Hospodársky denník
USD46,501 Sk
EUR42,037 Sk
CHF28,717 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Svetové i domáce spory o značku

Súdy rozhodujú, kto môže názov používať

Je to u nás dosť rozšírený jav, že výrobky nesúce označenie svetoznámych výrobcov sa dajú kúpiť veľmi lacno na trhu. Lenže takéto „tričko od Versaceho“ má k Versacemu dosť ďaleko. Asi tak, ako je odtiaľto do juhovýchodnej Ázie. Jednoducho falzifikát a parazitovanie na značke. Ak by o to išlo, mohla by sa záležitosť dostať pred súd. Spory o ochrannú známku nie sú zase tak zriedkavá vec. A občas sa takáto záležitosť dostane aj do reklamného šotu. Takýto nápad vo svojej reklame využil aj pivovar Budejovický Budvar, ktorý sa o značku Bud a značku Budweiser súdi s americkým pivovarom Anheuser-Busch (AB) asi v 40 krajinách. Najnovšie, po desiatich rokoch sporov, vyhral na švajčiarskych súdoch, pričom je to len druhý konečný verdikt. Najvyšší spolkový súd v Lausanne v odvolacom konaní zamietol žalobu AB, požadujúcu od Budvaru, aby v krajine vykonal výmaz tejto ochrannej známky, a naopak vyhovel proti žalobe budějovického pivovaru. Znamená to, že spoločnosť AB musí vo Švajčiarsku skončiť používanie známky Bud. Súd Budvaru zároveň uložil, aby na svojom pive tejto značky zdôraznil jeho český pôvod. Podľa zástupcov Budvaru je to jediná cesta, ako obhájiť historické duševné práva podniku, a tým aj jeho postavenie na svetových trhoch.

Podobné veci sa odohrávajú aj na našich súdoch. Asi najmedializovanejšie sú spory o názov Kofola a Becherovka. Skupina slovenských výrobcov nápoja Kofola napríklad požiadala o vymazanie registrovanej ochrannej známky Kofola, ktorú vlastní česká firma Galena. Podnetom k podaniu návrhu boli listy, ktoré poslala Galena slovenským výrobcom, ktorí nevlastnia licenciu a vyzvala ich na zastavenie výroby. Dôvodom vymazania má byť registrácia ochrannej známky na označovanie sirupov a strojových minerálnych vôd, a nie na označovanie nealkoholických nápojov. Ďalším argumentom je strata rozlišovacej schopnosti, pri ktorej môže byť ochranná známka z registra vymazaná. Stratu podľa rozlišovania spôsobila Galena, pretože licenciu na výrobu nápoja pridelila asi 15 slovenským výrobcom. A spotrebitelia pod kofolou chápu druh nápoja, nie konkrétny výrobok od konkrétneho výrobcu. Predstavitelia niektorých výrobcov konštatovali, že Galena sa v polovici tohto roka obrátila na nich so žiadosťou o zastavenie výroby kofolových nápojov, rovnako v tlači upozornila na možnosť súdnych žalôb. Podľa vedúceho obchodného útvaru Galeny Aleša Martínka sa po zrušení obchodnej známky Kofola budú môcť na slovenskom trhu ponúkať kofolové nápoje s jediným obmedzením obchodného označovania, a to, aby názov nebol úplne identický. Ak však návrh na zrušenie neprejde, Galena bude svoje produkty chrániť naďalej, a to aj pri názvoch kofole podobných. Už teraz sirup z Galeny odoberá 15 slovenských výrobcov a v tomto roku sa na Slovensko vyvezie asi 2800 ton.

(TASR, ji)

Počasie

Dnes bude polojasno, miestami pri časom zväčšenej oblačnosti prehánky, najmä na horách. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu okolo 22 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.V stredu bude jasno až polojasno, cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno a naďalej teplo. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách 6, denná teplota 23 až 28, na severe okolo 21 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.35 a zapadne o 20.04 hod.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno19
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Brusel dážď12
Budapešťpolooblačno19
Bukurešť oblačno20
Frankfurt dážď13 
Helsinkidážď11
Istanbulmalá oblačnosť22
Kodaňprehánky12
Kyjevoblačno16
Lisabonpolooblačno23
Londýnoblačno13
Madridmalá oblačnosť27
Moskvadážď16
Oslodážď10
Parížoblačno16
Prahaobčasný dážď14
Rímpolojasno21
Sofiaoblačno15
Štokholmdážď12
Varšavaobčasný dážď13
Viedeňpolooblačno19
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.