Hospodársky denník
USD46,587 Sk
EUR42,569 Sk
CHF29,264 Sk
CZK1,392 Sk
  Pondelok  13.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vláda musí ukázať schopnosť reagovať na problémy

Ani včerajšia politická debata lídrov momentálne dvoch najsilnejších opozičných politických strán, ktoré majú zároveň najvyššie preferencie zo všetkých politických subjektov na Slovensku - Vladimíra Mečiara (HZDS-ĽS) a Roberta Fica (Smer), sa nemohla začať inak, ako ich postrehmi z dosiahnutia svetového prvenstva našich hokejistov. Predseda Hnutia za demokratické Slovensko - Ľudovej strany V. Mečiar ocenil „obrovský výkon“ tohto „naozaj dobrého tímu“, ale šport je šport. Pripomenul slová jedného z bývalých predstaviteľov olympijského hnutia, že šport netreba spolitizovať a prisvojovať si úspechy tých, ktorí na tomto poli nesiali. Predseda Smeru R. Fico tak ako jeho spolubesedník tiež nešiel za našimi hokejistami do Švédska, lebo „netreba brať chlapcom ich vlastné pocity, ktoré im patria“ a dal prednosť tomu, že im držal palce doma. Obaja aktéri sa na televíznej obrazovke stretli zoči-voči v priamom prenose po prvý raz. Politici však hlavne diskutovali o vstupe Slovenska do Severoatlantickej aliancie, EÚ, o vývoji pred parlamentnými voľbami i po nich, o daňovom zaťažení a o zdravotníctve.

Integrácia

Podľa V. Mečiara integrácia do NATO má svoj vývin. „V období, keď sme boli vo vláde, sme jednoznačne a nekompromisne Slovensko smerovali do štruktúr NATO. A robili sme na príprave i na summit v Madride, aby Slovensko dosiahlo istý stupeň pripravenosti. Je otázka, či v tom čase mohlo dosiahnuť takýto stupeň v porovnaní s krajinami, ktoré mali stabilizovaný svoj vnútorný systém a existovali niekoľko rokov, s krajinou, ktorá v podstate začínala.“ Líder HZDS uviedol, že mal veľmi veľa rozhovorov s americkými predstaviteľmi a ich obsah sa nikdy nezverejňoval bez súhlasu jednej alebo druhej strany. Ako uviedol, stretnutia prebehli úplne pozitívne, s podporou pre Slovensko. „My sami spájame dve veci, ktoré spolu nesúvisia - voľby v roku 2002 a prijatie do NATO v tom istom roku. Otázka prijatia do aliancie je predsa už vyriešená. Podporuje ho väčšina obyvateľov, na tom sme sa podieľali, rovnako tak na príprave armády, na zahraničnopolitickej orientácii sa podieľajú všetky strany s výnimkou SNS. Je skôr snaha zneužívať vstup do NATO ako nátlak na voliča. My nemôžeme ísť do NATO s deficitom demokracie voličskej slobody, nemôžeme ísť do NATO s tým, že by sme nešli na základe slobodného rozhodnutia občanov.“ Za čo sa má HZDS ospravedlňovať?“, spýtal sa. Podľa neho v USA si vysvetľovali veci, o ktoré bol záujem, a to, že nebudeme prijatí do NATO kvôli HZDS, to za rokovacím stolom povedané nebolo.

Podľa Roberta Fica je podstatné to, že SR má v roku 2002 šancu vstúpiť do NATO. Tento „klub“ má vnútorné pravidlá a ak chceme do NATO ísť, jeho vnútorné pravidlá musíme rešpektovať. Po parlamentných voľbách sa budeme všetci správať tak, aby SR nebola vylúčená z integračného procesu len preto, že nevieme garantovať, že sa budeme správať štandardne, že budeme takou krajinou, ktorá rešpektuje tie isté pravidlá hry, ako ich rešpektujú členské štáty. „Niekoľkokrát sme veľmi jasne povedali, že Smer nebude vylučovať žiadnu politickú stranu a na tomto zotrvávame. Bolo by nekorektné, aby niekto povedal, že s touto celou politickou stranou v žiadnom prípade nemôžeme ani diskutovať či hovoriť. To by som musel ísť do polohy vylučovať okrem HZDS aj iné politické strany, a to nie je korektné.“ Smer si počká na volebné výsledky, pretože tie ešte môžu byť veľmi prekvapujúce a ešte je ťažké povedať, ako bude vláda vyzerať. Má však výhrady k tomu, ako sa osobne robila politika. Boli udalosti, keď sa ľudia odvolávali veľmi neštandardne. „Nie som typ politika, ktorý by nechal, aby sa udalosti prešli premlčaním. Preto sme povedali, že k osobe V. Mečiara máme veľké výhrady, k štýlu politiky, ako bola robená. Ale neodmietame ho preto, že sú tu určité negatívne náznaky z USA, z EÚ, ale je to náš pohľad na jeho osobu, je to legitímny pohľad.“ R. Fico zdôraznil, že to isté bude Smer robiť aj vo vzťahu k vládnej koalícii, ku konkrétnym osobám, pričom spomenul podpredsedu vlády Ivana Mikloša. Žiadne politické strany však vylučovať nebudú a počkajú si na volebné výsledky.

