CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002

Hráčom nemal čo vytknúť

Do II. fázy MS Slovensko už postúpilo

Vydreté víťazstvo dosiahli naši hokejisti včera na svetovom šampionáte v Göteborgu v súboji s Ukrajinou. Druhý náš triumf v skupine B znamená postup do II. fázy majstrovstiev sveta. Zverenci Jána Filca nezačali duel s Ukrajinou šťastnejšie. V podstate im nevyšiel úvod žiadnej tretiny. Prvý gól sme inkasovali po hrubej chybe obrancu Smreka sekundu po uplynutí tretej minúty. Našťastie sme sa rýchlo spamätali a vďaka výborne rozohranej akcie Šatana v spolupráci so Somíkom mohol dobre postavený Tomík vyrovnať. Hlinkova strela takmer od modrej čiary nás v 14. minúte dostala do vedenia. Túto časť zápasu Slováci zvládli najlepšie zo všetkých tretín. V druhom diele sme hneď v 1. minúte po chybe obrannej dvojice Čierny - Bača inkasovali vyrovnávajúci gól a táto defenzívna dvojka sa „postarala“ o vedenie Ukrajiny, keď ich šikovne prekabátil v 27. minúte Bobrovnikov. Čierny sčasti predchádzajúce chyby anuloval, keď sa postaral o vyrovnanie stavu. Do vedenia nás dostal obranca Lintner. Náskok sme mohli zvýšiť, lenže gól nám pre zdvihnutú bránku neuznali. Hra nášho tímu takmer po celú druhú dvadsaťminútovku strácala na nápaditosti a rýchlosti. Až ku jej koncu sme sa rozhýbali a viac atakovali súpera. Ukrajinci od úvodných minút zápasu nám veľmi umne vypichovali puky, účinne sa starali o deštrukciu našej kombinácie, efektne nás trestali za veľké diery v obrane. Naši útočníci sa nedokázali adekvátne presadiť, dokonca ani na konci II. a začiatku III. tretiny, keď sme hrali skoro dvojminútovú presilovku 5:3. Vyrovnávajúci gól na 4:4 sme inkasovali po chybe obrany Štrbák - Milo v 49. minúte. Vedenie nám zaistil tri minúty pred koncom obranca Lintner a zvládnutý záverečný atak Ukrajiny. Za dve víťazstvá v skupine môžeme ísť do ďalších bojov na MS a so sebou si berieme minimálne dva body. Či ich bude viac, o tom sa rozhodne dnes v zápase s Fínskom.

„Bol to veľmi ťažký zápas. Čakali sme, že Ukrajinci budú hrať týmto štýlom, ale neočakávali sme, že až tak efektívne. Napriek nedostatkom v našom výkone som vďačný hráčom, že prejavili morálne vlastnosti a dokázali v tomto náročnom súboji zvíťaziť,“ zhodnotil pre TASR zápas tréner nášho celku Ján Filc. Jeho kolega na strane Ukrajiny - Anatolij Bogdanov dodal: „Podľa mňa to bol veľmi pekný zápas. Slováci ukázali viac hokejových schopností, ale naši hráči sa určite nestratili a vyhrať mohli obidve mužstvá. Ako tréner nemôžem byť spokojný s výsledkom, ale čo sa týka výkonu, hráčom nemám čo vytknúť.“ Autor posledných našich dvoch gólov Lintner súboj komentoval: „Bol to psychicky veľmi ťažký zápas, v ktorom sme nepremenili množstvo šancí. Trápili sme sa až do konca, ale neprestali sme bojovať, a to sa nám vyplatilo.“

Včera sa hrali aj zápasy v A- a D-skupine. Istým postupujúcim je aj Švajčiarsko, ktoré zdolalo Japonsko 5:0, no úvodnú tretinu sa s húževnatými Japoncami trápili ako v nedeľu Česko. Kanada si hravo poradila s Talianskom 5:0. Ostatné zápasy včerajšieho dňa sa skončili po našej uzávierke.