Hospodársky denník
USD46,501 Sk
EUR42,037 Sk
CHF28,717 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kde sme a čo chceme (17)

Ekonomické ujmy sú dočasné + foto Michal Kováč

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová di. . .

Ako po európsky

Rady malým podnikateľom

Na Slovensku je inšpektor práce strašiakom, kým vo Švédsku si každý podnikateľ považuje za česť, ak ho inšpektor navštívi a poradí mu, čo ešte môže v obla. . .

Čo rozhodne?

Prezident nemeckej centrálnej banky Ernst Welteke včera povedal, že pri určovaní budúcej hodnoty eura budú významnejšiu úlohu zohrávať očakávania trhu ako ekonomické prvky. Welteke vyj. . .

Zisk klesá

Čistý zisk Najväčšej holandskej banky ABN AMRO sa v prvom kvartáli tohto roka znížil o 42 % na 602 mil. EUR. Hlavným dôvodom sú mimoriadne náklady v objeme asi 205 mil. EUR, ktoré musel. . .

Chcú zrušiť

Švajčiari sa v najnovšom prieskume verejnej mienky vyslovili za zrušenie bankového tajomstva. Až 53 % je za to, aby sa bankové tajomstvo nevzťahovalo na cudzincov, ktorí získali vysoké . . .

Ruská podpora

Ruská Komisia pre ochranné opatrenia v zahraničnom obchode odporučila vláde zrušenie päťpercentnej dane z vývozu ocele, aby vykompenzovala nové dovozné clá USA a podporila domáce spol. . .

Odpor vzrastá

V Česku rastie odpor proti monopolnému postaveniu RWE na trhu s plynom. Myšlienka, že zahraničná firma môže v takom rozsahu získať prístup k hlavnému uzáveru plynu v krajine, zjednocu. . .

Zvýši sa kapacita ropovodu?

Slovnaft nezískal ani miesto v dozornej rade a. s. Transpetrol

„Som rád, že sa vstup spoločnosti Yukos do Transpetrolu úspešne zavŕšil a Yukos sa ujal akcionárskych p. . .

Desať NAJuznávanejších

Od 5. februára do 29. apríla došlo 2433 hlasovacích lístkov, pričom za posledných sedem dní došlo dvestodvadsať hlasovacích lístkov.

Najvýraznejšia osobnosť slovenskej poli. . .

Kafé flambe

Gastronomické špičky SR a ČR sa stretnú od 3. - 4. mája na medzinárodnom gastronomickom festivale Gastro Liptov v Liptovskom Mikuláši. Okrem pódia majstrov sa bude prezentovať štúdio. . .

Jediná zo SR

Na medzinárodnom veľtrhu obalu a obalovej techniky Interpack 2002 v Düsseldorfe prezentuje svoje produkty aj spoločnosť Medical glass zo Slovenska. V silnej svetovej konkurenc. . .

ÚS posúdi Zákonník práce

Účinnosť sporných ustanovení nepozastavil

Plénum Ústavného súdu SR na včerajšom neverejnom zasadnutí prijalo na ďalšie konanie návrh skupiny 39 poslancov Národnej . . .

Transform

Nitrianska, Banskobystrická a Lučenecká regionálna komora SOPK sa zapojili do realizácie programu nemeckej spolkovej vlády Transform. Je zameraný na priblíženie sa vybraných regióno. . .

Na bývanie

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS), a. s., podporila bývanie svojich klientov k ultimu marca tohto roka sumou 3,16 mld. Sk. Najväčším podielom participovali bankou už schválené stavebn. . .

Tisíc ľudí prepustia

V PPS Detva má prácu len 280 zamestnancov

Zatiaľ iba 280 zo súčasných takmer 1200 zamestnancov PPS Detva Holding, a. s., má podľa nového predsedu predstavenstva a gener. . .

Ako vyjde Hd

V stredu Hospodársky denník nevyjde - 1. máj. Najbližšie číslo si čitatelia môžu prečítať vo štvrtok.

