Hospodársky denník
USD47,474 Sk
EUR41,72 Sk
CHF28,453 Sk
CZK1,359 Sk
  Pondelok  8.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Praskne dolárová bublina?

Kurz eura oproti doláru sa zmení možno oveľa rýchlejšie, než by si to Európa alebo Spojené štáty želali. Podľa ekonóma nemeckej krajinskej banky Landesbank Baden-Württenberg (LBBW) G. Grieblinga je totiž americká mena nadhodnotená o 20 až 25 percent. Griebling ďalej dodal, že ak táto bublina spľasne, môže sa pád výmennej hodnoty dolára vymknúť spod kontroly. Podobne sa na situáciu pozerá aj J. Fels, ekonóm banky Morgan Stanley, podľa ktorého nie je otázkou, či nejaká bublina existuje, ale kedy praskne.

Aby sa predišlo kolapsu dolára, americká centrálna banka FED by musela drasticky zvýšiť svoju hlavnú úrokovú mieru. Ak by to však urobila, mohla by zastaviť sľubný rozbeh konjunktúry domácej ekonomiky. To, že spoločná európska mena v budúcich mesiacoch bude meniť svoju hodnotu oproti doláru, ekonómi nespochybňujú.

Blízko parity

Podľa jedného z analytikov by sa v nasledujúcich dvanástich mesiacoch malo euro vymieňať namiesto súčasných 0,8825 USD/1 EUR za 0,92 USD/1 EUR. Iní odborníci dokonca hovoria o výmennom kurze 1 USD za 0,98 EUR. Morgan Stanley pokladá za pravdepodobnú úroveň kurzu 0,97 USD/1 EUR, kým LBBW očakáva na konci roka pomer 1 USD za 0,95 EUR. Technickí analytici pritom tvrdia, že euro môže rátať s rastom svojho kurzu ak prelomí psychologickú hranicu 0,8834 USD za 1 EUR.

Podľa popredných ekonómov je zaujímavé, že dolár v súčasnosti neťaží z amerických indikátorov, ktoré sú lepšie, než sa predpokladalo. Kým v predchádzajúcom období dolár pri raste ceny ropy získaval, teraz sa nič také nepozoruje. Príčinou takejto netypickej reakcie je pravdepodobne strach investorov po krachu energetického gigantu Enron, z machinácií amerických koncernov vo svojich bilanciách. Okrem toho hrozí, že terajšia konjunktúra zvýši aj deficit americkej obchodnej bilancie. V tom prípade bude treba zrejme získať viac peňazí v zahraničí na financovanie dovozov do USA. A bude ich treba viac, než je prostriedkov na finančných trhoch. Konjunktúra urobí pre investorov príťažlivé aj iné oblasti sveta, lebo v prípade silného oživenia ekonomiky budú práve tam očakávať vyššie zhodnotenie svojich prostriedkov.

Rady expertov

Spevnenie eura predpovedajú ekonómi už dlhšie, doteraz sa však stále nedostavilo. Podľa niektorých z nich je to v dôsledku makroekonomických faktorov, napríklad rozdielov v úrokových mierach či v rozdielnej kúpnej sile, ktoré sa vyrovnávajú len v strednodobom a dlhodobom horizonte.

Podľa Felsa za zhodnotenie eura hovorí aj technologické zaostávanie Európy za Spojenými štátmi, ktoré je naozaj výrazné. Už len z tohto dôvodu musí byť podľa analytikov konjunktúra na starom kontinente silnejšia ako v novom svete. A práve preto by mali investori uprednostniť Európu pred USA. Krajiny Európskej únie majú totiž už teraz prebytok v pomere vývozu a prílevu kapitálu. Ekonómi pritom očakávajú, že tento trend sa zosilnie ešte viac po tom, keď v nasledujúcich rokoch Veľká Británia a Švédsko vstúpia do Európskej menovej únie.

S ohľadom na tieto faktory nie je podľa názoru expertov výhodné realizovať ďalšie nákupy dolárov. Kto chce na devízach získať, mal by sa orientovať najmä na meny krajín kandidujúcich na vstup do Európskej únie, ako aj na nórsku a švédsku korunu.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.