Hospodársky denník
USD47,328 Sk
EUR41,72 Sk
CHF28,534 Sk
CZK1,369 Sk
  Piatok  5.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Viac ako dobrá investícia

Jogurtový program Deana prichádza s prijateľnou cenou

Trebišovskú mliekareň odkúpila na sklonku minulého roka od Cassoviainvestu akciová spoločnosť AGW a stala sa jej 96-p. . .

Ako neprotirečiť biblii

V Košiciach otvorili nový Nay elektrodom ako v poradí piaty tohto druhu v SR. Doteraz východoslovenskej metropole obchod takéhoto charakteru chýbal. Ide o špecializovaný obch. . .

Uprednostňujú "atómky"

S rozvojom jadrovej energetiky ráta polovica krajín EÚ

Za rok 2001 vzrástla hrubá spotreba elektriny v SR medziročne o 0,4 %, pričom za január 2002 medziročne o 2,9 %. Spom. . .

Kde sme a čo chceme (1)

Bojíme sa vari následkov?

Dnes začíname publikovať odpovede členov Hospodárskeho klubu (NEF) na otázky šéfredaktora Hd. Nadväzujú na februárovú klubovú diskusiu na tému: Ak. . .

Zaplavíme Európu?

Aj podnikatelia za hranice

Každý tretí občan SR uvažuje v budúcnosti o ceste do zahraničia na viac ako mesiac, pričom najčastejším dôvodom takéhoto pobytu je práca. Vyplýva to z. . .

Švédsky tón

Reprezentácia Hospodárskeho klubu (NEF) sa včera v Bratislave stretla s predstaviteľmi švédskych priemyselných kruhov. Témou ich stretnutia boli švédske skúsenosti z integrácie do EÚ a m. . .

Až o 9 percent

Tržby nemeckej automobilky DaimlerChrysler v prvých dvoch mesiacoch tohto roka stúpli o 9 % na 23,4 mld. EUR. Výrazné zlepšenie zaznamenala jej americká divízia Chrysler, ktorého trž. . .

Je to bublina

Banková rada Českej národnej banky považuje súčasné posilňovanie koruny za kurzovú bublinu a na tento fakt bude prihliadať pri svojich ďalších krokoch. ČNB neskôr pristúpila aj k inter. . .

Varujú EÚ

Spojené štáty varujú EÚ pred zavedením odvetných sankcií na americký tovar v hodnote 2,4 mld. USD, ktorými chce Európa reagovať na obmedzenie dovozu ocele. Obchodný splnomocnenec USA Rober. . .

Je vonku!

Pracovníci rakúskej firmy Brandner včera ráno vytiahli tlačný čln, ktorý sa v noci z 27. na 28. marca pri kolízii remorkéra Greifenstein potopil pri druhom pilieri Starého mosta v Bratis. . .

Zlé časy

Zákaz vývozu hovädzieho dobytka, mäsa a výrobkov z neho do Česka sa dotkne viacerých poľnohospodárskych podnikov. Podľa riaditeľa Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v P. . .

Hrozí pokuta

Pokutu do výšky 1 mil. Sk môže Národný inšpektorát práce uložiť PPS Detva Holding za porušovanie predpisov v oblasti pracovnoprávnych vzťahov a bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. . .

140 mil. Sk

V Recyklačnom fonde, do ktorého musia výrobcovia a dovozcovia zákonom stanovených desiatich komodít odvádzať príspevky, je v súčasnosti takmer 140 mil. Sk. Fond očakáva tento rok príj. . .

Záhradkár láka

Výstavu Záhradkár, ktorá je najnavštevovanejším podujatím Výstaviska TMM, otvorili včera v Trenčíne. Popri Záhradkárovi pripravili päť menších výstav, zameraných na včelárstvo, potr. . .

Vydarili sa im investície

Celulózkam pomohla doznievajúca konjunktúra

Výrobcovia združení vo Zväze celulózovo-papierenského priemyslu (ZCPP) SR považujú uplynulý rok za najúspešnejší v histór. . .

Vytvárať dobré možnosti

Textilný a odevný priemysel je opäť v strate

Stratu 220 mil. Sk vykázali v minulom roku textilné a odevné podniky združené v Asociácii textilného a odevného priemyslu (AT. . .

SPP už odpája neplatičov

Žiť zadarmo sa predsa nikde na svete nedá

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa rozhodol pristúpiť k prerušeniu dodávok zemného plynu svojim neplatičom. „Vzhľadom na . . .

