Hospodársky denník
USD46,501 Sk
EUR42,037 Sk
CHF28,717 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002

Jedna lastovička...

Zahraničný obchod za marec 2002 napokon dosiahol lepšie výsledky, ako boli očakávania analytikov. Po dlhšom čase sa saldo zahraničného obchodu opäť medziročne znížilo. Znamená tento fakt nastupujúcu zmenu trendu?

V prípade Slovenskej republiky asi najhorším ukazovateľom je vývoj obchodnej bilancie. Veď len za minulý rok jej saldo dosiahlo historicky najvyššiu úroveň 103,205 mld. SKK.

Včera Štatistický úrad SR zverejnil, že dovoz v treťom mesiaci tohto roka dosiahol 58,187 mld. SKK a vývoz tovaru z krajiny 50,794 mld. SKK. Saldo zahraničného obchodu v marci tak vykázalo zápornú hodnotu 7,393 mld. SKK a oproti marcu minulého roka bolo nižšie o 1,2 mld. SKK (-8,6 mld. SKK). Analytici oslovení agentúrou REUTERS predpokladali, že deficit obchodnej bilancie dosiahne až 7,8 mld. SKK.

Aj keď v marci pokračoval medziročný pokles dovozu a vývozu, pozitívom je, že po prvý raz v tomto roku dynamika poklesu vývozu (3,2 % ) bola nižšia ako dynamika poklesu dovozu (4,8 %). Napriek tejto skutočnosti NBS spolu s analytikmi zhodne tvrdia, že lepšie výsledky neznamenajú zmenu trendu zahraničnoobchodnej bilancie. Podľa guvernéra NBS Mariána Juska tohtoročný deficit obchodnej bilancie presiahne 100 mld. SKK aj napriek pozitívnym marcovým výsledkom. „Pre nás sú dôležitejšie kumulatívne dáta za celý prvý kvartál ako za jednotlivý mesiac. Práve tieto údaje za prvý kvartál poukazujú na možný deficit viac ako 100 mld. SKK v tomto roku,“ uviedol Jusko podľa správy agentúry REUTERS. Optimistickí v tomto smere nie sú ani slovenskí analytici. „Deficit zostáva aj naďalej vysoký, na druhej strane však marcové čísla ukazujú prvé nesmelé náznaky mierneho zlepšenia,“ napísal vo svojej správe analytik Tatra banky Róbert Prega. Podľa analytika ČSOB Mareka Gabriša tieto náznaky zatiaľ netreba „preceňovať“.

Jedna lastovička leto nerobí. Medziročný marcový pokles salda zahraničného obchodu o 15 % aj tak nevykryje 20-percentné nárasty v januári a vo februári, a tak prvý kvartál roku 2002 je rovnaký ako prvý kvartál minulého roka. Keďže po minuloročnej výplate dlhopisov FNM sa spotreba obyvateľstva v tomto roku zníži, zahraničnoobchodná bilancia, podobne ako štátny rozpočet, bude väčšinou v rukách vlády. „Najväčším rizikom a najviac nevypočítateľnou zložkou pre bilanciu zahraničného obchodu zostáva spotreba vlády a použitie rozpočtových príjmov,“ uvádza R. Prega.

Marcel Laznia

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.