Hospodársky denník
USD46,587 Sk
EUR42,569 Sk
CHF29,264 Sk
CZK1,392 Sk
  Pondelok  13.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Čína novým tigrom

Poprední ázijskí ekonómi a politici sa tento víkend stretli, aby spolu prediskutovali aspekty súčasného vývoja svetovej ekonomiky. Ako vyplynulo zo záverov stretnutia Asian Development Bank (ABD), hospodársky útlm, ktorý dominoval v predchádzajúcom roku, je už minulosťou. Inštitucionálni investori, ktorí sa rovnako zúčastnili na stretnutí, však nezabudli podotknúť, že prípadné oživenie stále stojí na vratkých nohách. Ako ďalej upozornili poprední správcovia ázijských investičných fondov, ázijské krajiny sa až príliš spoliehajú na silné globálne oživenie, ktoré by výrazne pomohlo exportu. Práve export je hlavným hnacím motorom ekonomického rastu krajín z ázijského regiónu.

Jednou z hlavných tém stretnutia bola aj budúcnosť ekonomického rozvoja Číny. Táto najľudnatejšia krajina sa na celosvetovom obchode podieľa približne 3 %. Podľa ekonómov by sa však táto cifra mala v priebehu dvoch desaťročí prinajmenej zdvojnásobiť. „Čína bude preto v budúcnosti hrať podstatne dôležitejšiu úlohu vo svetovom meradle než v súčasnosti napríklad Kórea či Japonsko. O Čínu sa budú zaujímať mnohé veľké americké spoločnosti, čo však nemožno konštatovať v prípade Japonska,“ uviedol David Hale, popredný ekonóm v Zurich Financial Services.

Čínski politici si uvedomujú dôležité postavenie, ktoré má ich krajina v ázijskom regióne. Ako konštatovali na stretnutí, ich záujmom je podporiť vzájomnú spoluprácu v regióne. Ako dodal čínsky minister financií Xiang Huaicheng, Čína chce ukončiť ekonomické a politické spory, ktoré má momentálne s Japonskom, aby sa tak otvorila pre širšiu spoluprácu v regióne.

Podľa manažérov investičných fondov zostáva najväčším rizikom kontinuálneho oživenia ázijského regiónu prípadné zabrzdenie štrukturálnych reforiem. Ázijské krajiny sa musia vyrovnať s veľkým objemom zlých úverov, je potrebné využiť prebytočné kapacity a rozvinúť „corporate governance“. K zásadným zmenám by malo dôjsť aj v legislatívnej oblasti, novely sú potrebné predovšetkým v oblasti konkurzného práva.

Ako uvádzajú investori, objem kapitálu, ktorý pritiekol do regiónu od veľkej ázijskej krízy v rokoch 1997 až 1998, je stále nedostatočný. V minulom roku dokonca dosiahol najnižšiu úroveň za posledné desaťročie. Podľa amerického klubu Institute of International Finance, ktorý združuje popredné investičné spoločnosti, dosiahne čistý prílev súkromného kapitálu do tohto regiónu v tomto roku asi 160 mld. amerických dolárov. Oproti minulému roku, keď tento objem predstavoval 130 mld. USD, by teda malo dôjsť k určitému zlepšeniu.

(REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.