Hospodársky denník
USD47,328 Sk
EUR41,72 Sk
CHF28,534 Sk
CZK1,369 Sk
  Piatok  5.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ako neprotirečiť biblii

V Košiciach otvorili nový Nay elektrodom ako v poradí piaty tohto druhu v SR. Doteraz východoslovenskej metropole obchod takéhoto charakteru chýbal. Ide o špecializovaný obchodný dom na ploche 2000 štvorcových metrov. Pripomeňme, že Nay vznikla ako slovenská firma v roku 1991 a od veľkoobchodného predaja sa v roku 1998 preorientovala na maloobchodnú sieť, keď v tom čase začala budovať tieto typy veľkoplošných predajní na spôsob shopping centra. Pre kraj, kde miera nezamestnanosti prevyšuje 20 %, je aspoň určitou náplasťou, že v Košiciach zamestná 50 ľudí pri predaji spotrebnej elektroniky a nadväzne - rozvojom priamych kontraktov - zapojí do pracovného procesu ďalších 100 až 150 ľudí v službách, zásobovaní a obslužných prácach.

Z tohto hľadiska sme však v rozhovore s riaditeľom pre predaj a marketing firmy Nay Jánom Tomášom pripomenuli, že na pultoch predajní dominujú zahraničné značky svetového kalibru. Neznie preto apel z Úradu vlády SR: Kupujte slovenské výrobky! iba ako prázdne gesto, ktoré v praxi nenachádza ohlas? Riaditeľ priznal, že nízku kvalitu nikdy nepredávali ani predávať nebudú, a to bez ohľadu na to, z ktorej krajiny pochádza. Cenová úroveň je však v porovnaní s konkurenciou podstatne bližšie ku kúpyschopnosti slovenských občanov. Napriek tomu alebo práve preto Nay deklaruje pripravenosť spolupracovať s firmami pôsobiacimi na Slovensku. Dominuje OVP Orava, Sony Trnava, Whirlpool Poprad, Matsushita Krompachy. Striktné dodržiavanie akéhosi „predpísaného pomeru“ (25 % k 75 %) medzi objemom predávaného tovaru z dovozu a zo slovenskej proveniencie však považuje za scestné. „Nariaďovať to dokonca formou zákona je obmedzovanie pravidiel voľného obchodu a hospodárskej súťaže,“ povedal doslova. Rovnako tak sa podnikateľský sektor všeobecne zhoduje, že štát už nebude môcť uplatniť pri ochrane domáceho trhu ani doteraz najúčinnejší krátkodobý nástroj - dovoznú prirážku. Analytici ju -podobne ako zvyšovanie ciel či dovozné kvóty - odkladajú bokom ako nesystémové. Zhodne s guvernérom NBS Mariánom Juskom konštatujú, že najúčinnejším krátkodobým krokom v boji s hrozivo narastajúcim schodkom obchodnej bilancie je výrazné škrtenie verejných výdavkov štátu. Dodajme, že SR sa pri vstupe do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) i po prijatí za člena Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zaviazalo dodržiavať princípy trhovej ekonomiky a akékoľvek obmedzujúce direktívy sú so západnými štandardami v príkrom rozpore. A nepomohli by ani samotným slovenským výrobcom. Predsa, ak im zákon automaticky zaručuje, že musia mať obsadených 75 % pultov predajní a de facto automatický vstup do obchodnej siete bez toho, aby v konkurenčnom súperení

potvrdili kvalitu,

bolo by to na úkor vývoja samotných slovenských podnikateľských subjektov. Stratili by motiváciu inovovať a modernizovať výrobu. Povedané športovou hantírkou: ako by chceli vyhrávať na súperovom ihrisku, keby nedokázali uspieť doma?! „Napríklad televízne prijímače z OVP Orava Trstená majú pevné miesto v obchodnej sieti Nay nie z príkazu nejakého štátneho úradníka alebo na základe platnosti zákona, ale preto, lebo sa dobre predávajú, hoci ich máme pod jednou strechou so značkami Sony či Toshiba,“ konkretizoval J. Tomáš a doplnil, že štát musí skôr ísť cestou podpory podnikania.