(red). . .

Vyšší schodok

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) upozorňuje, že riziká v tohtoročnom štátnom rozpočte by mohli viesť k zvýšeniu jeho schodku vysoko nad plánovaných 3,5 % HDP. PAS nesúhla. . .

Na výskum málo peňazí

Nové smerovanie našej vedy a techniky

Nedávno na pôde Slovenskej technickej univerzity v Bratislave diskutovala vedecko-technická komunita o ďalšom smerovaní vedy a tec. . .

Iba nafta

Slovnaft zvyšuje od dnešného dňa cenu motorovej nafty o 20 halierov. Ceny autobenzínov sa nemenia. Spoločnosť sa tak rozhodla aj napriek zvýšeniu ceny referenčnej ropy Brent v uplynulom. . .

Tender sa musí opakovať

Úrad pre verejné obstarávanie prijal námietky

Ak chce ministerstvo pôdohospodárstva splniť jednu z kľúčových podmienok prijatia SR do EÚ, bude musieť v krátkom čase zop. . .

Keď sme bez roboty

Disproporcie medzi regiónmi narastajú

Celková miera nezamestnanosti v Trnavskom kraji dosiahla ku koncu februára 16,19 %, pričom v rámci kraja existujú silné disproporcie me. . .

Odišla osobnosť

Jedinečný slovenský herec Gustáv Valach zomrel v sobotu 27. apríla v Bratislave vo veku 81 rokov. Bol nielen výraznou a neopakovateľnou individualitou v slovenskom herectve,. . .

Kariérne poradenstvo

Celoživotné vzdelávanie nevyhnutnosťou

Vybudovať na Slovensku komplexný systém kariérneho poradenstva od základných škôl až po celoživotné vzdelávanie aj prostredníctvom vý. . .

Perspektívy turistiky

Budúcnosť: prepojenie firiem

Bezproblémový pohyb ľudí cez hranice, turistický ruch, hospodárstvo, infraštruktúra a menšiny - to je podľa Aleksandra Kwašniewského päť dôlež. . .

Termálne láka

Letné termálne kúpalisko v areáli Slovenských liečebných kúpeľov v Turčianskych Tepliciach navštívi aj napriek chladnému počasiu na severe Slovenska 80 ľudí denne. Kúpalisko . . .

Výzdoba v máji

MV SR informuje, že 1. máj - Sviatok práce a 8. máj - Deň víťazstva nad fašizmom sú sviatkami, pri ktorých treba použiť vlajkovú výzdobu. Stanovuje to zákon o štátnych symboloc. . .

Pre talenty

Vzdelávanie podľa projektu ERIN - edukácia sa od nového školského roka začne aj v Trnave. Ide výlučne o intelektuálne mimoriadne nadané deti, ktoré sú do výchovno-vzdelávacieho pro. . .

Nielen vyrobiť, ale aj predať

Známy podnikateľský slogan znie: Kvalita je, keď ste spokojný

V slogane jednej počítačovej firmy sa objavila výstižná definícia: Kvalita je, keď ste spokojný! Moh. . .

Trhy remesla

Červenokamenské remeselné trhy počas víkendu zvýšili priemernú návštevnosť hradu Červený Kameň v lokalite obce Častá v okrese Pezinok. Záujemcovia z rôznych kútov Slovenska, ale aj . . .

Štát sa nechá vydržiavať

Komentuje Vladimír Turanský

Keď v jednej z politických debát nevedel známy poslanec Národnej rady SR odpovedať na otázku, aké telefónne číslo má tiesňová linka polície. . .

Len spomienka

Postreh Andreja Pokojného

„V tomto päťročí nami vyplatené mzdy, o ktoré sa obohatil priľahlý strednonitriansky kraj, dosahujú niekoľko miliónové sumy. Miliónové sumy sme vynalož. . .

