Hospodársky denník
USD46,501 Sk
EUR42,037 Sk
CHF28,717 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rok 2000 priniesol vytriezvenie

Index tzv. Novej ekonomiky prekonal rekordný pád

Podľa posledných prieskumov má dôvera obyvateľov Slovenska v investovanie prostredníctvom správcovských spoločností stúpajúcu tendenciu. Investovanie do podielových fondov je jedna z najschodnejších a čo sa týka legislatívy, jedna z najbezpečnejších možností. Samozrejme, isté riziko tu je, a to investičné. Investovanie do cenných papierov v čase, keď sa svetové hospodárstvo ocitne v recesii, prípadne sa spomalí tempo jeho rastu, určite neprinesie želaný efekt.

Uplynulý rok sa do histórie svetových akciových búrz určite zapíše ako najbúrlivejší. Investori, ktorí blahosklonne verili, že akciové indexy budú bez prestávky pokračovať v raste do závratných výšok, dostali ľadovú sprchu. V prvom štvrťroku sa ešte zdalo, že cenné papiere nič neohrozí. Negatívnych udalostí, ktoré ich však poznačili bolo nakoniec viac ako dosť. Prvým rozčarovaním boli klesajúce zisky počítačových a internetových firiem, náladu na trhu zmrazili rastúce úrokové sadzby, dielo skazy dokonali vysoké ceny ropy a oslabenie eura na rekordné minimá.

Najhorúcejšou udalosťou uplynulého roka bol 39,2-percentný prepad kompozitného indexu NASDAQ, technologicky ladeného barometra tzv. Novej ekonomiky.

Týmto poklesom

prekonal doterajší rekord z roku 1974, kedy zo svojej hodnoty stratil 35 %. jeho pokles hodnoty bol o to šokujúcejší, že rok predtým zaznamenal rekordný 85,6-percentný zisk. Mnohých analytikov a obchodníkov zaskočila dĺžka trvania a hĺbka prepadu NASDAQ-u. V čase, keď akcie na burze začali padať jedna po druhej by však určite boli urobili lepšie, keby sa držali starého osvedčeného pravidla a namiesto očakávania pozitívnej zmeny čo najskôr minimalizovali svoje straty.

Situácia v roku 2000 však nevyzerala až tak pochmúrne, ako sa na prvý pohľad zdá. Index S & P 500, ktorý kopíruje vývoj akcií tzv. Novej, rovnako ako aj Starej ekonomiky, zaznamenal oslabenie „len“ o 9 %. V celkovej štatistike na New York Stock Exchange prevládali akcie, ktoré si svoju pozíciu posilnili nad tými, čo zaznamenali straty. Účastiny niektorých malých a stredných firiem či finančných inštitúcií pritom minulý rok zaznamenali 11- až 54-percentný vzostup.

S odhliadnutím od niekoľkých pozitívnych drobností sa do popredia dostáva fakt, že rok 2000 bol pre akciové trhy tým najhorším obdobím od druhej polovice rokov sedemdesiatych. Je rekordne vysoká volatilita akciových trhov a pokles cenovej úrovne akcií predzvesťou nového trendu, alebo je prepad búrz len prirodzenou dočasnou korekciou pred tým, ako cenné papiere znovu vystúpia na rekordné úrovne?

Späť k základom

Najrozumnejšou stratégiou investorov podľa analytikov Merrill Lynch v novom roku bude „návrat k základom“, čím sa myslí, že investori podrobne preskúmajú svoje portfólio s dôrazom na jeho diverzifikovanosť a vyrovnanosť, ako aj na vysokú kvalitu akcií. V ich portfóliu by sa mali objaviť akcie len tých firiem, ktoré majú reálne predpoklady na dosiahnutie kladného hospodárskeho výsledku. Obchodníci by tiež nemali zabúdať na rozdiely medzi špekulatívnym a tzv. disciplinovaným investovaním. To prvé síce z času na čas prináša vysoké výnosy, história nás však poučila, že v dlhšom časovom horizonte zabezpečí stabilné a atraktívne výnosy práve tá druhá alternatíva. Implementovanie týchto myšlienok do konkrétnych investičných rozhodnutí môže byť niekedy naozaj ťažké predovšetkým vtedy, keď takýto krok často vedie k citeľným stratám v pozíciách, ktoré predtým priniesli solídny zisk. Takéto korekcie sú však z času na čas potrebné, vďaka nim si portfóliomanažér vytvorí jasný obraz o svojej momentálnej situácii. Vďaka tomu sa do budúcnosti vytvára reálny predpoklad na zvýšenie hodnoty jeho portfólia.

