Hospodársky denník
USD47,474 Sk
EUR41,72 Sk
CHF28,453 Sk
CZK1,359 Sk
  Pondelok  8.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













SR pohľadom NBS

Národná banka Slovenska (NBS) zarobila v minulom roku správou devízových rezerv približne 9 mld. Sk. Vyplýva to zo Súhrnnej správy o realizácii investičnej politiky NBS v oblasti devízových rezerv za rok 2001, ktorú v piatok prerokovala a schválila Banková rada NBS. BR NBS tiež prediskutovala a schválila Zhodnotenie situácie na domácich finančných trhoch za rok 2001. Možno konštatovať, že domáci peňažný trh je stabilný a nedochádza k výnimočným výkyvom úrokových sadzieb. Úverový trh významne ovplyvňuje uskutočnená reštrukturalizácia bankového sektora. Došlo k miernemu nárastu poskytovaných a čerpaných úverov.

Výmenný kurz slovenskej koruny bol počas roku 2001 dostatočne stabilný, čo si nevyžiadalo výraznejšie menové intervenčné korekcie. Devízový trh zaznamenal mierne zvýšenie pohotových obchodov a v rámci toho došlo aj k zvýšeniu podielu obchodov denominovaných v euro. Tak ako v predchádzajúcich rokoch, domáci bankový systém uprednostňuje derivátne swapové obchody s rozhodujúcimi obchodnými aktivitami medzi domácimi a zahraničnými bankami.

Osobitná situácia je na kapitálovom trhu, kde možno badať rozdielnu úroveň jeho jednotlivých segmentov. Časť kapitálového trhu zameraná na štátne dlhové cenné papiere napriek čiastkovým problémom zaznamenala potvrdenie dosiahnutého stavu. Za podstatné možno najmä z hľadiska emitenta považovať pokračujúce znižovanie výnosov štátnych cenných papierov. Zásadnejším problémom je stále nedostačujúce až minimálne sekundárne obchodovanie s bezrizikovými aktívami. Pri ďalších segmentoch trhu, s podnikovými dlhopismi a majetkovými cennými papiermi, pretrváva situácia známa z predchádzajúcich rokov. Trh je v obidvoch prípadoch nerozvinutý a stagnujúci, prípadné pozitívne zmeny nie sú presvedčujúce.

(do)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.