Hospodársky denník
USD46,587 Sk
EUR42,569 Sk
CHF29,264 Sk
CZK1,392 Sk
  Pondelok  13.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nervozita stále ovláda ropu

Vysoko volatilné obchodovanie zaznamenali na konci minulého týždňa kontrakty ropy na svetových trhoch, keď ani záverečné vyberanie ziskov nevymazalo skokové zisky tejto strategickej komodity z priebehu dňa. Toto posilnenie bolo výsledkom obáv investorov týkajúcich sa možného vyhrotenia izraelsko-palestínskych vzťahov cez nadchádzajúci víkend, keď sa stále špekuluje o odvetných opatreniach Izraela v súvislosti s utorkovým samovražedným bombovým atentátom. Trh je naďalej ovplyvňovaný možným uvalením ropného embarga ako reakcie moslimských štátov na izraelské vojenské akcie na palestínskom území. Mierne upokojenie prinieslo štvrtkové vyhlásenie saudskoarabského ministra ropného priemyslu Aliho al-Naimiho, ktorý potvrdil, že najväčší svetový exportér bude vystupovať proti akémukoľvek embargu. Minister zahraničných vecí Saudskej Arábie princ Saud al-Faisal na konci týždňa podporil snahu US administratívy o nastolenie mieru na Blízkom východe.

Rizikový faktor

Dôležitosť stabilného vývoja cien ropy pripomenul vo svojom vystúpení na bankovej konferencii v Chicagu aj šéf americkej centrálnej banky Alan Greenspan, ktorý uviedol, že ekonomika je zraniteľná prípadnými vysokými cenami ropy. Dôležitým faktorom pre budúce smerovanie ropy bude aj tohtotýždňové zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá by podľa očakávaní mala predĺžiť Iraku program „ropa za potraviny“, v rámci ktorého sa realizujú exporty tejto komodity z Iraku. Júnové kontrakty ropy WTI na New York Mercantile Exchange si v piatok polepšili o 31 USc a zatvárali obchodovanie na hladine 27,99 USD za barel. V prípade rovnako datovaných dodávok ropy Brent na londýnskej International Petroleum Exchange sa cena ustálila na 26,56 USD za barel, keď sa posilnila o 44 USc. Po skončení piatkovej seansy oznámil generálny riaditeľ Orion Refining Corp. Clark Johnston, že spoločnosť v tomto mesiaci pristúpi až k 50-percentnej redukcii svojej produkcie vzhľadom na vysoké ceny surovej ropy. Júnový vykurovací olej si pripočítal 1,13 USc k dobru a zatváral na hodnote 68,92 USc za galón. Júnový benzín dosiahol 79,05 USc za galón, keď sa posilnil o konečných 1,59 USc.

Ďalšie zisky

Trh zlata na newyorskom COMEX-e opätovne získal na konci minulého týždňa podporu z oslabujúceho sa amerického dolára na devízových trhoch, no prípadné atakovanie predchádzajúcich maxím bolo limitované piatkovou exspiráciou opčných kontraktov na bechmarkové dodávky. Podľa vyjadrení obchodníkov bude býčie smerovanie trhu dominovať aj v najbližších dňoch, keď môžeme očakávať prekonanie viacerých úrovní rezistencie. Aj napriek aktuálnemu „prekúpeniu“ trhu zlata, ktorého intenzita dosahuje 7-ročné rekordy, analytici nepočítajú s významnejším oslabením tohto kovu. Nemenej dôležitým podporným faktorom zostáva aj napätie na Blízkom východe a nerozhodný vývoj na akciových trhoch Wall Street. Júnové dodávky zlata poskočili o 1,50 USD a zakončili piatkové obchodovanie na úrovni 311,30 USD za troyskú uncu. Júlové kontrakty striebra sa posilnili o 4,3 USc a zatvárali na hladine 4,67 USD/oz. Zmiešaný vývoj postihol platinou vedenú skupinu kovov, kde si júnové paládium polepšilo o 1,50 USD na konečných 354 USD/oz. Júlová platina sa naopak oslabila o 3 USD a finišovala na 520,80 USD/oz.

(M. Tirpák/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.