Hospodársky denník
USD47,556 Sk
EUR41,723 Sk
CHF28,485 Sk
CZK1,355 Sk
  Utorok  9.Apríla 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Chráni Pentagón trh?

Obchodné spory medzi Európou a USA po 11. septembri dostávajú nový rozmer. Ešte nestihli vychladnúť vášne vyvolané americkými clami na dovoz ocele a už je na obzore ďalší konflikt. Tentoraz je vo veci národná bezpečnosť, aspoň to tak interpretuje Pentagón. Americké ministerstvo obrany totiž podľa britského denníka Financial Times navrhuje legislatívu, na základe ktorej by každú zahraničnú akvizíciu americkej spoločnosti v hodnote vyššej ako 100 mil. USD musel najprv schváliť Výbor pre zahraničné investície Spojených štátov (CFIUS). V svetle nových hrozieb si Pentagón neželá, aby sa najmodernejšie technológie, ktoré nejako súvisia alebo by mohli súvisieť s vojenskou výrobou, dostali do rúk cudzincov. Medzi americkými obchodnými kruhmi sa pre myšlienku nachádza pochopenie. „Ľudia stratili zmysel pre humor v súvislosti s vyhliadkami, že technológie opustia Spojené štáty, najmä po 11. septembri,“ uviedol pre FT nemenovaný americký bankár.

V Európe sú však nálady diametrálne odlišné. Predstavitelia viacerých spoločností na kontinente považujú národnú bezpečnosť za masku, za ktorou sa skrýva protekcionizmus. „Plány zapnú alarmy v Európe,“ pripúšťa Ralph Cohen, partner v právnej firme S. J. Berwin a dodáva: „Americké úrady presadzujú dodatočnú úroveň papierovania, ktoré - z európskej perspektívy - môže byť vnímané ako protekcionizmus.“ Opatrenie by sa malo dotknúť najmä spoločností pôsobiacich v oblasti vojenského priemyslu. „Vždy tu bol prvok ťpevnosti AmerikaŤ v prístupe Spojených štátov, a tento len zosilnel po 11. septembri,“ tvrdí pre FT Giles Irwin finančný riaditeľ britskej spoločnosti Cobham. Odborníci však upozorňujú, že opatrenie by sa mohlo výrazne dotknúť aj civilných priemyselných odvetví, a to najmä akvizícií, kde by bolo v hre high-tech zariadenie, ktoré by sa podľa domnienok CFIUS mohlo využiť aj na vojenské účely.

Tak Brusel, ako aj Washington sa v celej záležitosti veľmi neexponujú. Európska komisia sa zatiaľ zdržiava komentárov a konať zrejme bude až v prípade, že opatrenia začnú platiť. Pentagón zasa koná bez toho, aby to komentoval.

Rastislav Boldocký

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno, na juhu popoludní miestami oblačno. Najvyššia denná teplota 9 až 13. Teplota na horách vo výške 1500 m 1 stupeň. Slabý premenlivý, na východe severný vietor 4 až 7 m/s. V stredu bude veľká oblačnosť až zamračené a miestami občasný dážď, najmä v južnej polovici krajiny, asi od 1000 m sneženie. Nočná teplota 3 až -1, v dolinách okolo -3 stupne, denná teplota 9 až 13 stupňov, na severe aj chladnejšie. Vo štvrtok bude veľká oblačnosť, v južnej polovici až zamračené a miestami občasný dážď. Nočná teplota 5 až 1, v údoliach lokálne slabý mráz, denná teplota 11 až 15, na severe okolo 9 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 6.13 a zapadne o 19.34 hod.

Amsterdamjasno11
Atényoblačno19
Belehraddážď8
Berlínoblačno8
Bratislavapolojasno10
Brusel jasno11
Budapešťoblačno10
Bukurešť dážď9
Frankfurt jasno11 
Helsinkioblačno2
Istanbuloblačno11
Kodaň jasno8
Kyjevpolooblačno7
Lisabonoblačno17
Londýnjasno13
Madridpolojasno19
Moskvaoblačno3
Oslopolojasno5
Parížpolooblačno16
Prahaoblačno9
Rímpolooblačno21
Sofiaoblačno9
Štokholmpolojasno7
Varšavapolooblačno8
Viedeňpolojasno11
Záhrebdážď8
Ženevadážď14

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.