Hospodársky denník
USD46,501 Sk
EUR42,037 Sk
CHF28,717 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002

Ako po európsky

Rady malým podnikateľom

Na Slovensku je inšpektor práce strašiakom, kým vo Švédsku si každý podnikateľ považuje za česť, ak ho inšpektor navštívi a poradí mu, čo ešte môže v oblasti ochrany bezpečnosti a zdravia pre svojich pracovníkov zlepšiť. Takto zhrnula základný rozdiel v prístupe expertka Európskej únie Alena Ansheimerová z inšpektorátu pre pracovné prostredie v juhošvédskom Malmö. Zmeniť filozofiu prístupu a postoje k problematike bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci si kladie za cieľ twiningový projekt, na ktorom pracujú naši odborníci spoločne s odborníkmi zo Švédska. Ako zdôraznila predvstupová poradkyňa Brigitta Mellinová, takisto zo Švédska, prijatie legislatívy zodpovedajúcej európskym požiadavkám je len prvý krok, to dôležité je implementovať ju. Podľa nej bezpečnosť a zdravie sú neoddeliteľné, dôraz sa musí klásť na prevenciu a zodpovednosť je na zamestnávateľovi. Ten však má aktivizovať aj samotných zamestnancov, ako to napokon od neho požaduje aj zákon. Za závažnú problematiku považuje tím odborníkov najmä vytvorenie riadiacich systémov. Prirovnávajú ich k iným riadiacim systémom, ktoré sa už na Slovensku udomácnili - napríklad kvality či životného prostredia. Samy osebe ešte nezaručia úspech, vylúčia však náhodné zlyhania. Veď napríklad v oblasti riadenia kvality tiež samotný systém nestačí, treba mať dobrý recept na výrobu čokolády a zároveň treba tak riadiť výrobný proces, aby nedošlo k situáciám, pri ktorých by došlo k nedodržaniu receptúry. Podobné je to aj v oblasti bezpečnosti a ochrany práce.

Základnou myšlienkou spomínanej európskej filozofie je, že v prípadoch nedodržiavania pravidiel bezpečnosti práce nejde o náhodné chyby, ale o dôsledok nesprávnej organizácie práce. „Preto princíp zlepšovania spočíva v zavádzaní lepšej organizácie práce a osobitného systému riadenia,“ hovorí jeden z našich odborníkov, ktorý na projekte spolupracoval, Ing. Ivan Majer, hlavný inšpektor práce z Inšpektorátu práce v Košiciach. Skupina robila v rámci projektu aj audit v štyroch veľkých podnikoch - v Merine Trenčín, Dusle Šaľa, U. S. Steel Košice a v Železiarňach Podbrezová. Tam si aj vypracovali systémy riadenia a v závere projektu ich budú vyhodnocovať a porovnávať s firmami, ktoré zatiaľ takéto systémy neaplikovali. „Je potrebné

naučiť sa hľadať

kolektívne riešenia,“ zdôrazňuje B. Mellinová a ako príklad uvádza, že je vhodnejšie zlepšiť v prípade prašného prostredia ventiláciu, než kupovať pracovníkom individuálne ochranné pomôcky, respirátory.

Podľa inšpektorov sú najproblematickejšie malé podniky. Vyplýva to aj z toho, že kým vo veľkých firmách majú špecialistov na túto oblasť a spravidla nemajú problémy s finančnými prostriedkami, malé firmy často nemajú ani jedno, ani druhé. Aj preto vznikla v rámci twiningového projektu príručka pre malé podniky pod názvom Pravidlá dobrej praxe BOZP. Zamestnávateľ v nej nájde stručný a zrozumiteľný návod, ako postupovať, keď chce splniť všetko, čo mu predpisuje zákon 330/1996 Z. z. Je to napokon predovšetkým v jeho záujme, ak znižuje možnosť vzniku pracovných úrazov a ich nepriaznivých ekonomických i humánnych následkov, vytvára zároveň aj podmienky na väčšiu zainteresovanosť zamestnancov, ktorá sa potom prejaví vo vyššej produktivite a kvalite práce. Zamestnávatelia by sa mali začať pozerať na inšpektorov a inšpektoráty tak ako ich kolegovia vo Švédsku - sú tu naozaj predovšetkým preto, aby im pomáhali, nie preto, aby ich postihovali. Súčasťou tejto pomoci je aj bezplatné poradenstvo na inšpektorátoch práce vo všetkých ôsmich krajských sídlach každý pracovný deň. Niektoré základné informácie môže poskytnúť Informačné centrum

ochrany práce,

ktoré vzniklo v rámci projektu pred poldruha mesiacom a sprístupnilo ich aj na svojej internetovej stránke www.icop-nip.sk, niektoré dokumenty možno nájsť na stránke Národného inšpektorátu práce www.safework.gov.sk.

Zuzana Krútka

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.