Hospodársky denník
USD46,501 Sk
EUR42,037 Sk
CHF28,717 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Duša ukrytá v portréte

Vyštudoval architektúru. Očarila ho. Ako projektant jej Tibor Horniak (1930) zostal verný až do dôchodku. Od náročnej tvorivej práce pri rysovacej doske si paradoxne najlepšie oddýchol pri kreslení - voľnom nezviazanom kreslení umeleckých čiar a kriviek. Výsledkom jeho relaxu boli vychýrené portrétové karikatúry - celoživotný umelecký koníček. Našiel sa v portrétovej karikatúre. Priznáva, že ho fascinovala už od detstva. A už vtedy prvé portréty spolužiakov a pedagógov pútali pozornosť nielen portrétovaných. Odvtedy ich nakreslil tisícky. Tváre nám známe, menej známe i celkom neznáme. Osobností nášho politického, kultúrneho a spoločenského života, známych a priateľov, ale aj tváre jemu úplne neznámych ľudí, ktorí ho zaujali pri bežnom stretnutí na ulici, v spoločnosti alebo aj na obrazovke. Za vyše polstoročie čo kreslí, vytvoril skutočnú galériu osobností a postáv spojených so životom svojej doby u nás. Portréty, ktoré nakreslil a stále rád kreslí, vznikajú úplne netradične - v interiéri. A všetky nakreslil tak, ako mu utkveli v jeho dokonalej fotografickej pamäti. Podľa umelca nemožno dobre nakresliť portrét kontaktne. Vznikne iba zdeformovaný portrét. Portrétna karikatúra je čosi viac - je to cieľavedomá abstrakcia, čo sa v experimentálnej psychológii označuje ako „tvorba pojmu“.

Nikdy nekreslil pre umelecké ceny a ocenenia, výtvarný talent chápe ako poslanie. Bol a zostáva skromným tvorcom, ktorého však neprestáva zaujímať, aký má jeho výtvarná práca ohlas. Už desaťročie je Tibor Horniak na dôchodku, ale vôbec nie na odpočinku. Dôkazom sú jeho aktuálne kresby, ktoré vídavame v dennej tlači doteraz.

Peter Závacký

Počasie

Dnes bude polojasno, miestami pri časom zväčšenej oblačnosti prehánky, najmä na horách. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu okolo 22 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.V stredu bude jasno až polojasno, cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno a naďalej teplo. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách 6, denná teplota 23 až 28, na severe okolo 21 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.35 a zapadne o 20.04 hod.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno19
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Brusel dážď12
Budapešťpolooblačno19
Bukurešť oblačno20
Frankfurt dážď13 
Helsinkidážď11
Istanbulmalá oblačnosť22
Kodaňprehánky12
Kyjevoblačno16
Lisabonpolooblačno23
Londýnoblačno13
Madridmalá oblačnosť27
Moskvadážď16
Oslodážď10
Parížoblačno16
Prahaobčasný dážď14
Rímpolojasno21
Sofiaoblačno15
Štokholmdážď12
Varšavaobčasný dážď13
Viedeňpolooblačno19
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.