Hospodársky denník
USD46,587 Sk
EUR42,569 Sk
CHF29,264 Sk
CZK1,392 Sk
  Pondelok  13.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Ekonomika je „zraniteľná“

Menšia energetická závislosť USA však ropný problém znižuje

Skutočnosť, či bude v najbližších mesiacoch vývoj americkej ekonomiky podporovaný vyššími prírastkami produktivity práce, je v súčasnosti podľa prezidenta Federálneho rezervného systému (FED) Alana Greenspana len ťažko predikovateľná. Tempo rastu produktivity sa v priebehu posledných šiestich mesiacov pohybovalo na priemernej úrovni 7 % a ako uviedol Greenspan na bankovej konferencii v Chicagu, „ľudské bytosti nie sú dostatočne múdre“, aby mohli do budúcnosti počítať s podobnými prírastkami.

Šéf FED-u však pripomenul, že výsledky produktivity za posledných desať rokov môžu byť ovplyvnené nielen štatistickými odchýlkami, ale mohli tu pôsobiť aj mimoriadne okolnosti. Na druhej strane však Greenspan potvrdil, že masívny prílev kapitálu zaznamenaný v posledných rokoch pomohol k všeobecne vyššej produktivite v Spojených štátoch. „V retrospektívnom pohľade je možné spojiť, aj keď to nemáme potvrdené, nižšie prírastky produktivity v posledných rokoch minulej dekády s masívnymi investíciami korporátnej sféry,“ konštatoval Greenspan. Následný pokles investičnej aktivity priamo súvisiacej s minuloročnou recesiou v USA sa premietol do zvýšenia produktivity práce, keď spoločnosti získali výhody plynúce z predchádzajúcich investičných projektov. Prezident americkej centrálnej banky na margo cyklického vývoja produktivity dodal, že v priebehu 90. rokov došlo k významným fundamentálnym zmenám, ktoré následne zvyšovali produkčnú kapacitu ekonomiky.

Rast hrubého domáceho produktu Spojených štátov môže byť v tomto roku „zraniteľný“ zo strany vysokých cien ropy. Zároveň prezident FED-u poukázal na nižšiu závislosť US hospodárstva od importov ropy, čím je dosah skokového posilňovania ropy na svetových trhoch na ekonomiku limitovaný. Ako príklad uviedol Greenspan hospodársku recesiu v 70. rokoch, keď USA boli vtiahnuté do fázy recesie práve ropnou krízou. „Dôležité je si uvedomiť, že výrazné posilnenie cien ropy predchádzalo oslabeniu hospodárskej aktivity a že blízkovýchodný producenti ropy sú tesne prepojený,“ konštatoval Greenspan.

Ďalšou témou jeho vystúpenia bolo riadenie bankového rizika spojeného s cyklickým vývojom hospodárstva. Greenspan ocenil súčasný prístup US bankových domov, ktoré sa práve v období recesie snažia lepšie monitorovať svoje riziko a týmto spôsobom sa stávajú menej náchylnými na hospodárske výkyvy. Prezident centrálnej banky uviedol, že cyklický vývoj v prípade poskytovaných úverov je za posledných 20 rokov viditeľný najmä v prípade veľkých bánk. Za hlavný dôvod označil fakt, že najbonitnejší klienti hľadajú možnosť financovania na kapitálových trhoch, ktoré je väčšinou menej nákladnejšie v porovnaní so získavaním úverov. Strata týchto klientov smeruje nielen k systémovej zraniteľnosti, ale aj vyššej zraniteľnosti bánk vzhľadom na hospodársky cyklus. Greenspan sa vôbec nevenoval budúcej orientácii menovej politiky FED-u.

Marcel Tirpák

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.