Hospodársky denník
USD46,587 Sk
EUR42,569 Sk
CHF29,264 Sk
CZK1,392 Sk
  Pondelok  13.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Oslabená likvidita trhu

Obchodovanie na devízovom trhu v uplynulom týždni môžme charakterizovať ako obchodovanie na úzkom trhu, o čo sa zaslúžili najmä bankové sviatky. Tieto v rôznych končinách sveta znižovali aktívny počet hráčov na trhu, a tak vytvárali na jednej strane priaznivé prostredie pre vyššiu volatilitu, no na druhej strane úzky trh predstavuje vyššie riziko strát, a tak nemotivuje na otváranie nových pozícií.

Hneď v pondelok bolo pri neúčasti londýnskych a tokijských bánk (vďaka britským a japonským prázdninám) obchodovanie mimoriadne pokojné. Euro po piatkových prudkých ziskoch dovolilo doláru mierne nabrať dych. Ráno sa kurz pohyboval na najvyšších úrovniach od novembra minulého roka, dostal sa na maximum 0,9170. Spôsobili to ešte piatkové údaje o stave zamestnanosti v USA, po nástupe európskych trhov viacerí investori začali nakupovať doláre, kurz sa najskôr dostal pod 0,9150, po nástupe US trhov sa pohyboval pod 0,9140.

Nejasné perspektívy

Výsledky volieb vo Francúzsku, ktoré pred dvoma týždňami euru veľmi nepomohli, tentoraz trh nezaujali, boli už zarátané v kurze. Takisto pripravovaný štrajk IG Metal v Nemecku trh neovplyvnil. Investorov najviac zaujímali perspektívy US ekonomiky, ktoré podľa nich nie sú až také ružové. Po minulotýždňových prudkých ziskoch eura mnohí investori mali dlhé europozície a s dosiahnutím tohtoročných maximálnych euroúrovní sa zvyšovala pravdepodobnosť vyberania ziskov. Kurz sa pozvoľna dostal k technickým úrovniam, ktoré boli indikované ako možný cieľ eurobýkov a očakávané vyberanie ziskov viselo v povetrí. Napriek tomu však v utorok euro dosiahlo na svoje sedemmesačné maximum na 91,90 USc. Tu však už nastalo pokrývanie krátkych dolárov a spolu s ožívajúcim americkým kapitálovým trhom sa dolár prepotácal najprv tesne k figúre 91,00 centa. Zasadnutie FOMC FED-u sa skončilo (neskôr v utorok európskeho času) bez zmeny, čo bolo v súlade s očakávaniami a v stredu v dôsledku dobrých výsledkov na Wall Street sa dolár posilnil až k 90,35. Vo štvrtok finančné trhy prehodnocovali rast na Wall Street (prírastok NASDAQ o 7,8 % zo stredy) a dospeli k názoru, že uvedené zisky boli len dočasná záležitosť. Spolu s technickým obchodovaním, ktoré bolo na páre EUR/USD charakterizované hlavne vyberaním ziskov, sa tak sa dolár v priebehu dňa znovu odlepil od podpornej úrovne 90,40 centa a v závere obchodovania smeroval k 91,00 USc za euro. Z najdôležitejších čísel dňa treba uviesť stav zamestnanosti v USA (mierne zlepšenie) a aprílové importné ceny (1,4 %), no pozornosť investorov sa sústredila do obchodovania na NYSE. Analytici sa zdráhajú predikovať dolár na najbližšie obdobie na silnejšie hodnoty, čo potvrdila aj zatváracia hodnota tesne pod figúrou 91,00 USc. V piatok sa euro pretlačilo znovu k vyšším hodnotám na 91,50, no v inak pomerne pasívnom obchodovaní sa čakalo hlavne na americké čísla o PPI. Tie vyšli krátko popoludní a štatisticky za apríl klesli ceny producentov v USA o 0,2 %. EUR/USD sa dostal k hodnote 91,00 USc.

