Hospodársky denník
USD46,501 Sk
EUR42,037 Sk
CHF28,717 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002

Ostro sledovaný Blízky východ

Počas úvodnej pondelkovej seansy sa ropné kontrakty na oboch najvýznamnejších burzách zhodne oslabili. Bezprostrednou príčinou bolo podľa analytikov testovanie a hľadanie súčasnej podpornej (najnižšej) úrovne. Aj napriek tomu v pozornosti dílerov stále ostáva situácia na Blízkom východe a konflikt medzi izraelskými vojskami a palestínskym obyvateľstvom. Bezpečnostná situácia v tomto regióne výrazne ovplyvňuje cenu čierneho zlata na svetovom trhu. Počas včerajšieho predpoludnia sa opäť zvýšila aktivita najmä na Západnom brehu Jordánu, keď izraelské tanky vstúpili do Hebronu. Napätú situáciu sa snaží upokojiť aj prezident Spojených štátov George Bush, ktorý vyzval na ukončenie izraelskej blokády Arafatovho sídla. „Izraelsko-palestínsky konflikt posiela ropu na vyššie hodnoty,“ komentoval včera súčasnú situáciu jeden z dílerov na trhu.

Sledujú zásoby

Júnové ropné kontrakty na newyorskej burze NYMEX sa oslabili o 26 USc na 26,85 USD za barel, keď ráno otvárali na hodnote 27 USD za barel. V tom istom čase rovnaké deriváty na ropu typu Brent v Londýne sa predávali pri cene 26 USD za barel, čo oproti piatku predstavuje pokles o 19 USc. Ďalším dôvodom tohto poklesu je zrejme aj blížiace sa zverejnenie stavu zásob v USA. V utorok po skončení amerického obchodovania americký ústav API publikuje pravidelnú týždennú správu. Minulý týždeň ostali trhy prekvapené, keď sa ukázalo, že množstvo ropy v Spojených štátoch medzitýždenne vzrástlo o 1,5 mil. barelov. Trh nezabudol ani na už viac ako dva mesiace trvajúcu spoločnú redukciu členov a nečlenov OPEC. Od januára znížili najväčší svetoví exportéri ťažbu ropy o takmer 2 mil. barelov denne, aby stabilizovali trh s touto strategickou komoditou. Významné postavenie v tomto smere má Rusko, ktorého predstavitelia už niekoľkokrát avizovali, že súčasná redukcia im nie je po vôli. V sobotu generálny tajomník OPEC Ali Rodriguéz navštívil Rusko. Ani po tejto návšteve Moskva nevydala oficiálne stanovisko, či zotrvá na súčasných kvótach do konca júna. V prípade ukončenia spoločnej redukcie zo strany Ruska pravdepodobne dôjde k poklesu ceny ropy a jej derivátov.

Čakanie na Irak

V blízkej budúcnosti by cenu čierneho zlata mohol dosť výrazne ovplyvniť postoj Iraku, ktorý od začiatku apríla jednostranne zastavil vývoz ropy na jeden mesiac na protest proti „izraelskej okupácii palestínskych území“. Najvýznamnejším spotrebiteľom irackej ropy sú pritom Spojené štáty. Ak by sa iracký prezident rozhodol pokračovať v „embargu“, cenu čierneho zlata to pravdepodobne podporí. Ani analytici si netrúfajú predpovedať najbližší krok irackého prezidenta.

Zlato sa včera dostalo na najvyššiu hodnotu za posledné dva roky, keď v Londýne uzatváralo na hodnote 309,60 USD za uncu. Cena žltého kovu reaguje na vývoj amerického dolára oproti euru, keď spoločná euromena včera prerazila podľa analytikov „neprekonateľnú“ hodnotu 90 USc. Zlato v posledných dňoch ťaží najmä z neistej situácie na Blízkom východe, keď investori hľadajú menej rizikové trhy. Menší vplyv na cenu tohto drahého kovu má aj vývoj v Argentíne, ktorá sa ešte stále trápi so svojimi ekonomickými problémami. Striebro včera nasledovalo žltý kov a kótovalo na hodnote 4,62 USD za uncu.

(M. Laznia/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.