Hospodársky denník
USD46,501 Sk
EUR42,037 Sk
CHF28,717 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002

Usmerňovanie zón

Skončilo sa neriadené rozdávanie dotácií

Počas 12 rokov rástli priemyselné zóny v ČR ako huby po daždi. Ich rozvoju napomohol hlavne systém štátnej podpory schválený začiatkom roku 1999. Pred dvoma rokmi snemovňa schválila v štátnom rozpočte na program priemyselných zón 400,5 mil. Kč, pričom dotáciu dostalo 34 projektov. Vlani vláda schválila a prijala program podpory na tento program a v období rokov 2001 až 2006 uvoľní centrálne zdroje na jeho financovanie vo výške asi 4,42 mld. Kč. V ČR 25 miest získalo na budovanie priemyselnej infraštruktúry a výkup pozemkov celkovo 522,5 mil. Kč a v tomto roku chce štát na prípravu zón uvoľniť 1,1 mld. korún. Iba za posledné tri roky vzniklo za pomoci štátnych dotácií takmer šesťdesiat industriálnych parkov a príchod bohatých investorov zlepšil nielen pracovné príležitosti, ale zvýšil aj životnú úroveň obyvateľov. Príval zahraničných investícií tiahne v posledných rokoch celú českú ekonomiku.

V súčasnosti vládne i regionálne kruhy tlačia na to, aby sa rozvoj priemyselných zón usmerňoval. Ide predovšetkým o oblasti postihnuté reštrukturalizáciou priemyslu a nezamestnanosťou. Ľudia z týchto kruhov sa domnievajú, že najrôznejších priemyselných zón je už dosť, a preto tlačia na vládu, aby sa podporili hlavne objekty týkajúce sa severu Čiech a severu územia Moravy. Čo sa týka vlády, tá tieto kroky víta a stratégiu chce podporiť. Podľa nej je jasné, že sa skončilo obdobie neriadeného rozdávania dotácií. Ministerstvo priemyslu a obchodu sa rozhodlo, že pokiaľ si neoverí reálny záujem investorov, na žiadnu zónu nedá prostriedky zo štátneho rozpočtu. Navyše, počet žiadostí o dotácie neustále stúpa, napriek tomu, že priemyselných zón je v podstate dostatok. Vládna agentúra Czechinvest vyhlásila, že prednosť dostane zóna, ktorá má reálneho investora, pretože počty žiadostí prekračujú množstvo prostriedkov, ktoré na budovanie zón štát vyčlenil.

Vlani bolo k dispozícii takmer 523 mil. Kč, tento rok síce financie vzrástli na 1,125 miliardy, avšak zhruba pol miliardy korún je určených na prípravu pozemkov v Kolíne, kde Toyota - PSA chce vybudovať závod na výrobu automobilov. K najúspešnejším dnes patrí priemyselná zóna v Plzni na Borských Poliach, kde v roku 1977 japonská Matsushita sprevádzkovala továreň na výrobu televízorov Panasonic. V tejto súvislosti je potrebné upozorniť, že dobré skúsenosti tejto spoločnosti boli impulzom pre ďalších japonských investorov, ktorí teraz patria v štáte k najatraktívnejším. Pozornosť rozvojových a investorských spoločností chce pritiahnuť aj Brno. Juhomoravská metropola ponúka napríklad budovanie distribučných a logistických centier na ďalší rozvoj priemyslu a obchodu. Mesto má v súčasnosti okolo 120 hektárov k využitiu v južnej časti mesta a podľa vedenia radnice je iba na investoroch samotných, ako túto ponuku využijú.

Ivo Skoumal

Brno

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.