Raj horí

Lesný požiar v Slovenskom raji zaznamenali včera spišskonovoveskí hasiči. „Horí na otvorenej planine, na rúbanisku, ale neďaleko sú cenné lesy. Oheň zasiahol plochu asi 300 krát 300 metr. . .

Stratený čas

Glosuje Andrej Pokojný

Malá a čoraz menej vplyvná, hoci ešte stále parlamentná strana, hotuje sa otvoriť v Národnej rade SR problém tunelovania podnikov. Chce, aby o tom rokoval. . .

Veterná erózia

Suché a veterné jarné počasie, typické pre Košickú kotlinu, vyvoláva veternú eróziu a spôsobuje značné škody poľnohospodárom na Moldavskej nížine v okrese Košice - okolie. PD Nová . . .

Bez ventilov

Občania nie sú povinní od 1. mája montovať na svoje radiátory automatické termoregulačné ventily. Vyplýva to z novely zákona o energetike, ktorú poslanci po vrátení prezidentom SR Rud. . .

Budú úvery aj na školné?

Úvaha Eleonóry Bujačkovej

Prečo školné a čo prinesie? To je najčastejšia otázka, na ktorú nikto nedokázal bez výhrad zodpovedať. Vysoké školy bojujú s nedostatkom fina. . .

Coca-Cola do učebných osnov

Študenti sa niečo naučia a dostanú i školské pomôcky

Uvádzaciu akciu v rámci projektu Exkurzie pre hotelové školy usporiadala Coca-Cola Beverages Slovakia vo svojo. . .

Na pašerákov

Glosa Ivana Klačanského

Pohraničné oblasti odjakživa, stáročia dozadu boli domicilom kategórie ľudí s dobrodružnou povahou, ktorí radšej riskovali časť slobody, ako by si nechali st. . .

To nezaplátame

Postreh Vladimíra Turanského

Keď nastupoval do funkcie predsedu VÚC Ľubo Roman, za jednu zo svojich priorít si predsavzal riešiť dopravu v hlavnom meste SR. Je ešte priskoro, ab. . .

Ten nedeľný predaj!

Komentuje Zuzana Krútka

Odpútavanie pozornosti na okrajové problémy a zastieranie toho podstatného dospelo v našej spoločnosti takmer k vrcholu dokonalosti. Posledným príklad. . .

Svetový trend

Od apríla 2002 je v prievidzskej firme Elas v reálnej prevádzke nová generácia komplexného informačného systému Baan. Ide o úplne novú podnikovú stratégiu, softvérový produkt pod náz. . .

Ako Robinson - kurzíva!!!

Trinásť zamestnaní si už vyskúšal starosta Vinohradov nad Váhom František Škorík. Pracoval v baniach, mliekarňach, za volantom auta, v krčme, až ho počas pracovného pobyt. . .

Smer rodinný dom

Na trojvýstave 855 vystavovateľov

Až 855 domácich a zahraničných vystavovateľov z 13 krajín Európy sa predstaví na 23. veľtrhu stavebníctva CONECO a dvoch špecializovaných . . .

Hra o ďalších šesť podnikov

Priamy predaj vopred vybranému nadobúdateľovi

Na Slovensku pôsobilo 17 štátnych podnikov Slovenskej autobusovej dopravy (SAD). Tieto podniky, teraz už akciové spoločn. . .

Rodinné podnikanie

Pomoc kysuckým ženám

Informačné a poradenské centrum začne fungovať od budúceho týždňa v Čadci vo Sventkovom dome. Bude poskytovať základné poradenstvo v oblasti podnikania: . . .

S ponukou nápadov

Produkt, manažér i marketing

Nezisková vzdelávacia organizácia Baťa Junior Achievement Slovensko ponúka študentom zo 132 slovenských stredných škôl s predmetom Aplikovaná ekon. . .

Banícka „učňovku“

Širšie zameranie odborov

Od budúceho školského roka obnovia v centre slovenského uhoľného baníctva v Prievidzi banícke učňovské školstvo. Po 11 rokoch zriaďujú v Strednom odbor. . .

E-business

SAP Slovensko Bratislava zaznamenal rast medziročného obratu o 39 % na 616 mil. Sk. Obrat za softvér sa oproti roku 2000 zvýšil o 50 % a obrat v oblasti služieb o 15 %. Minulý rok bol v. . .