V. Mečiar, ako povedal, prezentuje SR a jej záujmy ako zástupca strany. Robí to legitímne a v prospech štátu. Akceptované bývajú štáty a SR je akceptovaná. Akceptované bývajú vlády a vláda je a bude akceptovaná. Akceptované sú hodnoty spoločného života a tie Slovensko jasne preukazuje. Pokiaľ ide o to, či ten alebo onen politik sa zdá niekomu prijateľnejší alebo menej prijateľnejší, či v tom alebo inom období sa hodnotia veci tak alebo inak, to je v neustálom vývoji. „Poznám poslancov europarlamentu, ktorí dnes hovoria, že to, čo narobil Orbán v Maďarskej republike, to sú násobky chýb, ktoré boli na Slovensku.“

Vláda a budúcnosť

R. Fico si myslí, že odvolávanie funkcionárov predchádzajúcej vlády v roku 1994 bolo veľmi neštandardné. Nebol daný priestor ľuďom vyjadriť sa. Roky 1994 až 1998 boli typické udalosťami, ktoré sa nedajú premlčať. „Ako predseda vtedajšej vlády nesiete osobnú a politickú zodpovednosť za to, čo sa v tých rokoch stalo. A to je hlavný dôvod, prečo Smer odmieta s vami spoluprácu ako s osobou, ale neodmietame spolupráci s HZDS.“ V tejto súvislosti predseda Smeru zdôraznil, že názory na HZDS majú od začiatku jasné. „Od roku 1999, ako Smer vznikol, ani pol slova z nich nezoberieme späť.“ V. Mečiar to však považuje za „primitívne“. Podľa neho si R. Fico rieši osobný problém. Pre HZDS je dôležité to, či predseda Smeru ako osoba dáva záruky nejakej stability rozumu a vyhliadky. Po druhé, či jeho strana je programovo tak vyzretá, aby mohla povedať, čo sa bude ďalej robiť. „Nie je.“ HZDS si „dáva do súladu“, či je Smer politická štruktúra, ktorá dokáže stabilizovať pomery na Slovensku. „Treba jasne povedať, že nemáte východiská. Vývoj komentujete, ale neurčujete a spôsob riešenia nemáte. Návrh predkladáte ako trucovité decko. Nedávate na stôl rokovaciu pozíciu. S tým sa politika robiť nedá. V tom sú vaše obrovské slabiny.“. V reakcii R. Fico oponoval, že pozície Smeru sú úplne jednoduché a zrejmé. „Prvé východisko je, že Slovensko potrebuje stabilnú vládu. Môžeme ho naplniť len vtedy, ak bude vo vláde pokiaľ možno nižší počet politických strán ako teraz. To naznačujeme aj vo vzťahu k Mikulášovi Dzurindovi a k ďalším politickým stranám. Po druhé, vláda musí byť politicky stabilná a musí ukázať schopnosť riešiť vnútorné problémy. Vláda musí ukázať schopnosť reagovať na domáce problémy. To hovorím všade v zahraničí. Nestačí zostaviť vládu tak, že sa šesť-sedem predsedov politických strán chytí okolo krku - tak a teraz dostaneme pozvánku do NATO. Pozvánku do NATO dostaneme, ale vláda nebude schopná riešiť vnútorné ťažkosti. Pre mňa je schopnosť vlády riešiť domáce problémy prinajmenej rovnocenná s integračnými ambíciami SR. To sú pre mňa východiská. Mám pocit, pán predseda, že vy ste kvôli tomu, aby ste svoj osobný imidž zlepšili, obetovali všetky národné záujmy SR. Kde ste boli, keď sa zatvárali Jaslovské Bohunice? Kde ste boli, keď išlo o privatizáciu SPP? Kladiem si otázku, do akej miery vy vlastne ešte dnes zastupujete národné záujmy, či to nie je iba hra za každú cenu sa ukázať dobrý v očiach EÚ a NATO.“