Politické a iné vplyvy

Podľa analytikov Merrill Lynch postihne hospodárstvo USA výrazné ochladenie, čo sa, samozrejme, prenesie aj do ziskovosti firiem. Ekonomika spomalí svoj rast, recesia jej však nehrozí. Rast HDP dosiahne asi polovičnú hodnotu jeho minuloročnej výšky, hospodársky zisk spoločností zostane na úrovni z predchádzajúceho roka. V predchádzajúcom roku zaznamenali spoločnosti v priemere približne 12-percentné zvýšenie ziskovosti. Prekvapujúce zníženie kľúčových úrokových sadzieb zo strany amerického Federálneho rezervného systému, obdoby centrálnej banky, podporilo analytikov v názore, že predstavitelia FED-u neberú problém poklesu výkonnosti ekonomiky na ľahkú váhu a že sú okamžite schopní podniknúť kroky na jej ochranu pred pádom do recesie. Načasovanie a veľkosť zníženia úrokových sadzieb zvýšili pravdepodobnosť, že ekonomická aktivita v druhej polovici roka chytí ten správny vietor do plachiet. Na svojom zasadaní, ktoré sa uskutoční v najbližších dňoch (?) (koncom januára) zníži podľa Merrill Lynch americký FED úrokové sadzby zo súčasných 6 % na 5,5 %. Do leta by pritom mohli klesnúť na 5 %. Pokles úrokových sadzieb sa, samozrejme, prejaví aj na akciových trhoch. Nižšie sadzby okamžite pôsobia na rast ziskov cenných papierov jednotlivých spoločností, neskôr sa ich pozitívny vplyv odzrkadlí tiež na hospodárskych výsledkoch firiem.

Z technického hľadiska sa burzové indikátory na začiatku roku 2001 nachádzajú v relatívne dobrej

východiskovej pozícii.

Predajné tlaky v predchádzajúcom období boli také silné, že mnohé akcie sa predávali pod cenu, čo teraz vytvára priestor na ich pomalé posilňovanie. Tieto korekcie, doplnené o ďalšie pozitívne sezónne vplyvy, vytvárajú výborné predpoklady na zotavenie trhov už v prvých mesiacoch nového roka. Nie je vylúčené, že s blížiacim sa jarným obdobím prekonajú cenné papiere, predovšetkým v high-tech sektore, menšie či väčšie výkyvy, po upokojení situácie by však malo prevládať ich kontinuálne posilňovanie.

Dobrá rada pre investorov. V období, kým zisky spoločností opäť nenaberú stúpajúcu tendenciu, by sa mali sústrediť na najkvalitnejšie akcie, tzv. blue chipsy. V prípade technologických akcií nezaškodí konzervatívnejší prístup. Primárnym faktorom pri ich rozhodovaní by mali byť aktuálne a potenciálne zisky týchto spoločností.

Ivana Sedliaková

Počasie

Dnes bude polojasno, miestami pri časom zväčšenej oblačnosti prehánky, najmä na horách. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu okolo 22 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.V stredu bude jasno až polojasno, cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno a naďalej teplo. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách 6, denná teplota 23 až 28, na severe okolo 21 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.35 a zapadne o 20.04 hod.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno19
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Brusel dážď12
Budapešťpolooblačno19
Bukurešť oblačno20
Frankfurt dážď13 
Helsinkidážď11
Istanbulmalá oblačnosť22
Kodaňprehánky12
Kyjevoblačno16
Lisabonpolooblačno23
Londýnoblačno13
Madridmalá oblačnosť27
Moskvadážď16
Oslodážď10
Parížoblačno16
Prahaobčasný dážď14
Rímpolojasno21
Sofiaoblačno15
Štokholmdážď12
Varšavaobčasný dážď13
Viedeňpolooblačno19
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.