Do tretice

Softvérová spoločnosť Softec Bratislava dosiahla v minulom roku tržby 176 mil. Sk, čo je nárast oproti roku 2000 o viac ako 30 %. Bol to už tretí rok, keď medziročný nárast tržieb prekr. . .

Najväčší obrat

Maloobchodný obrat 1,7 mld. Sk vykázala v minulom roku Jednota SD Nitra, čo je najväčší dosiahnutý obrat v histórii družstva. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa obrat zvýšil tak. . .

Ťahanice na pokračovanie

Bez odškodnenia za plynárenské zariadenia?

V nadväznosti na informácie o rozdelení prostriedkov získaných z privatizácie SPP Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) in. . .

Pozornosť výstavbe bytov

Strecha nad hlavou dáva mestu budúcnosť

Nové Mesto nad Váhom v súčasnosti svoju pozornosť zameriava na výstavbu bytov, keďže mesto eviduje cez štyristo žiadostí na indiv. . .

Lídrom bude vraj Trnava

Plán miestneho rozvoja má už kontúry

Medzi štyrmi slovenskými mestami, ktoré zaradili do projektu zameraného na prípravu a implementáciu plánu miestneho rozvoja, podpore. . .

Knieža Svätopluk a tri prúty

ZMOS sa nemá právo vzdať toho, čo mu zo zákona patrí

To, že ZMOS považuje cestovný ruch za jedno z prioritných národohospodárskych odvetví, je známe už dávno. Známe. . .

Smädné okresy sa dočkajú

Vodovod pre Veľký Krtíš, Lučenec a Poltár

V okrese Veľký Krtíš je napojených na verejný vodovod len 60 % domácností. Vybudovaním verejného vodovodu by bolo v regióne pit. . .

Zveľadiť dobré podmienky

Nechcú sa vydať cestou rušenia inštitúcií

Rozpočet Úradu Žilinského samosprávneho kraja, zásady hospodárenia s majetkom, prechod kompetencií zo štátnej správy v oblasti . . .

Víťaz tendra známy 8. apríla

Víťaza medzinárodnej verejnej súťaže na dodávateľa bratislavského Mosta Košická oznámi výberová komisia v pondelok. Podľa projektu stavby bude most dopravnou spojnic. . .

Málo práce

Okres Hlohovec v súčasnosti dosahuje viac ako 15-percentnú mieru nezamestnanosti s takmer štyrmi tisíckami hľadajúcich prácu, pričom neustále zaznamenáva pokles v príleve voľných praco. . .

4. 4., pre R. Machala, urobiť ako inzerát, kurzívou, 6 foto, bez rámu

Ficov Majster Poriadok

Ako prijmú politici recesiu Smeru?

Prací prášok Majster Poriadok propaguje Robert Fico v reces. . .

Drobničky

Archeológovia objavili v stredomexickom štáte Querétaro pozostatky mamuta staré asi 10-tisíc rokov. Chcú svoj výskum rozšíriť aj na ďalšie lokality.

Britská nahrávacia firma EMI ponúk. . .

Ikonová maľba

Najrozmernejšiu ikonovú maľbu vo svojich zbierkach predstavila uplynulý týždeň v rámci cyklu Kurátor predstavuje... Slovenská národná galéria (SNG) v Bratislave. Obraz autora. . .

Keď záhrada je umenie

Záhrady vždy boli a budú idylickými miestami uvoľnenia a harmónie, a tak nepochybne aj miestami túžby väčšiny ľudí. Umelecké vyrovnanie sa s témou záhrady - nielen v literat. . .

Pocta velikánovi

Centrum Kolomana Sokola, ktorého prvá etapa s výstavnou sieňou a ďalšími priestormi by malo byť skončené v decembri t. r. a otvorené 13. decembra, v deň storočnice slávneho umelc. . .

Geneticky modifikované?

Azda iba jadrová energetika a klonovanie vyvoláva také kontroverzné diskusie, ako geneticky modifikované potraviny. Britský spravodajský server BBC News položil pred nie. . .

O úsmeve

Výpravy do vesmíru prinášajú aj nečakané problémy - jedným z nich je neverbálne dorozumievanie sa kozmonautov. Napríklad úsmev v bezváhovom stave môže mať celkom iný význam než úsmev na . . .

Šanca pre nádeje

Pod názvom Coca-Cola Pop Star sa v týchto dňoch začína druhý ročník súťaže pre mladých nádejných hudobníkov. Do súťaže sa môžu prihlásiť všetci, vo veku od 15 do 30 rokov, kto. . .

