Hospodársky denník
USD47,474 Sk
EUR41,72 Sk
CHF28,453 Sk
CZK1,359 Sk
  Pondelok  8.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Úspešná intervencia ČNB

Piatkové obchodovanie sa nieslo v pokojnom duchu, čo sa prejavilo v značne úzkom rozpätí globálnych menových párov. V Ázii sa dolár oproti jenu pohyboval v rozpätí od 132,15 do 132,35 JPY/1 USD a spoločná európska mena na crosse s jenom od 116,05 do 116,25 jenu za euro. Vybudovaniu väčších pozícií na jednu alebo na druhú stranu bránili nejasnosti vo vývoji ekonomických ukazovateľov. Vo štvrtok sa totiž zhoršili čísla vývoja počtu nezamestnaných v USA viac, ako sa očakávalo, čo sa odzrkadlilo vo zvýšenej opatrnosti pred piatkovými údajmi o miere nezamestnanosti v USA. Ďalší smer obchodných aktivít traderov neurčil ani japonský minister financií, ktorý sa vyjadril, že súčasná situácia je pre japonskú ekonomiku výhodná a ani posilnenie jenu smerom k 128 a ani jeho oslabenie k 135 jenov za dolár nebude znamenať žiadnu katastrofu. Kurz eura oproti doláru sa kótoval od 0,8770 do 0,8790 USD/1 EUR.

Zmena postoja

Oslabenie eura zo štvrtkových maxím na úrovni 0,8850 spôsobila zmena postoja amerického prezidenta Busha k situácii na Blízkom východe z neutrálneho k aktívnemu. Tento krok viedol k zastaveniu odlevu dolárov do takzvaných bezpečných mien, ako je napr. švajčiarsky frank. Ten sa oproti doláru posilnil z 1,6520 na 1,6650 CHF/1 USD.

Štýl obchodovania sa nezmenil ani počas európskej seansy. Euro sa síce mierne posilnilo nad 88,10 centa za jedno euro po tom, ako vzrástla miera nezamestnanosti v USA z februárových 5,5 % na marcových 5,7 %. Výraznejšiemu posilneniu eura zabránili slabšie výsledky nemeckých priemyselných objednávok, ktoré v marci klesli o 1 %.

Nálady na svetových trhoch sú však v súčasnosti najviac ovplyvnené eskaláciou napätia na Blízkom východe, ktoré spôsobilo nárast cien ropy, ale aj pokles amerických kapitálových trhov a americkej meny. Ďalší vývoj je však zahmlený, pretože nie je jasné, ktorým smerom sa bude vývoj kurzov svetových mien uberať.

Znížila sadzbu

Švajčiarska centrálna banka po týždni opäť znížila úrokovú sadzbu na jednodňové operácie na medzibankovom trhu na 1,37 %. Cieľom bolo zníženie atraktivity domácej meny, ktorá sa výrazne posilnila hlavne oproti doláru, a tým do určitej miery môže brániť oživeniu švajčiarskej ekonomiky. Počas piatka síce dolár otestoval hranicu 1,6705, ale po slabších číslach klesol k 1,6610 CHF/1 USD. Až do vyriešenia blízkovýchodnej krízy sa však očakáva ďalšie posilňovanie švajčiarskeho franku.

Vďaka svetovej neistote získal aj japonský jen, ktorý bol podporený aj nesplnením očakávaní odlevu zdrojov z japonských aktív do zámorských po začiatku nového fiškálneho roka. Jen sa tak obchodoval od 131,50 do 132 JPY/1 USD a od 115,60 do 116 jenu za euro.

Česká koruna sa po štvrtkovej intervencii ČNB opäť mierne oslabila z 30,670 na 30,750 CZK/1 EUR. Obchodovalo sa opatrne, lebo hrozba ďalšej intervencie bola veľmi aktuálna, pretože ak chce ČNB zabrániť opätovnému posilneniu českej koruny, musí z trhu stiahnuť značné množstvo cudzej meny, podľa odhadov analytikov až do 1 mld. EUR. V najbližších dňoch sa kurz českej koruny zrejme stabilizuje v rozpätí od 30,500 do 31 CZK/1 EUR.

Tomáš Kraus

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.