Hospodársky denník
USD47,474 Sk
EUR41,72 Sk
CHF28,453 Sk
CZK1,359 Sk
  Pondelok  8.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Na začiatku boli kamene

Tézu, že život prišiel na našu planétu z hlbín vesmíru, podopreli najnovšie pokusy nemeckých a amerických vedcov. V britskom časopise Nature píšu, že aminokyseliny, základné stavebné kamene živých organizmov, môžu vzniknúť aj v kozme. Ako reakčnú nádobu nepotrebujú veľký asteroid alebo kométu, ale celkom im postačia zrniečka medzihviezdneho prachu. Už v roku 1953 informoval Stanley Miller o experimentoch, v ktorých v simulovanej praatmosfére bohatej na metán a čpavok vznikli aj aminokyseliny. Neskôr sa však zistilo, že hlavnými zložkami praatmosféry Zeme boli oxid uhličitý a dusík. Opakovanie Millerových pokusov v týchto podmienkach neviedlo k tvorbe aminokyselín, ktorá by stála za zmienku.

Z analýz meteoritov a svetelných spektier kozmických plynných oblakov vieme, že aminokyseliny sa môžu tvoriť aj vo vesmíre. Nebolo však známe, či na povrchu asteroidov alebo komét musí byť prítomná voda v kvapalnom stave. Na túto otázku hľadali odpoveď tímy vedcov z univerzity v Brémach a z Ames Research Center pri NASA v kalifornskom Moffett Fielde: Simulovali zrnká medzihviezdneho prachu, ktoré boli vystavené ultrafialovému žiareniu mladých hviezd. Vedci napustili do vákuovej komory, v ktorej sa nachádzal kus kovu ochladený na niekoľko stupňov nad absolútnou nulou, plynnú zmes vody, metanolu, čpavku, oxidu uhoľnatého a oxidu uhličitého. Zatiaľ čo sa plynná zmes zrážala na povrchu kovu v podobe tenkej námrazy, bola komora vystavená intenzívnemu ultrafialovému žiareniu. Teplota sa nakoniec zvýšila tak, že zamrznutá voda prešla priamo do plynného skupenstva a mohla sa odsať.

Zostala iba „špinavᓠvrstva, v ktorej sa našla celá paleta organických molekúl. Okrem 16 aminokyselín narazili nemeckí vedci na jednoduché prstencové zlúčeniny zo skupín pyrolov a furánov, ktoré sú prítomné aj v chvoste Halleyovej kométy. Ich americkí kolegovia použili trochu inú východiskovú zmes a v konečnom výsledku zistili prítomnosť troch aminokyselín. Obidva tímy vedcov sa preto domnievajú, že aminokyseliny z medzihviezdneho priestoru pomohli pri vzniku života na našej planéte.

„Výskum stavebných kameňov života ukazuje, že môžu existovať všade, aj tam, kde nie je život,“ píše v komentári k článku Everett Shock z Washington University v St. Louis. Podľa neho je načase venovať sa otázke vzniku života z takýchto stavebných kameňov, pretože „to je tá pravá výzva pre mladú oblasť astrobiológie“.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.