Hospodársky denník
USD47,474 Sk
EUR41,72 Sk
CHF28,453 Sk
CZK1,359 Sk
  Pondelok  8.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kde sme a čo chceme (2)

Ako je to s tou demokraciou

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavách, čo potrebuje hospodárstvo a vôbec spoločnosť po tohtoročných parlamentných voľbách, odpovedá prof. Štefan Kassay, DrSc., predseda Dozornej rady a. s. I.D.C. Holding.

Ako vnímate ambície SR na pozvánku do NATO z jeho novembrového summitu v Prahe?

Š. Kassay: Americký prezident George Bush ubezpečil ašpirantské krajiny, že novembrový summit NATO v Prahe znovuzjednotí Európu. Otázky rozšírenia aliancie a hrozba terorizmu ako dominujúce témy skutočne nemôžu nikoho nechať ľahostajným. Je preto prirodzený aj záujem SR a ambície napredovať v medzinárodnom meradle. To áno, ale v úsilí o vstup do NATO by sa malo postupovať korektne, s rešpektovaním názorov najširšej verejnosti. Čo mám na mysli? Nevyjadrujem svoj zástoj pre ktorúkoľvek politickú stranu. Ale ako je to s našou demokraciou vôbec, ak môžeme slobodne voliť a pritom isté subjekty radšej nevoliť? Demokracia je sloboda, a nie vynútená voľba. Pochopiteľne, uvedomujem si požiadavky a kritériá pre vstup do NATO a EÚ. V takej názorovej prizme sa pozerám na zjednotenie Európy, aj na nadchádzajúci pražský novembrový summit.

Čo považujete za viac ako dôležité z hľadiska SR v celoeurópskej integrácii a nášho prijatia do EÚ?

Š. Kassay: Verejnosť to vníma tak, že prijatie do NATO je vstupenkou do EÚ. Každá aliancia, i podnikateľská, má svoje opodstatnenie, ak prináša nie jednostranné, ale vzájomné výhody. Aj v prípade NATO a EÚ som za seriózne partnerstvo, netešila by ma slepá podriadenosť v snahe vnútiť sa do týchto štruktúr „za každú cenu“. Avšak aby sme sa presadili, je potrebná všestranná kvalita. V politickej kultúre, vo vyjednávaní, v produktoch, ktoré môžeme ponúknuť. Pri hodnotení kandidátskych krajín sa SR vyčíta nestabilné politické prostredie. Niekedy sú politickými nezhodami blokované dôležité zákony, bez ktorých vstup do európskych štruktúr nie je možný. Za najdôležitejšie považujem, aby sme zákony, ku ktorým sme sa v rámci integračného procesu zaviazali, skutočne aj včas prijali.

Aký je tento rok pre vaše pracovisko, resp. vašu pozíciu?

Š. Kassay: Isteže, ekonomická situácia SR nie je dobrá, ale ani nebude, ak my sami pre to neurobíme viac. Vo Figare Trnava, v Pečivárňach Sereď, v Pečivárňach Holíč a ďalších prevádzkach a dcérskych firmách I.D.C. Holding, a. s., zamestnávame približne 2000 ľudí. Sme najväčší výrobcovia cukrovinkárskych a pečivárenských produktov na Slovensku a od roku 1992 sa pozícia nášho podniku systematicky zlepšuje. Za uplynulý rok sme dosiahli podstatné zvýšenie exportu. Podnik rastie, zväčšuje svoj potenciál, rozširuje svoje trhy aj v zahraničí. Ak mám teda odpovedať na otázku jednoznačne, naša pozícia je dobrá a predpokladáme ďalšie zlepšenie.

Ktoré problémy, resp. otázky v hospodárstve, ale aj v celej spoločnosti, považujete za prioritné?

Š. Kassay: Spoločnosť ako celok by mala fungovať tak, aby zabezpečila životné priority pre každého z nás. Aby sme mali prácu, potrebnú zdravotnú starostlivosť a možnosť vzdelania, aby ľudia netrpeli nedostatkom potravín a nebáli sa staroby. Dôležitá je otázka bývania najmä mladých rodín. Zo širšieho pohľadu to zároveň znamená presadenie legislatívy zodpovedajúcej európskym štandardom. To by však nestačilo. Riešenie kardinálnych ekonomických problémov je možné iba sústredením všetkých prostriedkov na zvyšovanie ekonomickej výkonnosti našich podnikov a ich rozvoj, aby dosahované výsledky boli porovnateľné s podnikmi svetovej triedy. Presadiť sa na svetových trhoch a tým si získať nielen uznanie, ale aj ekonomickú prosperitu.

V budúcom roku si pripomenieme desaťročie od vzniku novej SR. Aké sú jej prednosti a mínusy v porovnaní s ostatným transformujúcim sa zahraničím?

Š. Kassay: Desiate výročie samostatnej SR vidím v kontexte s firmou I.D.C. Holding, ktorá má desiate výročie v tomto roku. Som presvedčený o tom, že ak sa darí podnikom, darí sa aj štátu. Vznik novej SR umožnil hospodárenie v samostatnej krajine. Niet na koho zvaľovať príčiny prípadných neúspechov. Ekonomika SR je transparentnejšia, nie je brzdená preferenciou neslovenských záujmov. To je plus. Avšak uvedomujeme si aj to, že malá ekonomika môže byť síce pružnejšia, nemusí však byť výkonnejšia a výkonnejšia nie je. To je mínus potvrdené objektívnou realitou. Naše prednosti sú v trpezlivosti. A tiež v znalostiach a adaptabilite. Štát vidím ako veľký podnik, ktorý sa musí správať ekonomicky. A to vždy, bez ohľadu na to, aké je momentálne vládne zoskupenie, aké sú záujmy politických subjektov. Práve tie, ak chýba morálka, sa môžu stať z hľadiska celku neracionálnymi. V súčasnosti pociťujem ako dominantný vplyv utvárajúci vnútorné prostredie krajiny práve politický determinizmus vonkajšieho sveta. Z toho mi vychádza, že ak poznáme zložitosť zviazanosti politického a ekonomického vývoja a osobitosti jednotlivých krajín vrátane ich veľkosti, tradícií a východiskových možností, je porovnanie SR s transformujúcim sa zahraničím mimoriadne zložité.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.