Hospodársky denník
USD47,474 Sk
EUR41,72 Sk
CHF28,453 Sk
CZK1,359 Sk
  Pondelok  8.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Koniec zubných kazov

Podľa odborníkov obávané kazenie zubov nespôsobuje samotný cukor, vinníkom je baktéria Streptococcus mutans, ktorá žije v ústnej dutine. Spôsobuje asi 85 % všetkých kazov, pretože premieňa cukor na kyselinu mliečnu, ktorá pomaly rozleptáva zubnú sklovinu. Profesor Jeffrey Hillman z Floridskej univerzity v USA je presvedčený, že našiel spôsob, ako kazenie zubov zastaviť.

Spolu s kolegami najskôr hľadali kmeň baktérie, ktorý by nebol schopný vylučovať kyselinu mliečnu a zároveň by zničil a kompletne nahradzoval prirodzene sa vyskytujúci Streptococcus mutans. Po zozbieraní vzoriek z úst stoviek pacientov na počiatku roku 1980 natrafili na kmeň, ktorý vylučovaním toxínu - mutacínu 1140 zneškodňoval Streptococcus mutans. Aj tento kmeň však vylučoval kyselinu mliečnu, a teda naďalej spôsoboval vznik kazov. Preto vedci bakteriálny kmeň geneticky upravili: odstránili gén pre laktát dehydrogenázu- enzým, ktorý premieňa cukor na kyselinu mliečnu. Po niekoľkoročnom experimentovaní získali v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia bakteriálny kmeň, tzv. BCS3-L1, ktorý zabraňuje vzniku zubných kazov.

Pokusy na potkanoch preukázali, že stačí jedna aplikácia, aby geneticky modifikovaná baktéria celkom nahradila škodlivú baktériu. Geneticky modifikovaný kmeň nespôsoboval kazy dokonca ani vtedy, keď hlodavce kŕmili stravou s vysokým obsahom cukru. Cukor dokonca upravenej baktérii pomáhal pri osídľovaní povrchu zubov. Geneticky modifikovaná baktéria vo forme ústneho spreju (chutí vraj podobne ako kurací vývar) by sa mala aplikovať na chrup dvojročných detí, ešte predtým, ako získajú prirodzený kmeň. Celá procedúra by mala trvať iba 5 minút (stáť asi 100 dolárov) a s bežnými kazmi by sme mali mať pokoj do konca života.

V USA aj vo Veľkej Británii by sa do konca tohto roku po schválení príslušnými orgánmi mali začať klinické skúšky na ľuďoch. Ak sa potenciál geneticky modifikovanej baktérie potvrdí aj na ľuďoch, podarí sa eliminovať väčšinu trápenia s pokazenými zubami. Ale zatiaľ sa nelúčte so zubnou kefkou, ak chcete mať zuby ako perličky, je dobrá hygiena ústnej dutiny potrebná.

(kab, New Scientist)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.