Hospodársky denník
USD47,566 Sk
EUR41,77 Sk
CHF28,553 Sk
CZK1,359 Sk
  Streda  3.Apríla 2002

SR by mal viac exportovať

Harald Fälth: Návšteva pomôže nielen prehĺbiť vzťahy

Odvtedy, čo Slovensko získalo svoju nezávislosť, prehĺbilo pozornosť tak švédskeho politického života, ako aj podnikateľskej komunity. Pevné odhodlanie Slovenska stať sa členom Európskej únie začína prinášať ovocie, čo je chvályhodné. Dokonca rozhodnutie krajiny stať sa členom NATO sa stretlo s rešpektom.

Od dnes do piatku je na štátnej návšteve Slovenska švédsky kráľ Karl Gustaf XVI. a kráľovná Silvia, ktorí navštívia Bratislavu, Trenčín a Košice. V spojitosti s touto návštevou sa pozornosť sústreďuje i na podnikateľské aktivity medzi oboma našimi krajinami, pričom kráľovský pár sprevádza aj delegácia predstaviteľov viac ako desiatich veľkých švédskych spoločností vedená ministrom obrany Björnom von Sydowom. Delegácia sa stretne so slovenskými ministrami, ďalšími vládnymi predstaviteľmi a so zástupcami podnikov. Ďalších jedenásť švédskych spoločností v oblasti environmentálnych technológií bude prezentovať svoje know-how na seminári. Okrem toho sa asi 30 švédskych spoločností, ktoré už pôsobia na Slovensku, bude prezentovať na výstave Švédske stopy na Slovensku. Výstava sa zameriava na dosiahnuté úspechy týchto spoločností na Slovensku, ako aj ich plány do budúcnosti.

Švédsky export na Slovensko dosiahol v roku 2001 celkovo 3,9 mld. SKK, čo je rast oproti predchádzajúcemu roku o 38 %. Najväčšiu časť exportu tvoria hotové výrobky a polotovary, v rámci ktorých majú najväčší podiel práve strojové zariadenia, chemické výrobky, nábytok a telekomunikačné zariadenia. V súčasnosti je tu aktívnych asi 40 pobočiek švédskych spoločností, ktoré poskytli prácu viac ako 3000 ľuďom. Tieto firmy reprezentujú rôznu škálu odvetví priemyslu. Ich celkový obrat dosahuje okolo 18 mld. SKK, s podielom na slovenskom exporte približne 7 mld. SKK. Švédske obchodné zastupiteľstvo a Švédska obchodná rada, obe so sídlom v Bratislave, zohrávajú pritom významnú úlohu. Obe totiž podporujú a pomáhajú rastu obchodu a podnikaniu medzi Švédskom a SR, pričom podporujú aj svojich členov. Švédske spoločnosti sú aktívne na Slovensku predovšetkým v oblasti nábytku, papiera a celulózy, dopravných prostriedkov (nákladných a osobných áut a špeciálnych dopravných prostriedkov), telekomunikácií, železničných zariadení, čerpadiel, kompresorov a liečiv. Medzi najväčšie švédske spoločnosti tu zastúpené patrí IKEA, Swedwood, SCA Hygiene Products, Ericsson, Scania a Volvo Trucks.

Slovenská vláda deklarovala, že medzi najpreferovanejšie zahraničné investície patria tie, ktoré využívajú suroviny krajiny, spracujú ich a následne exportujú už vyrobené produkty z nich. Zahraniční investori tiež pomáhajú zvyšovať know-how a vytvárať nové pracovné miesta. Z tohto pohľadu môžeme povedať, že švédski investori na Slovensku spĺňajú tieto požiadavky vlády. Ak by sme mali určiť oblasti, kde sa črtajú v budúcnosti dobré možnosti pôsobenia švédskych spoločností, ide predovšetkým o oblasť IT, kde je Švédsko jednou z vedúcich krajín vo svete, ďalej o environmentálnu technológiu a biotechnológiu.

Slovenské ambície reformovať vojenské sily v súvislosti s dosiahnutím štandardov NATO vytvárajú možnosť podeliť sa s vašou krajinou o naše znalosti. Rovnako to môže viesť aj k spolupráci medzi švédskym a slovenským obranným priemyslom.

V tejto súvislosti mi dovoľte zdôrazniť, že aktuálne členstvo v životne dôležitých ekonomických a politických organizáciách si vyžaduje silnú angažovanosť, čo zahŕňa prijatie koncepcie voľného trhu, vytváranie dobrých a regulárnych podmienok pre podnikateľskú komunitu, ako aj garanciu nemenných pravidiel práva. Len v takomto prostredí môžu malé, národné, ako aj multinárodné spoločnosti pracovať a byť životaschopné, vytvárať následne pracovné miesta a prispieť k blahu ľudí, či dokonca k zlepšeniu verejných financií.

Je to naše očakávanie a presvedčenie, že návšteva kráľa Karla Gustafa XVI. a kráľovnej Silvie prispeje k prehĺbeniu a rozšíreniu vzťahov medzi Švédskom a Slovenskom. Hocako, obchod nie je jednosmernou cestou. Preto by som rád videl viac slovenského exportu do Švédska, ako aj korporatívnu prezentáciu Slovenska. Úprimne dúfam, že návšteva Ich Výsostí bude generovať tento rozvoj.

Harald Fälth

mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Švédskeho kráľovstva pre SR

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.