Ekonomika

Podľa V. Mečiara on si Jaslovské Bohunice obhájil. Na vnútornom i medzinárodnom fóre obhájil ich prevádzku. „Keď išlo o postup pri privatizácii SPP, nielenže sme argumentačne vysvetlili, prečo a v čom je zrada záujmov tohto štátu. Navrhli sme vyslovenie nedôvery vláde a aktívne s týmto vystupovali pred verejnosťou. Bránili sme to spôsobom demokracii zvyčajným.“ R. Ficovi pripomenul, že bol tým, ktorý vystúpil a povedal - Dzurinda ma zneužil. „Idete sám seba ľutovať za to, že sedíte v komisii pre privatizáciu plynu, zúčastňujete sa týchto aktov, prebiehajú rokovania, na ktorých sa zúčastňujete a vy si teraz dovoľujete zobrať HZDS do úst?“ Pokiaľ ide o atómovú energiu, V. Mečiar pripomenul svojmu partnerovi, že nebyť jeho, Atómová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach je zatvorená už v roku 1993. To sú veci, ktoré sú nespochybniteľné. Pokiaľ ide o ďalší osud „atómiek“, už dnes má HZDS pripravené predbežné dohody o tom, ak bude dokončený tretí a štvrtý blok v Mochovciach. HZDS rokuje o tom, ako je možné dosiahnuť sebestačnosť v elektrickej energii a čo s Jaslovskými Bohunicami, keď ten čas príde. Rober Fico túto časť vystúpenia lídra HZDS označil slovami, že je bez faktov.

„Nedávate záruky ani ako osoba, ani ako strana na efektívnu spoluprácu. A vôbec nie ste programové typy, nemáte východiská, neviete, čo ďalej robiť. Všetko bude známe po voľbách. Rozhodujúca otázka sa začína a končí dôverou strán. Základom každej demokracie a nespochybniteľným prvkom tejto demokracie je slovenský občan. Ten si vyberá zástupcov. Hlavným zmyslom demokracie je sloboda. Akékoľvek formy nátlaku na túto slobodu, nech ich robí ktokoľvek, sú v rozpore so základnými ľudskými a občianskymi právami uznávanými všetkými demokraciami,“ pokračoval V. Mečiar.

Voľby

Podľa V. Mečiara je každá demokracia zastupiteľská. „Ja som od roku 1998 nikdy nepovedal, že budem štvrtýkrát predsedom vlády. Vždy som povedal a hovorím, že budem lídrom HZDS. Moja voľba to potvrdzuje, idem do volieb a skúsime ich vyhrať. Viem, že voľby dospejú k tomu, nech bude akýkoľvek výsledok, že musí dôjsť k dohodám, rozhodnutiam. Ale tak isto som si vedomý toho, že v období pred zápasom nebude žiadna strana deklarovať, že je na tieto dohody pripravená. Rozhodne matematika päť minút po voľbách.“

Predseda Smeru si myslí, že si predovšetkým treba uvedomiť, že krajina v októbri 2002, ako ju preberie nová vláda, bude vo veľmi zlom stave. „Jediným legitímnym spôsobom, ako niekto môže vstúpiť do vlády, sú parlamentné voľby. Čiže my sa dnes veľmi seriózne pripravujeme na to, aké opatrenia treba okamžite urobiť, len čo vznikne nová vláda. Vláda musí byť schopná v prvých troch mesiacoch urobiť veľmi vážne rozhodnutia. A preto znovu zdôrazňujem: Nemôžeme sa hrať za každú cenu na širokú vládnu koalíciu, ktorá nebude schopná takéto niečo dokončiť. Vstup do NATO je pre nás dôležitý nielen z hľadiska bezpečnosti krajiny, je to dôležité aj vzhľadom na určité vzťahy, ktoré sú medzi vstupom do NATO a do Európskej únie. Ak dnes sformuje Smer nejaké podmienky na spoluprácu s inými politickými stranami, tak chce byť absolútne čitateľný. Hľadáme takých partnerov a nadviazali sme kontakty, ako je SPD v Nemecku alebo ako je Labour Party vo Veľkej Británii. Tri roky poctivo budujeme štruktúry.“

