Hospodársky denník
USD46,501 Sk
EUR42,037 Sk
CHF28,717 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Guvernér vidí ďalej ako vláda

Hrozby narastajúceho deficitu rozpočet nemôže ignorovať

V niektorých slovenských médiách neutíchajú špekulácie o „hrozbe“ menovej krízy a devalvácii koruny. Ustavične sa objavujú nové interpretácie makroekonomických ukazovateľov, krokov Národnej banky Slovenska alebo výrokov jej guvernéra. Práve toto sú okolnosti, ktoré nás nútia vrátiť sa k tejto, pre nás už pôvodne uzavretej téme. Znova si teda položíme otázku, či sú obavy z menovej krízy a devalvácie koruny na Slovensku vôbec opodstatnené a čo môžeme v najbližšej budúcnosti očakávať.

Udalosťou posledných dní bolo jednoznačne zvýšenie kľúčovej úrokovej sadzby centrálnou bankou o 50 bázických bodov na 8,25 percenta. Pozadie tohto rozhodnutia nie je jednoznačné, hoci mnohí odborníci sa domnievajú, že ide o „súkromnú vojnu“ centrálnej banky so slovenskou vládou. Národná banka Slovenska (NBS) sa pravdepodobne týmto spôsobom snaží vyvíjať tlak na vládu, ktorá by mala presadiť úsporné opatrenia vedúce k zníženiu deficitu štátneho rozpočtu a bežného účtu platobnej bilancie. Zvýšenie úrokov totiž predraží finančné prostriedky získavané vládou prostredníctvom emisií štátnych dlhopisov a bude ju nútiť krátiť výdavky. Je to však dôvod na oživenie prízraku menovej krízy?

Rozhodne nie. Okrem mnohých iných efektov prilákajú vyššie úroky aj špekulatívne investície, čo povedie slovenskú korunu k čiastočnému posilneniu. Vzhľadom na charakter týchto investícii však pôjde iba o dočasné posilnenie výmenného kurzu, ktoré zmizne spolu so špekulantmi a koruna sa opäť ustáli v okolí pôvodnej hodnoty. Vedľajším efektom očakávaného rastu koruny však bude pravdepodobne zhoršenie obchodnej bilancie, keď silnejšia domáca mena predraží výrobky slovenských exportérov a pomôže k zníženiu vývozu. Hoci by išlo iba o dočasný vývoj, rozhodne by už aj tak vysokému deficitu obchodnej bilancie neprospel. V tomto bode by bolo vhodné uviesť výrok guvernéra NBS Mariána Juska, podľa ktorého môžu vzniknúť tlaky na znehodnotenie domácej meny. Aj napriek skutočnosti, že niektoré médiá si komentár samotného guvernéra interpretovali ako potvrdenie „hrozby“ menovej krízy alebo možnej devalvácie, existujú aj iné, aj keď nie natoľko jednoduché motívy. Vychádzajúc z predpokladu, že vyššie sadzby prilákajú špekulatívne investície vedúce k dočasnému posilneniu koruny a poklesu exportu, môže ísť o nadčasovú slovnú intervenciu centrálnej banky v snahe zabrániť práve takémuto vývoju.

NBS však nie je alfou a omegou vývoja kurzu slovenskej koruny. Jej úlohy a možnosti sú iba limitované. Na rozdiel od krajín postihnutých menovou krízou nie je kurz slovenskej koruny pevne viazaný na inú svetovú menu, ale voľne plávajúci. Situácia v bankovom sektore je stabilná, reformy napredujú, privatizácia štátnych podnikov pokračuje, prílev zahraničných investícií pretrváva a prognózy vývoja makroekonomických ukazovateľov sú priaznivé. Aj napriek tomu, že sa výraznejšie oslabenie domácej meny nedá vylúčiť, neexistuje žiadny reálny dôvod pre obavy z devalvácie alebo krízy. Príležitostné fluktuácie výmenných kurzov napokon nie sú v reformných krajinách žiadnou neznámou.

Martin Peterčák

Počasie

Dnes bude polojasno, miestami pri časom zväčšenej oblačnosti prehánky, najmä na horách. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu okolo 22 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.V stredu bude jasno až polojasno, cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno a naďalej teplo. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách 6, denná teplota 23 až 28, na severe okolo 21 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.35 a zapadne o 20.04 hod.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno19
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Brusel dážď12
Budapešťpolooblačno19
Bukurešť oblačno20
Frankfurt dážď13 
Helsinkidážď11
Istanbulmalá oblačnosť22
Kodaňprehánky12
Kyjevoblačno16
Lisabonpolooblačno23
Londýnoblačno13
Madridmalá oblačnosť27
Moskvadážď16
Oslodážď10
Parížoblačno16
Prahaobčasný dážď14
Rímpolojasno21
Sofiaoblačno15
Štokholmdážď12
Varšavaobčasný dážď13
Viedeňpolooblačno19
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.