Hospodársky denník
USD46,896 Sk
EUR42,469 Sk
CHF29,2 Sk
CZK1,393 Sk
  Piatok  10.Mája 2002

Ľadové zásoby planktónu

Výpravy pod antarktický ľad prinášajú stále nové prekvapenia. Vedci z British Antarctic Survey sa nestačili čudovať, keď na niekoľkokilometrovú púť do chladných a tmavých končín poslali bezposádkovú ponorku Autosub-2. Tím Andrewa Stuarta Brierlyho v týchto nehostinných podmienkach objavil nečakane veľké populácie malých rakov (Euphausia superba), ktoré sú súčasťou planktónu a pre mnohé morské živočíchy sú dôležitým zdrojom potravy.

Z pozorovaní ponorky vyplýva, že na 13-kilometrovom úseku na okraji antarktického ľadového šelfu žije päťkrát viac planktónu ako v otvorenom mori, napísal časopis Science. Malé zvieratká spásajú koberce rias na spodnej strane ľadu, ktoré sa vyskytujú len tu, kde vrstva prepúšťa dostatok svetla na fotosyntézu.

Indície o výskyte väčšieho množstva planktónu pod šelfovým ľadom mali vedci už z pozorovania veľrýb, ktoré sa často zdržiavajú v tejto zóne. Prieniku pod ľad doteraz bránili technické problémy. Ľadoborce by krehký ekosystém zničili, nedostatkom potápačov a doterajších miniponoriek bol ich malý akčný rádius.

S pomocou vedcov zo Southampton Oceanography Centre sa skonštruoval diaľkovo riadený podvodný robot Autosub-2. Na palube tohto sedem metrov dlhého „torpéda“ je špeciálny echolot, ktorý dokáže vypátrať planktón na spodku ľadu až do hĺbky 27 kilometrov. Zariadenie vydrží pod vodou 40 hodín. Dáta posiela do počítačového centra výskumnej lode RRS James Clarke Ross, kde sa vypočítala rôzna hustota planktónu.

V otvorenom mori dosahuje priemerná hustota biomasy 16,8 - 20,6 gramu na štvorcový meter. Pod kompaktnou vrstvou ľadu asi v 13-kilometrovom páse, ktorý sa začína na okraji šelfového ľadu, sa hustota zvyšuje na 23,2 g/m2 až k maximálnej hodnote 83,4 g/m2. Za týmto pásom je ľad príliš hrubý, v dôsledku čoho je menej svetla a rias a hustota planktónu sa značne znižuje.

Populáciu rakov len minimálne ovplyvňuje zmena podnebia a topenie ľadu, pretože ich životným priestorom je okrajová zóna a nie samotný šelfový ľad. Keďže sa ťažko lovia, je tento zdroj potravy veľrýb, tuleňov, morských vtákov a tučniakov aspoň v strednodobom horizonte v bezpečí.

Internet: http://www.soc.soton.ac.uk/SOES/MSC/OC/CEO/aui/aui.html (ponorka Autosub-2)

(hy)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.