Financie, investície

Niektoré návrhy KDH, ako uviedol R. Fico, odmietli všetky pravicové politické strany. To znamená, že pravica, ktorá by mohla mať záujem na znižovaní daní pre podnikateľské subjekty a ktorá by mala privítať takýto návrh. Pokiaľ ide o zahraničný obchod a o deficit zahraničného obchodu, SR potrebuje väčší prílev zahraničných investícií. Prídu zahraničné investície vtedy, ak bude vláda politicky nestabilná, ktorá nebude schopná integrovať SR do Európskej únie a do NATO? Robíme na tom, že na Slovensko musí prísť jeden silný zahraničný investor typu ako U. S. Steel Košice alebo bratislavský Volkswagen. Treba ho umiestniť do južnej časti stredného Slovenska. Nemám problém kedykoľvek ísť do ktorejkoľvek krajiny. Ja si nevyberám len krajiny Európskej únie a NATO. Keď sme boli posledné tri roky na zahraničných cestách, navštívili sme Rusko, Čínu, Japonsko, Izrael, a boli sme všade tam, kde Slovensko môže nadviazať dobré obchodné vzťahy. Preto ideme so štýlom zmeny zahraničnej politiky SR na ekonomicky orientovanú politiku SR. Predseda HZDS pripomenul, že Slovensko má v zahraničnom obchode veľký deficit a tento rastie. Nepochybne to bude mať dosahy na stabilitu slovenskej koruny. Treba s tým niečo robiť, treba to riešiť. Čo treba otvoriť pre ekonomiku, je otázka stabilizácie inflácie a úverových zdrojov. Keď som odchádzal z vlády, bolo 188 miliárd Sk dlhov, teraz je 431 miliárd. Tie treba vrátiť. Dochádzame k úverovému zaťaženiu Slovenska na hranici 60 % HDP. „Ani jeden váš dokument, ani jeden váš odborník nevie, čo má na tieto veci povedať.“ Menová stabilita je prvý krok. Druhý krok je zabránenie inflácie. To je ešte dôležitejšie ako daňové úľavy. Ak bude inflačné prostredie a infláciu ohlasuje táto vláda minimálne 15 % v dôsledku vstupu do EÚ, tak sa tu nedá tento problém vyriešiť. Tretí, ktorý sa musí riešiť, je celková suma zaťaženosti podnikov. A štvrtý bod je riešenie hranice nezamestnanosti,“ pokračoval líder HZDS.

V súvislosti s potrebou pritiahnuť na Slovensko ďalšieho významného zahraničného investora, V. Mečiar oznámil, že HZDS ho už má. „Je pripravený, rokujeme s ním, pomocou neho budeme budovať svoju infraštruktúru. Je to jedna francúzska spoločnosť.“ Jej meno nepovedal, „príde čas, keď to urobím“, vyhlásil. Potom R. Fico otvoril otázku zamestnanosti. „Otázka nezamestnanosti sa nedá riešiť administratívnymi rozhodnutiami tak, že sa budú realizovať nejaké verejnoprospešné práce. Musíme vytvoriť domácemu podnikateľskému prostrediu tie isté podmienky, ako dostávajú zahraniční investori a treba urobiť vážne rozhodnutia do samotnej sociálnej siete.“ Aj iné krajiny, ktoré v určitom okamihu najskôr podporovali zahraničných investorov a dávali im určité výhody, po čase prestali s týmto zvýhodňovaním a poskytujú domácemu podnikateľskému prostrediu tie isté podmienky ako zahraničným. Rátame s deficitom rozpočtu na úrovni 70 až 90 miliárd Sk.

Verejná správa

Smer hovorí o tom, že treba okamžite vyriešiť zníženie počtu okresných úradov. Je ich až 79 v takých oblastiach, kde ľudia tak či tak chodia do iných okresných miest, pretože v tých okresných mestách dohromady nič nie je. „Hovoríme o tom, že treba definitívne vyriešiť otázku reformy verejnej správy na krajskej úrovni. Musia zaniknúť krajské úrady, musí dôjsť k integrácii krajských úradov s vyššími územnými celkami. Rozprávajme aj o centrálnej štátnej správe. My sme povedali a na rozdiel od iných politických strán hovoríme o znižovaní počtu pracovníkov v štátnej sfére. Hovoríme o 20-percentnom znížení počtu štátnych zamestnancov v ústrednej sfére.“ Opozícia urobila podľa R. Fica hrubé chyby, lebo sa nepripravovala na vládnutie. „Nám stačilo kričať štyri heslá. Na nich sa urobil konkrétny volebný výsledok. Potom nastúpila vláda a nevedela, čo má robiť. A do jedného roka boli obrovské rozdiely medzi tým, čo sme hovorili vo volebnej kampani a čo sa dialo v realite. Urobil som z toho závažné rozhodnutie, založil som politickú stranu, ale dnes dobre viem, že nestačí chodiť a vykrikovať heslá ako v roku 1998.“ Smer, ako uviedol, sa vážne pripravuje na vládnutie. „Pripravili sme 100 rozhodnutí za 100 dní.“ Podľa R. Fica HZDS nepripravilo absolútne nič. V. Mečiar sa ho spýtal, odkiaľ chce Smer získať 65 mld. Sk, keď riešenia, ktoré R. Fico prináša, podľa neho pri deficite 70 mld. Sk ušetria len 5 mld. Sk. Na otázku predsedu HZDS, kto teda bude vykonávať činnosti okresných úradov, ak sa zrušia, jeho politický oponent pripomenul, že nehovorí o zrušení. „Povedal som znížiť počet zo 79 na 40 a vytvoriť silné okresy. To, čo zostane okresným úradom v rámci reformy verejnej správy, musia ďalej vykonávať. Musíme vyriešiť otázku špecializovanej štátnej správy.“