Čo je ženám prirodzené

Úvaha Rudolfy Vallovej

Politológovia už dlhšie deklarujú, že prítomnosť žien v politike prinesie pre spoločnosť niečo, čoho nie sú schopní muži. Čo presne by to malo byť. . .

Skresali dlhy

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach ešte v decembri 2000 schválilo vybilancovaný rozpočet mesta na rok 2001 s celkovou výškou príjmov a výdavkov nad 1, 769 mld. Sk. V priebehu roka. . .

Vy ste rebel (2)

Včera sme zverejnili prvú časť záznamu rozhovoru s predsedom Trnavského samosprávneho kraja Ing. Petrom Tomečkom. Končili sme ju úvahou o tom, aký máme vlastne model krajskej, r. . .

Drobničky

Prierez tvorbou akademického maliara Michala Petreka predstavuje výstava, ktorú pri príležitosti jeho nedožitých osemdesiatin sprístupnili vo Východoslovenskej galérii v Košiciach.

T. . .

Bionické oko nádejou

Niektorým nevidiacim by mohla v budúcnosti prinavrátiť zrak nová technológia, ktorú vyvinuli vedci z NASA. K vedcom s nádejou "vzhliadajú" lekári i pacienti, pretože táto no. . .

Prečo sa stráca

Riaditeľ observatória v kanadskom Sudbury Art McDonald prekvapil prednedávnom odbornú verejnosť informáciou, že veľké množstvo neutrín, ktoré prichádzajú na Zem zo Slnka, s. . .

Baktéria ničí tumory

Bádatelia neustávajú v hľadaní nových spôsobov liečby, ktoré by dokázali poraziť rakovinu. V novej štúdii sa rozhodli preveriť bojaschopnosť geneticky modifikovaných anaerób. . .

Parfum - vône smrti

„Vôňa bola tak božsky dobrá, že Baldini mal znenazdania oči plné sĺz. Nemusel brať vzorku, iba stál pri pracovnom stole pred mixovacou fľašou a dýchal. Parfum bol skvostný. . . .

Duša ukrytá v portréte

Vyštudoval architektúru. Očarila ho. Ako projektant jej Tibor Horniak (1930) zostal verný až do dôchodku. Od náročnej tvorivej práce pri rysovacej doske si paradoxne najle. . .

Zlepšiť informovanosť

Zlepšiť a zjednodušiť prístup občanov k informáciám o kultúre je cieľom novej internetovej stránky s adresou www.mksr.sk, ktorú spustilo do prevádzky Ministerstvo kul. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Anastázia

v stredu Sviatok práce

V Českej republike

dnes Blahoslav

v stredu Svátek práce. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 LUK literatúra, umenie, kritika. Literárne randevu

9.50 Literárna aktualita

10.00 Minižurnál

10.15 S. . .

Rádio Twist

Utorok

6:00 Twist s Gregorom Marešom

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist s Máriou Škarohlídovou

7:15 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 28. 4. 2002: Bratislava 99,74, . . .

. . .

Počasie

Dnes bude polojasno, miestami pri časom zväčšenej oblačnosti prehánky, najmä na horách. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu okolo 22 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.V stredu bude jasno až polojasno, cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno a naďalej teplo. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách 6, denná teplota 23 až 28, na severe okolo 21 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.35 a zapadne o 20.04 hod.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno19
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Brusel dážď12
Budapešťpolooblačno19
Bukurešť oblačno20
Frankfurt dážď13 
Helsinkidážď11
Istanbulmalá oblačnosť22
Kodaňprehánky12
Kyjevoblačno16
Lisabonpolooblačno23
Londýnoblačno13
Madridmalá oblačnosť27
Moskvadážď16
Oslodážď10
Parížoblačno16
Prahaobčasný dážď14
Rímpolojasno21
Sofiaoblačno15
Štokholmdážď12
Varšavaobčasný dážď13
Viedeňpolooblačno19
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.