Hospodársky denník
USD46,501 Sk
EUR42,037 Sk
CHF28,717 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Baktéria ničí tumory

Bádatelia neustávajú v hľadaní nových spôsobov liečby, ktoré by dokázali poraziť rakovinu. V novej štúdii sa rozhodli preveriť bojaschopnosť geneticky modifikovaných anaeróbnych baktérií, ktoré spolu s chemoterapeutikmi podávali myšiam. Súčasné metódy boja proti rakovine narážajú na neschopnosť ničiť slabo prekrvené časti nádorov, čo obmedzuje ich účinnosť. Rádioterapia sa nezaobíde bez kyslíka a chemoterapeutické lieky sa zasa k cieľu dostávajú krvným riečiskom. Vedcov už nejaký čas preto zaujímalo, či by anaeróbne baktérie, ktoré majú radšej hypoxické prostredia (bez kyslíka), mohli byť užitočnými protirakovinovými prostriedkami. Z výsledkov novej štúdie bádateľov pod vedením Berta Vogelsteina z univerzity Johna Hopkinsa vyplýva, že baktérie Clostridium novyi veľmi rýchlo ničia tumory u myší. Vedci geneticky modifikovali anaeróbnu baktériu Clostridium novyi, ktorá normálne žije napr. v pôde či prachu. Vytvorili netoxický kmeň, ktorý spolu s klasickými chemoterapeutikami injekčne podávali laboratórnym myšiam. Týmto spôsobom v priebehu 24 hodín zničili takmer polovicu rozvinutých nádorov. Zdravé tkanivo v okolí tumorov však ostávalo nepoškodené. Nový spôsob liečby, tzv. COBALT - kombinovaná bakteriolytická terapia, bol založený na myšlienke, že baktérie budú selektívne napádať tumory zvnútra a chemoterapia zvonku. Liečba však má aj negatívne následky: asi 45 % liečených myší s najväčšími tumormi zahynulo, pravdepodobne pre toxíny, ktoré sa uvoľnili z poškodenej nádorovej bunky.

Každá terapia, ktorá tak dramaticky zmenšuje tumory, môže mať podobné vedľajšie účinky. Nádejou je, že u človeka sa na rozdiel od myší lýza buniek (rozloženie bunkovej steny) kontroluje pomerne jednoducho. Aj tak ešte treba preveriť, či bude nový spôsob zaberať aj proti nádorom u človeka. Člen tímu Kenneth Kinzler konštatuje: „Dúfame, že tento výskum dodá novú dimenziu možným spôsobom liečby rakoviny, aj keď si, samozrejme, uvedomujeme, že reakcia na liečenie u myší sa môže odlišovať od ľudskej.“

(kab)

Počasie

Dnes bude polojasno, miestami pri časom zväčšenej oblačnosti prehánky, najmä na horách. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu okolo 22 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.V stredu bude jasno až polojasno, cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno a naďalej teplo. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách 6, denná teplota 23 až 28, na severe okolo 21 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.35 a zapadne o 20.04 hod.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno19
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Brusel dážď12
Budapešťpolooblačno19
Bukurešť oblačno20
Frankfurt dážď13 
Helsinkidážď11
Istanbulmalá oblačnosť22
Kodaňprehánky12
Kyjevoblačno16
Lisabonpolooblačno23
Londýnoblačno13
Madridmalá oblačnosť27
Moskvadážď16
Oslodážď10
Parížoblačno16
Prahaobčasný dážď14
Rímpolojasno21
Sofiaoblačno15
Štokholmdážď12
Varšavaobčasný dážď13
Viedeňpolooblačno19
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.