CZK1,393 Sk
  Piatok  10.Mája 2002

Super taktikou uštvali aj Fínov

Rusko v sobotu o zlato po deviatich rokoch n O bronz dnes o 19.00 h

Prvým finalistom svetového šampionátu sa stali včera podvečer hokejisti Ruska po tom, čo lepšie zvládli trestné strieľanie, keďže po 60 minútach hry a následnom 10-minútovom predĺžení bol stav nerozhodný 2:2. Rusko sa tak od roku 1993 bude po prvý raz uchádzať o zlato (vtedy sa naposledy stali majstrami sveta a nikdy odvtedy ani o zlato nebojovali na MS). Kto sa v sobotu večer (o 19.00 ) postaví v göteborskej Skandinavia hale oproti ním, sa rozhodovalo v druhom včerajšom semifinále, ktoré sa skončilo v noci po našej uzávierke. Súboj o bronz sa hrá dnes o 19.00 h.

Boj o postup do finále začali lepšie Fíni. Počas celého súboja mali územnú prevahu, no pozorného Sokolova v bráne Ruska neprekonali viackrát ako dva razy, a to na ruskú bránu vyslali 45 striel, pričom Rusi ich vypálili iba 11. Fíni sa ujali vedenia v 5. minúte, keď využili hráčsku presilu 5:3 zásluhou Karalahtiho. Rusov to nezlomilo, naďalej dôsledne bránili a fínske ataky boli voči ním bezmocné. K vyrovnaniu skóre došlo po tom, čo na trestnej lavici sedel Parssinen a Miettinen. Aj v II. tretine boli oveľa aktívnejší Fíni, ale Rusi ich betónovou obranou doslova uštvali. Nepúšťali sa do veľkých útokov ani do súbojov najmä po rohoch, sústredili sa na dôrazné bránenie a práve táto taktika sa ukázala v závere zápasu ako veľmi dobrý ťah. Fínov týmto spôsobom uťahali a v závere súboja im chýbali sily na dôraznejší atak. Na túto taktiku Michailova doplatili už vo štvrťfinále Česi. Druhý gól Fínov padol počas ich ďalšej presilovky v prvej minúte II. tretiny. Rusi vyrovnali v polovici tretiny zásluhou mimoriadne aktívneho a zdravo drzého Afinogenova. Rusi v závere ešte zvýšili dôraz a agresivitu v obrane, čo im prinieslo niekoľko vylúčení, ale Fíni už nezvládli stiahnuť víťazstvo na seba. V predĺžení prvé husle tiež patrili Fínom, no evidentný úbytok síl nepriniesol víťazstvo.

Trestné strieľanie začali Fíni. No Rintanenov zámer bol pre Sokolova veľmi čitateľný, a tak aj neúspešný. Druhý išiel Karpov a presvedčivo zasunul puk za chrbát Markkanena. Kojvisto trafil betóny Sokolova. Liašenkov blafák fínsky gólman odhadol a stav zostal 1:0 pre Rusko. Strelu Pirjeta Sokolov chytil bez problémov do lapačky. Kovalenko si brankára pekne položil na ľad a zvýšil na 2:0. Ojanen musel premeniť, ale Sokolov bol neprekonateľný a zaslúžil sa predovšetkým o postup do finále tímu Ruska. Smutní Fíni sa tak znova nedostali do boja o zlato a nezopakujú triumf, ktorý získali v roku 1995 práve vo Švédsku.

Rusko - Fínsko 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0 - 2:0)

Góly: 11. Zatonskij (Sušinskij), 30. Afinogenov (Koznev), 5. Karalahti (Helminen, Timonen), 21. Hagman (Timonen, Miettinen). Samostatné nájazdy: 1:0 - Karpov, 2:0 Kovalenko, nepremenili: Rintanen, Kovisto, Liašenko, Pirjeta, Ojanen. Vylúčení 10:6, presilovky 1:2, oslabenia 0:0

Rusko: Sokolov - Žukov, Kalinin, Gusev, Rjabikin, Judin, Višedkevič, Guskov, Volčenkov - Kovalenko, Bucajev, Karpov - Sušinskij, Prokopjev, Zatonskij - Afinogenov, Ljašenko, Savčenkov - Antipov, Koznev, Tkačenko. Fínsko: Markkanen - Koivisto, Niinimää, Lydman, Tuulola, Karalahti, Timonen, Pirjetä - Aalto, Jokinen, Hagman - Kallio, Ojanen, Rintanen - Miettinen, Kapanen, Pärssinen - Lind, Helminen, Viitakoski.