupné možnosti podpory, avšak poľské poľnohospodárstvo si vyžaduje program reštrukturalizácie, ktorý treba rozložiť aspoň na desať rokov.“ Ako ďalej zdôraznil pre denník, pri rokovaniach s EÚ chcú zdôrazniť najmä zásady vstupu, pričom „mnoho návrhov zo strany EÚ vzbudzuje naše pochybnosti, či už ide o priame platby, dlhé prechodné obdobie, nízke limity výroby. To všetko môže v praxi znamenať zhoršenie situácie aj najlepších poľských poľnohospodárov a s takou perspektívou nemôžeme súhlasiť“. Ako ďalej poľský minister zdôraznil, Poľsko nemôže súhlasiť so situáciou, že nový člen musí platiť 100-percentné poplatky, ale využívať svoje práva napríklad v poľnohospodárstva len na 20 %. „Pri diferenciácii dotácií pre poľských poľnohospodárov a zároveň liberalizácii sektora by nemali šancu konkurovať. Nesúhlasíme ani s takým dlhým prechodným obdobím. Chápeme argumenty mnohých členských krajín, že použitie dnešných nástrojov poľnohospodárskej politiky vo vzťahu k novým členom by vyvolalo zaťaženie rozpočtu. Únia však chce, aby noví členovia dostávali menej ako starí, takže treba porozmýšľať o urýchlenej reforme poľnohospodárskej politiky, čím by sa znížili subvencie aj v krajinách pätnástky, a a tým aj riziko finančnej explózie. Aj keď tento krok je riskantný po politickej stránke, je ľahšie ho urobiť v krajinách, kde tvoria poľnohospodári 5 % obyvateľstva, ako tam, kde je tento podiel až 20 %,“ objasnil poľský minister.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, na východe spočiatku polojasno. V priebehu dňa od západu občas dážď alebo prehánky, ojedinele aj búrky. Najvyššia denná teplota 15 až 19, vo výške 1500 m 6 stupňov. Slabý južný, k večeru na juhozápade severozápadný vietor 3 až 6 m/s. V utorok bude polojasno až oblačno a ojedinele zrážky. Na severe a východe spočiatku ešte zamračené s občasným dažďom. Najnižšia nočná teplota 9 až 5, najvyššia denná teplota 14 až 18, na juhozápade miestami okolo 20 stupňov. V stredu bude jasno až polojasno a cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota väčšinou 22 až 26 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.36 a zapadne o 20.03 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 25. 4. 2002: Bratislava 100,43, Sliač 98,23, Košice 99,13, Poprad 93,83, za 26. 4. 2002: Bratislava 99,41, Sliač 97,43, Košice 98,44, Poprad 92,98, za 27. 4. 2002: Bratislava 99,26, Sliač 97,11, Košice 98,01, Poprad 92,65.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno18
Belehradpolooblačno18
Berlínprehánky 12
Bratislavaoblačno16
Bruselprehánky11
Budapešťoblačno17
Bukurešťoblačno19
Frankfurtdážď12
Helsinkidážď11
Istanbuljasno18
Kodaňprehánky12
Kyjevpolojasno18
Lisabonslnečno23
Londýnoblačno13
Madridpolooblačno25
Milánojasno19
Moskvaoblačno18
Oslodážď10
Parížzamračené14
Prahadážď 13
Rímpolooblačno17
Sofiaoblačno17
Štokholmdážď12
Varšavazamračené16
Viedeňoblačno16
Záhrebpolojasno17
Ženevaprehánky13

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.