Rozkolísaný jen

Úvodom týždňa sa ani pri obchodovaní s jenom investori nesnažili o živšie kótovanie. Ráno sa kurz podobne ako EUR/USD pohyboval blízko pri minulotýždňových hraničných úrovniach, figúra 127,00 tvorila silný support pre jenových býkov, jen reagoval odrazením sa od spomenutej hodnoty a po zvyšok dňa sa pohyboval pri 127,50. Pri nemastnom-neslanom obchodovaní nikto nechcel byť príliš krátky v dolároch pred nástupom Japoncov, keďže japonské ministerstvo financií by mohlo opäť komentovať momentálnu sila jenu, ktorá podľa japonských autorít má škodlivý vplyv na hospodárstvo. Oproti euru sa kurz správal podľa trhu EUR/USD a USD/JPY, zostal v pásme 116,40 - 116,80. Avšak v priebehu utorkového obchodovania sa dolár prepadal hlbšie, dosiahol až na svoje dvojmesačné minimum na 126,75 JPY. Na tomto mieste sa nebezpečenstvo možnej akcie Bank of Japan zvyšovalo, no rástli aj obavy zo zmeny ratingu Japonska, ktoré „ohlásil“ Moody´s. V tejto atmosfére bola najlepšou voľbou začať pokrývať krátke dolárové pozície, čo obchodníci aj urobili.

Vplyv akcií

Posmelení ožívajúcim NASDAQ-om sa menový pár pomerne nekompromisne dostal nazad nad 128 a uzavrel na 128,30 JPY. Na eure sa kotácie dostali k 116,75 JPY. V stredu sa s rastom dolára dostal menový pár USD/JPY až tesne pod 129,00 JPY, v ďalšom obchodovaní zavážila už spomenutá nedôvera v pretrvanie rastu na NYSE.

Vo štvrtok japonskému jenu pomohol v obchodovaní index najdôležitejších ekonomických indikátorov, ktorý sa po 15-mesačnej perióde dostal do mierneho rastu. Investori zhodnotili, že ak sa už „veci“ nezlepšujú, aspoň sa stabilizovali a jen po atakovaní 129,00 za dolár sa posilnil k 128,30. V piatok sa opäť pretriasala možnosť zníženia ratingu Japonska, to však bude pravdepodobne (ak vôbec) zverejnené až v prvej polovici týždňa. V „cene“ je zakomponovaný pohyb jeden až dva stupne, čo však neohrozí likviditu japonských vládnych bondov, pretože domáci japonskí investori držia až 95 % tohto dlhu a ak by sa aj zahraničie týchto aktív rozhodlo zbaviť, v Japonsku sa nájde kupcov na každý prst desať. Zatváracia úroveň pre dolár-jen ležala na 127,65.

Intervencia hrozbou

V pondelok na páre česká koruna oproti euru prevládol dopyt po devíze, obchodovanie sa začínalo nad figúrou 30,600, obavy z prípadnej aktivity Českej národnej banky v neprospech koruny stále pretrvávajú. Obchodovanie uzavrelo tesne nad 30,500. Slovenská koruna sa usadila v pondelok pod tlakom prevahy dopytu po SKK postupne až na 42,100, obchodovali najmä domáci klienti. V utorok bolo tak trochu prekvapením posilnenie koruny pod 30,400 CZK za euro, tento stav však netrval dlho a koruna sa podvolila tlaku nákupcov devíz, keď ukončila predsviatočné obchodovanie nad 30,400. SKK pomerne pokojne odovzdala časť svojich ziskov a uzavrela pred stredajším sviatkom pod 42,200. Za zmienku stojí krátky dotyk USD-SKK s hranicou 46,000 SKK. Vo štvrtok sa dopyt po devíze odrazil v oslabení SKK o dodatočných 280 bodov a v piatok koruna prerazila aj úroveň odporu na 42,500, kde vykonané S/L príkazy uzavreli obchodovanie pod 42,600 SKK. Česká koruna sa v závere týždňa tmolila v pásme 30,530 až 650

Mario Mika

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.