Zdravotníctvo

R. Fico je presvedčený, že treba zreálniť finančné toky zdravotníctva a povedať, na čo máme a na čo nie, teda presne definovať štátnu zdravotnícku politiku. „Na základe príjmov vieme presne povedať, akú úroveň bezplatného zdravotníctva vieme poskytnúť. Ústava garantuje bezplatnú zdravotnú starostlivosť. Štandardná lekárska starostlivosť bude bezplatná a na ostatné sa bude priplácať. Pokiaľ ide o ďalšie opatrenia, vidíme veľký problém, pokiaľ ide o racionalizáciu zdravotníckych zariadení.“ Na to však musí byť „postavená úzka vláda“. Aj postavenie ministra zdravotníctva by malo byť orientované najmä na ľudí, ktorí sú skôr manažéri a orientujú sa v ekonomike. Jedným z návrhov na diskusiu pre ostatné politické strany je, že či nezvážiť doterajšie pôsobenia viacerých zdravotných poisťovní a nevrátiť sa k systému jednej zdravotnej poisťovne s tým, že iné súkromné zdravotné poisťovne by pôsobili predovšetkým v oblasti pripoistenia. Tejto politickej strane sa zdá, že aj tam by sa dali ušetriť finančné prostriedky. „Menej poisťovní áno, ale pluralitu treba zachovať,“ pripomenul V. Mečiar. „Aj kvôli súťaživosti, aj kvôli kontrole, ale aj alternatíve. Pokiaľ ide o riešenie problémov v zdravotníctve, nestotožňujem sa ani s vaším názorom, že situácia je taká ako v roku 1998. Zadlženosť nemocníc je 2,5-krát väčšia,“ dodal. „Keď som začínal, bolo v zdravotníctve 17 miliárd Sk, keď som končil, 42 miliárd. Deficit bol dvojmiliardový, teda riešiteľný.“ Predseda HZDS si myslí, že príslušné kroky sú v toku peňazí. „Neriešenie tohto komplexu vedie k tomu, kto platí najväčšiu daň. Je to človek, ktorý platí za to životom a zdravím. Nikto nenapočíta, koľko ľudí zomrelo pre nezmyselné, neracionálne opatrenia, ktoré po roku 1998 nastupujú. A kroky na zastabilizovanie systému musia byť ozaj radikálne.“ V tejto súvislosti R. Fico pripomenul, že nová vláda sa bude sústreďovať aj na korupciu na najvyšších miestach. „Ak hovoríme o vytváraní špecializovaného tímu, a naozaj to myslíme úplne vážne, hovoríme o pôsobení najmä v týchto zložkách štátneho aparátu. Keď je nedostatok služieb alebo, keď je kvalita veľmi nízka, vtedy je obrovský priestor na to, aby korupcia prekvitala. Preto korupciu v zdravotníctve nevyriešime inak, len veľmi razantnými, môžem povedať až radikálnymi rozhodnutiami, ktoré musí vláda prijať. Treba sa vážne zaoberať aj liekovou politikou, lebo až 40 % prostriedkov na zdravotníctvo ide na lieky.“

V súvislosti s korupciou v zdravotníctve V. Mečiar dodal, že pri neschopnosti poskytnúť základné služby na zachovanie života, si každý pomáha ako vie. Na vine nie sú lekári, ale systém. „Pokiaľ ide o počet mŕtvych, ktorí zomreli pre neposkytovanie služieb, je veľmi veľký, ťažko ho vyčísliť presne, lebo smrť je vždy na inú diagnózu. Ale či sa jej dalo preventívne zabrániť, alebo nie, to je iná vec.“

Myšlienky z dialógu V. Mečiar - R. Fico dňa 12. mája v relácii Jóóój? televíznej stanici JoJ.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.