Hospodársky denník
USD46,501 Sk
EUR42,037 Sk
CHF28,717 Sk
CZK1,383 Sk
  Utorok  30.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kaspické ropné či krvavé paralely?

„Kaspická oblasť zaváňa krvou.“ Sú to síce len obavy hostiteľa minulotýždňového summitu krajín Kaspického regiónu turkménskeho prezidenta S. Nijazova, no druhé najsľubnejšie nálezisko ropy na svete sa naozaj veľmi rýchlo môže zmeniť na druhý Perzský záliv aj s jeho krvavými paralelami boja o ropu či menej násilne „demokratického rozdelenia“ ropných porcií nelitorálnymi štátmi. A tie (resp. ich ropné spoločnosti) sa skepsou po summite netaja. Oblasť nasiaknutá 17 až 33 mld. barelov vyťažiteľnej ropy (podľa optimistov ukrýva až 235 mld.) nemá určený nielen právny štatút, ale členovia regiónu si už rôzne interpretujú aj dohody o štatúte Kaspického mora z rokov 1920 a 1941. Summit kaspickej päťky (Rusko, Irán, Turkménsko, Kazachstan a Azerbajdžan) sa skončil prehrou. Riešenie deľby dna mora sa nenašlo a bez ohlasu zostala aj výzva z januára o potrebe demilitarizovať región. Dokonca sa nevyriešili ani otázky rybolovu, takže jesetery sa pytliacky zabíjajú ďalej a nelegálne tučné zisky z chutného kaviáru tiež okrádajú domáce ekonomiky.

Rusko sa bráni strate vplyvu v regióne, no ani na summite neurobilo proti tomu nič konštruktívne. Nepodarilo sa mu nadviazať na predchádzajúce bilaterálne dohody napr. s Azerbajdžanom či Kazachstanom o deľbe na národnom princípe (proporcionálne podľa veľkosti pobrežia krajiny). Pritom sa ukazuje, že bez bilaterálnych dohôd litorálnych štátov nebude možné nájsť komplexné riešenie pre región. Druhým mocným (podľa zmluvy z roku 1991 o využívaní Kaspiku) je Irán, no kvôli sankciám zo strany Washingtonu zostáva bokom. Deľbou na národnom princípe by dostal 13,6-percentný podiel v sektore Astara-Gasan-Kuli, a to bez nálezísk ropy a plynu. No požiadavka 20-percentného rovného dielu je skôr z bezpečnostného hľadiska, aby sa do konfliktu na strane Baku nepridali USA a Turecko podporujúce výstavbu ropovodu Baku-Ceyhan za takmer 3 mld. USD (70 % poskytnú európske finančné inštitúcie). Hoci to nahráva Rusku a jeho ropnej spoločnosti LukOil, aby poskytovala služby cez prístav Novorossijsk, vidina zisku z ropných porcií a potreba dopumpovania energetických potrieb (americké ropné rezervy sa odhadujú na 22 mld. a v Severnom mori na 17 mld. barelov) smeruje skôr k tlaku amerických kongresmanov na prehodnotenie sankcií proti Teheránu. USA už v lobingu zašli ďaleko, aby si zisky nechali ujsť. Lenže cudzí lobing môže viesť nielen k rozsiahlym investíciám, ale aj k vzájomnej nevraživosti v regióne. A to zaváňa naozaj krvou.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude polojasno, miestami pri časom zväčšenej oblačnosti prehánky, najmä na horách. Najvyššia denná teplota 16 až 20, na juhu okolo 22 stupňov. Južný až juhozápadný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m 6 stupňov.V stredu bude jasno až polojasno, cez deň teplo. Nočná teplota 9 až 5, denná teplota 22 až 26, na severe okolo 20 stupňov. Vo štvrtok bude jasno až polojasno a naďalej teplo. Nočná teplota 12 až 8, v horských dolinách 6, denná teplota 23 až 28, na severe okolo 21 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.35 a zapadne o 20.04 hod.

Amsterdamzamračené12
Atényoblačno19
Belehradpolooblačno19
Berlíndážď12
Bratislavapolooblačno18
Brusel dážď12
Budapešťpolooblačno19
Bukurešť oblačno20
Frankfurt dážď13 
Helsinkidážď11
Istanbulmalá oblačnosť22
Kodaňprehánky12
Kyjevoblačno16
Lisabonpolooblačno23
Londýnoblačno13
Madridmalá oblačnosť27
Moskvadážď16
Oslodážď10
Parížoblačno16
Prahaobčasný dážď14
Rímpolojasno21
Sofiaoblačno15
Štokholmdážď12
Varšavaobčasný dážď13
Viedeňpolooblačno19
Záhreboblačno17
Ženevapolooblačno21

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.