Škola starých rodičov

Napriek zastaranosti niektorých našich základných škôl sa už zrejme nenájde žiadna obec, v ktorej by mali inventár z prvej polovice minulého storočia. Túto vzácnosť posedieť . . .

Nie je hračka ako hračka

Odrážajú kultúru civilizácie a jej hodnoty. Boli a sú v nich miniaturizované pracovné nástroje, pomáhajú však aj rozvíjať u dieťaťa fantáziu a ďalšie dôležité vlastnosti.. . .

Prepadol muzikálu

Talentovaný český spevák Bohuš Matuš (1973) je absolventom konzervatória v Brne. Jeho cesta k muzikálom bola kľukatá... v 17 si „zarábal“ spevom na ulici, potom pobudol nejaký . . .

Ako rozohrať mozog

Vedci tvrdia, že čím viac mozog poznávame, uvedomujeme si, ako málo o ňom vieme. Napriek tomu človek jeho úžasné schopnosti už niekoľko tisíc rokov využíva. Objavujeme už pozna. . .

typológia -

Plánovanie nie je márne

Či sa vám to páči alebo nie, váš úspech má korene aj v plánovaní. Dobre formulované zámery majú zásadný význam pre všetko, čo chcete a budete robiť. Vašimi v. . .

typológia - dolu pod lištu

Úspech upevňuje postoje

Peniaze, uznanie, skvelé postavenie v spoločnosti alebo ktorákoľvek iná podoba vonkajšieho úspechu pôsobia na vaše postoje ako zväčšovacie sklo. . .

Dôležité doplnky - typológia

Ak sme minule upozorňovali na to, že v biznise sú každodenným odevom najmä tmavé obleky, treba povedať, že sa k nim nosia svetlé košele. Ako hovorí módna návrhárka aka. . .

Nová ekonomická elita - typológia

Odveká konfrontácia generácií má v súčasnosti oveľa vzrušujúcejšie podoby než kedykoľvek predtým. Svet žije preferovaním úspešných a neúspech sa neodpúšťa. Podnik. . .

Pospite si... - typológia

Výskumníci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa zaoberali zvýšením efektivity práce a zistili, že šéfovia by svojim zamestnancom mali umožniť. . .

Najpopulárnejšie videohry

Najviac zástupcov má konzola PlayStation 2

Šesť hier pre konzolu Xbox z dielne Microsoftu sa objavilo v rebríčku 20 najpredávanejších hier, čo predstavuje najlepší výsl. . .

Spektrum

Český Telecom zlacní od mája cenu za volania z pevnej linky do mobilnej siete o 3 až 7 % v závislosti od používaného cenového programu. Zatiaľ čo domácnosť, využívajúca program Home Stand. . .

Krátke správy z automatu

ČT rozšíri funkcie verejných telefónov

Spoločnosť Český Telecom ako jedna z prvých telekomunikačných spoločností na svete bude poskytovať zákazníkom odosielanie textovýc. . .

Dolovanie informácií

Extrahovanie znalostí z textových dokumentov

Spoločnosť SAS Institute plánuje doplniť svoju súčasnú kolekciu nástrojov a technológií na dolovanie dát o funkciu dolovania inf. . .

Posunuli výkonovú hladinu

Technológia Hyper-Threading vo všetkých procesoroch pre servery Xeon

Spoločnosť Intel uviedla nové procesory Intel Xeon MP s frekvenciami 1,4, 1,5 a 1,6 GHz, čím posunu. . .

Nezáujem o služby

Mobilné telefóny používajú najmä na hovory

Obyvatelia krajín strednej Európy síce používajú svoje mobilné telefóny, no aj napriek rozrastajúcej sa ponuke služieb len telefonujú. . .

Čakajú na oživenie trhu

Po strate znižujú prognózu na ďalší štvrťrok

Spoločnosť Oracle Corporation oznámila tržby za tretí štvrťrok vo výške 2,2 mld. USD a čistý príjem vo výške 508 mil. USD. Pr. . .

Dvadsať rokov inovácií

Vo februári oslávila spoločnosť Sun Microsystems 20. výročie svojho vzniku. Dve dekády, počas ktorých sa ako inovátor zameriavala na vývoj produktov a technológií, ktoré umo. . .

Dva milióny mesačne

Vyše 54 % obyvateľov USA (asi 143 mil.) využíva internet, pričom počet používateľov rastie v USA každý mesiac o 2 milióny. Najviac používajú internet deti a študenti. Najpopulá. . .

