Hospodársky denník
USD47,474 Sk
EUR41,72 Sk
CHF28,453 Sk
CZK1,359 Sk
  Pondelok  8.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Bushove slová uvoľnili napätie

Uplynulý týždeň priniesol pre ropu, ako aj zlato volatilný vývoj ich cien. Tlak vyvolaný napätím na Blízkom východe, ktorý v poslednom období sužoval obchodníkov, sa v piatok čiastočne zmiernil po tom, čo Spojené štáty demonštrovali svoju snahu o nastolenie mieru v tejto oblasti. Obchodníci následne povyberali svoje zisky a svetové ceny spomínaných komodít klesli.

Problémy vo Venezuele

Cena jedného barelu ropy na americkom NYMEX-e sa dokonca dočasne znížila na 25,05 USD. Tu sa však dlho neudržala, pretože trhom sa prehnala správa, že dva venezuelské prístavy, v ktorých sa nakladá ropa, boli uzatvorené z dôvodu štrajkov. Obavy, že dodávky ropy z tejto krajiny by tým mohli byť vážnejšie ohrozené, následne vytiahli cenu májových dodávok ropy na 26,21 USD za jeden barel. V porovnaní so štvrtkom však bola predsa len nižšia o 37 centov (1,2 %). Podľa analytikov sa pod pokles ceny ropy podpísali aj predvíkendové likvidácie dlhých pozícii špekulatívnymi investičnými fondmi.

Ešte počas štvrtkového obchodovania sa cena ropy vyšplhala na 28,35 USD za barel, čo bola najvyššia úroveň za posledných 6 mesiacov. Po štvrtkovej výzve Georga Busha adresovanej Izraelu, aby sa čo najskôr utíšili boje v Palestínčanmi kontrolovaných oblastiach, nabral trh opačný trend.

Májové dodávky vykurovacieho oleja na NYMEX-e v piatok finišovali mierne oslabené o 0,44 USc na 68,22 USc za jeden galón. Rovnako datované kontrakty benzínu finišovali so stratou 0,63 USc na 81,70 USc/galón. Počas obchodovania však priebežne klesli na úroveň 78,65 USc.

V červených číslach finišovali aj májové dodávky ropy typu Brent v Londýne. V závere tamojšej seansy sa ich cena znížila na 25,99 USD za barel, čo predstavuje dennú stratu 1,32 USD, resp. 4,8 %. Podľa odhadu A. Rodrigueza, generálneho sekretára kartelu OPEC, sa napätie na Blízkom východe podpísalo pod vzostup svetových cien ropy v miere asi 5 až 6 dolárov.

Dočasná korekcia?

So stratami uzatvárali aj jednotlivé kontrakty zlata na americkom COMEX-e. Záverečná cena jednej troyskej unce júnového zlata predstavovala 301 USD, čo znamená pokles o rovný 1 dolár. Počas seansy sa cena zlata prepadla dokonca na 299 USD, tu sa však dlho neudržala, keď hodnota 300 USD sa ukázala ako silná hranica podpory. Spotové zlato ukončilo týždeň na 299,80/300,30 USD, čo predstavuje pokles oproti štvrtkovým 300,70/301,20 USD. Podľa niektorých analytikov je však tento pokles len dočasnou korekciou. Býčí trend, ktorý doteraz ovládal trh, sa podľa nich už čoskoro opäť dostane k slovu. Cena zlata by tak mohla opäť atakovať predchádzajúce hodnoty okolo 308,50 USD/oz a dokonca by ich mohla aj prekonať.

V súlade s vývojom ceny zlata sa oslabili aj dodávky strieborného kovu. Májové kontrakty striebra na COMEX-e si odpísali 4,5 USc na konečných 4,58 USD/oz. Pričom ich denné cenové rozpätie predstavovalo 4,645 až 4,565 USD. Opačný trend však vládol na trhu s platinou spríbuznených kovov. Júnové kontrakty paládia na NYMEX-e si pripočítali k dobru 1 USD na záverečných 362 USD za jednu troyskú uncu. Júlová platina zaznamenala dokonca vzostup ceny o 2,50 USD na 527,50 USD/oz.

(I. Sedliaková/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.