Hospodársky denník
USD46,896 Sk
EUR42,469 Sk
CHF29,2 Sk
CZK1,393 Sk
  Piatok  10.Mája 2002

Vojenská odveta v pozornosti

Relatívne pokojná atmosféra dominovala vo štvrtok na svetových trhoch ropy, keď po stredajšom viac ako 4-percentnom posilnení benchmarkových kontraktov tejto komodity väčšina obchodníkov nevstupovala aktívne na trh. Kľúčovým dôvodom je obnovenie násilia na Blízkom východe, ktoré podmienilo aj predčasný návrat izraelského premiéra Ariela Šarona z rokovaní s americkým prezidentom Georgom W. Bushom. Analytici očakávajú odvetné opatrenia Izraela ako reakcie na utorkový samovražedný atentát, čo môže krátkodobo podporiť smerovanie ceny ropy v súvislosti na možný vznik problémov na ponukovej strane. Na trhu stále doznieva vplyv zverejnených čísel o zásobách ropy v USA, ktoré vykázali na týždennej báze pokles.

Dočasná podpora

Určitú podporu poskytlo aj stredajšie oživenie na akciových trhoch Wall Street, no dosah tohto impulzu sa v súvislosti s včerajšou korekciou indexov postupne strácal. Práve postupné prebúdzanie ekonomickej aktivity v USA je dôležitým determinantom pre cenové smerovanie ropy, najmä v súvislosti s rastom spotrebiteľského dopytu. Ten je súčasne základným rozhodovacím kritériom pre členov kartelu OPEC, ktorí pristúpia k úprave exportných kvót iba v prípade, ak budú zachytené jasné známky zvyšujúceho sa dopytu. Podľa nedávnych vyhlásení popredných predstaviteľov tejto organizácie je prípadná zmena produkcie, všeobecne predikovaná na jún tohto roka, čoraz menej pravdepodobná. Je však nevyhnutné pripomenúť, že rozhodnutie Iraku o zrušení embarga len zvýši objem ponúkanej ropy, čo bude pôsobiť ako limitujúci faktor ďalších ziskov. Júnové kontrakty ropy WTI na New York Mercantile Exchange si vo štvrtkovom obchodovaní odpočítali 5 USc zo svojej otváracej hodnoty a dočasne sa pohybovali na hladine 27,80 USD za barel. Rovnako sa vyvíjali rovnako datované dodávky ropy Brent na londýnskej International Petroleum Exchange, keď sa oslabili o 6 USc a priebežne sa pohybovali na hodnote 25,97 USD za barel. Minimálna aktivita bola charakteristická aj pre sektor ropných derivátov, kde júnový vykurovací olej si pripočítal 0,10 USc na 67,50 USc za galón. Júnový benzín stratil minimálnych 0,67 USc a dočasne sa stabilizoval na 78,10 USc za galón.

Vyčkávacie pozície

Redukovaná likvidita rezonovala aj na trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e, kde benchmarkový kontrakt zlata profitoval najmä zo zvýšenej volatility na devízových trhoch, ako aj neistoty týkajúcej sa blízkovýchodného konfliktu. Podľa vyjadrení investorov fyzický dopyt po zlate predstavuje dostatočnú podporu v prípade jeho oslabovania, no rozhodujúcim faktorom bude politický vývoj medzi Izraelom a Palestínou. Len mierny dosah na trh má piatková exspirácia opčných kontraktov na benchmarkové futurity zlata, ktoré v prostredí politickej neistoty nevystupujú ako významnejší impulz pre cenové pohyby. V najbližších dňoch bude zlato okrem informácií z Blízkeho východu ovplyvňované aj smerovaním dolára oproti ostatným svetovým menám. Jeho júnové kontrakty si vo štvrtok pripočítali 1 USD a dočasne sa pohybovali na hodnote 309,50 USD za troyskú uncu. Júlové striebro sa stabilizovalo na 4,61 USD/oz, pri zisku 2,50 USc. Výpredaje včera dominovali platinou vedenej skupiny kovov, kde sa júnové paládium prepadlo o 6,50 USD a pohybovalo sa na úrovni 352,50 USD/oz. Júlová platina stratila 6,70 USD na dočasných 522 USD/oz.

(M. Tirpák/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.