Elektrotechnický priemysel na Slovensku prekonal po roku 1989 svoju „klinickú smrť“ a v úlohe „doktora Sovu“ vystupovali práve strategickí zahraniční investori. Ozdravili fabriky v Trnave (Sony), Poprade (Whirpool) a pod. V Krompachoch japonská Matsushita aj pomocou technológie tretieho tisícročia chce ročne vyrobiť až okolo 700-tisíc videorekordérov. Japonci chcú postupne presunúť k nám časť produkcie z Nemecka i Maďarska. Na našom malom 5-miliónovom trhu sa však ročne predá len 70- až 80-tisíc kusov takejto techniky. Strategické rozhodnutie zahraničného investora sa opiera

o expanziu na trhy

iných krajín. Na Slovensku však zostáva zodpovedajúca výrobná i obchodná marža. Zároveň sa „vracia do hry“ naša kvalifikovaná, vysoko odborná pracovná sila. Pre konečný efekt však nie je dôležité vyrobiť, ale predať. A tak rastie význam dobre vybudovanej obchodnej siete, ktorá ide k potenciálnemu zákazníkovi doslova do každého kúta Slovenska.

Na druhej strane však J. Tomáš priznal, že slovenskej ekonomike ešte určitý čas potrvá, kým sa dokáže postaviť zoči-voči západoeurópskej v tej istej hmotnostnej kategórii ako rovnocenný partner. Preto nateraz pri úplnej otvorenosti by sme mohli biely ručník hodiť na zem už pri vstupe do ekonomického ringu. Určité ochranárske opatrenia zo strany štátu majú teda nateraz svoje opodstatnenie. Je však na ekonomických ministroch vlády, aby zvolili také, ktoré nie sú v rozpore so všeobecne platnými princípmi a zásadami EÚ, OECD či WTO. Predseda SOPK Peter Mihók kriticky poukázal na to, že práve Dzurindov kabinet nebol schopný v plnom rozsahu nabehnúť na štandardné metódy WTO i samotnej EÚ. „Mohli by sme účelne chrániť časť slovenského domáceho trhu dôsledným uplatňovaním zákona o antidumpingu v praxi. Žiaľ, v doterajšej histórii samostatnej SR neprebehlo ani raz úspešne zavŕšené antidumpingové konanie. Pritom vidíme, čo sa robí proti mnohým našim výrobkom v zahraničí. V rámci regulárnych antidumpingových konaní dostane slovenský výrobok jednoducho stop. V nejednom prípade ešte aj musí

zaplatiť pokutu,

či mal zo strany vlastného štátu (vlády) takú podporu, že bol výrazne zvýhodnený oproti dovozom. Prejdime na tieto metódy v rámci hospodárskej súťaže! Potom dokážeme aj citeľnejšie ochraňovať domáci trh,“ vyzval P. Mihók slovenskú vládu, aby sa aspoň na záver svojej kariéry prebudila k životu a nezostala naveky spať na plynárenskej privatizačnej posteli za 130 mld. Sk. Použil aj ďalšie metódy bežne uplatňované v krajinách EÚ bez toho, aby niekto bol obviňovaný z devastovania trhu. Sú to opatrenia v oblasti sanitárnej a fytosanitárnej, rôzne ekologické obmedzenia. Ako dodal, na tom sa v zahraničí dovozcovia „citlivo“ likvidujú, a pritom každý proklamuje, že zákony trhovej ekonomiky sú preňho bibliou.

Tibor Bucha

Počasie

Dnes bude malá, miestami zväčšená oblačnosť. Najvyššia denná teplota 10 až 14, na severe miestami okolo 7 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 0 stupňov. V sobotu bude polooblačno, vo východnej polovici krajiny až oblačno a miestami prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota 0 až -4, v horských dolinách okolo -6, denná teplota 6 až 11, na severe okolo 4 stupne. V nedeľu bude polooblačno, v horských oblastiach časom až oblačno a miestami snehové prehánky. Nočná teplota -2 až -6, v dolinách okolo -8, denná teplota 6 až 10, na severe okolo 3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 6.21 a zapadne o 19.28 hod.

Amsterdamjasno13
Aténypolooblačno17
Belehraddážď8
Berlínpolooblačno10
Bratislavaoblačno12
Brusel jasno16
Budapešťzamračené11
Bukurešť zamračené9
Frankfurt polooblačno15 
Helsinkipolojasno-1
Istanbuldážď10
Kodaňjasno8
Kyjevzamračené6
Lisabondážď15
Londýnjasno17
Madridzamračené12
Moskvaprehánky-1
Oslojasno8
Parížoblačno18
Prahaoblačno9
Rímzamračené15
Sofiadážď6
Štokholmjasno8
Varšavapolooblačno7
Viedeňzamračené13
Záhrebdážď12
Ženevapolooblačno15

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.