Hospodársky denník
USD46,501 Sk
EUR42,037 Sk
CHF28,717 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bionické oko nádejou

Niektorým nevidiacim by mohla v budúcnosti prinavrátiť zrak nová technológia, ktorú vyvinuli vedci z NASA. K vedcom s nádejou "vzhliadajú" lekári i pacienti, pretože táto nová technológia by znamenala prevratný zlom v liečbe zrakového poškodenia. Výskumníci vytvorili bionické oko, ktoré dokáže vnímať svetlo namiesto poškodených zrakových buniek. Zdravé oko človeka má mnoho miliónov špeciálnych buniek citlivých na farbu a svetlo, ktoré premieňajú obraz na elektrické impulzy. Tieto prichádzajú zrakovými nervami do mozgu, ktorý správu spracuje a dešifruje obraz. V sietnici oka sú dva druhy svetlocitlivých buniek: tyčinky a čapíky. Mnohým ľuďom, ktorí postupne s pribúdajúcimi rokmi strácajú zrak, sa poškodzujú práve svetlocitlivé bunky - jednou z častých porúch spojených s vekom sú rozličné degenerácie či škvrnitosť sietnice. V prípadoch, keď nefungujú alebo sú zničené „senzorové“ bunky na zadnej strane oka, ale spojenie s mozgom je zatiaľ neporušené, môže pomôcť použitie umelého senzoru.

Na základe sľubne vyzerajúcej technológie vedcov z NASA sa možno podarí zostrojiť implantáty, ktoré by dokázali zachrániť zrak niektorým ľuďom s poškodeným zrakom. Podľa profesora Alexa Ignatieva z Houstonskej univerzity by jemné keramické senzory mohli nahradiť nefunkčné tyčinky a čapíky. Nová metóda umožňuje získať detailný obraz zo senzorov (sú oveľa podrobnejšie v porovnaní s predchádzajúcimi pomôckami, ktoré nevidiacim pacientom umožňovali sledovať slabé obrysy). Používa veľmi tenké keramické filmy, ktoré sú senzitívne na svetlo - každý obsahuje priemerne sto tisíc oddelených detektorov. Vďaka nim vzniká obrázok podobný obrazu na LED displeji digitálnej kamery.

Vytvorenie filmu je zložitá úloha - filmy sa „skladajú“ atóm po atóme a vrstva po vrstve. Bádatelia predpokladajú, že nový dizajn prekoná nevýhody starších detektorov založených na kremíku; po prvé na rozdiel od kremíka keramika nie je pre ľudské telo toxická a kým väčšie kremíkové bloky prerušujú tok živín do oka, medzi jednotlivými keramickými detektormi (širokými 5 mikrónov) sú medzery, ktoré prechod živín umožňujú. Klinické skúšky na ľuďoch by sa mali spustiť ešte v tomto roku, ale je otázne, či mozog bude schopný interpretovať odlišný typ elektrických signálov, ktoré budú vysielať keramické detektory.

(kab, BBC)

Počasie

Dnes bude polojasno, miestami pri časom zväčšenej oblačnosti prehánky, najmä na horách. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu okolo 22 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.V stredu bude jasno až polojasno, cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno a naďalej teplo. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách 6, denná teplota 23 až 28, na severe okolo 21 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.35 a zapadne o 20.04 hod.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno19
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Brusel dážď12
Budapešťpolooblačno19
Bukurešť oblačno20
Frankfurt dážď13 
Helsinkidážď11
Istanbulmalá oblačnosť22
Kodaňprehánky12
Kyjevoblačno16
Lisabonpolooblačno23
Londýnoblačno13
Madridmalá oblačnosť27
Moskvadážď16
Oslodážď10
Parížoblačno16
Prahaobčasný dážď14
Rímpolojasno21
Sofiaoblačno15
Štokholmdážď12
Varšavaobčasný dážď13
Viedeňpolooblačno19
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.