Chce zablokovať fúziu

Hlasovanie akcionárov HP bolo veľmi tesné

Walter Hewlett, člen predstavenstva Hewlett-Packard (HP) a syn zakladateľa firmy, sa obrátil na súd, aby zablokoval fúziu HP so sp. . .

Investuje miliardu do siete

Spoločnosť Cingular Wireless, ktorá je druhým najväčším mobilným operátorom v Spojených štátoch, chce investovať viac ako 945 miliónov dolárov do rozvoja svojej siete v. . .

Inovačná škála prototypov

Vízie Siemensu v oblasti mobilnej komunikácie

Inovačná škála prototypov a konštrukcia nových produktov predstavená spoločnosťou Siemens na výstave CeBIT poskytuje pohľa. . .

Stabilný partner na trhu IT

Prvým produktom, ktorý pred viac ako desiatimi rokmi ponúkla na trh slovenská informatická spoločnosť SOFTIP, a. s., Banská Bystrica boli „Platy a mzdy“. V súčasnosti. . .

Softip opäť v najvyššej lige

Tohoročný Deň narcisov, organizovaný Ligou proti rakovine, mal mimoriadny ohlas v slovenskej verejnosti. K mnohým darcom, ktorí prispeli na boj proti tejto zákernej . . .

Podnikanie popri zamestnaní

Popri svojom hlavnom zamestnaní príležitostne dlhoročne podnikám. Mám živnosť v oblasti vývoja softvéru, poradenskej a lektorskej činnosti. Za rok 2000 som mal hrubý. . .

Spoločník s. r. o. a odvody do fondov

Som spoločníkom novej s. r. o. So spoločnosťou však nemám žiadny pracovný pomer, ani dohodu o pracovnej činnosti, ani dohodu o vykonaní práce. Aké odvo. . .

Zmluva a obchodné zastúpenie

Popri zamestnaní vykonávam činnosť na základe zmluvy o obchodnom zastúpení. Za rok 2001 som dosiahol hrubý ročný príjem 150 000 Sk. Po odpočítaní nákladových položiek . . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Miroslava

v sobotu Irena

v nedeľu Zoltán

V Českej republike

dnes Miroslava

v sobotu Vendula

v nedeľu Heřman. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 Jozef Longauer: Vír. Hra

10.00 Minižurnál

10.15 Odkazy. Rozprávanie o živote Janka Kráľa

11.00 Štúdio . . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 3. 4. 2002: Bratislava 100,05, S. . .

Twist - piatok 5. 4. 2002

6:00 Twist so Zuzanou Šikulovou

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

7:15 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Čierna skrinka<. . .

Twist - sobota 6. 4. 2002

6:30 Prehľad tlače

7:30 Rozprávka

Pipi Dlhá pančucha

8:00 Twistík

9:30 Twist mix

10:00 Milánium

Milan Markovič a host. . .

Twist - nedeľa 7. 4. 2002

8:30 Zamyslenie s J. Sucháňom

9:00 Twist mix

9:30 Automototwist

10:30 Top Čierna skrinka

12:00 Spravodajský súhrn

12:10 Siesta

hod. . .

. . .

Počasie

Dnes bude malá, miestami zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe miestami okolo 7 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. V sobotu bude polooblačno, vo východnej polovici krajiny až oblačno a miestami prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -6, denná teplota 6 až 11, na severe okolo 4 stupne. V nedeľu bude polooblačno, v horských oblastiach časom až oblačno a miestami snehové prehánky. Nočná teplota -2 až -6, v dolinách okolo -8, denná teplota 6 až 10, na severe okolo 3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 6.21 a zapadne o 19.28 hod.

Amsterdamjasno13
Aténypolooblačno17
Belehraddážď8
Berlínpolooblačno10
Bratislavaoblačno12
Brusel jasno16
Budapešťzamračené11
Bukurešť zamračené9
Frankfurt polooblačno15 
Helsinkipolojasno-1
Istanbuldážď10
Kodaňjasno8
Kyjevzamračené6
Lisabondážď15
Londýnjasno17
Madridzamračené12
Moskvaprehánky-1
Oslojasno8
Parížoblačno18
Prahaoblačno9
Rímzamračené15
Sofiadážď6
Štokholmjasno8
Varšavapolooblačno7
Viedeňzamračené13
Záhrebdážď12
Ženevapolooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.