Hospodársky denník
USD46,435 Sk
EUR42,523 Sk
CHF29,23 Sk
CZK1,387 Sk
  Utorok  14.Mája 2002

Na ceste k novej konjunktúre

Každý úspech politiky je zakódovaný v hospodárskom raste

Po úspešnom prekonaní ekonomickej krízy pokračuje hospodárstvo Spojených štátov na ceste ozdravovania. O priaznivom vývoji najväčšej svetovej ekonomiky svedčí okrem iných makroekonomických ukazovateľov aj rast hrubého domáceho produktu (HDP) USA v prvom štvrťroku tohto roka. Miera rastu HDP vykázala v spomínanom období silných 5,8 percenta, čím prekvapila mnohých odborníkov. Situácia však ešte vôbec nie je taká, aby sa dalo hovoriť o stabilnom a udržateľnom ozdravovaní. Pre rok 2002 očakáva vláda USA mieru rastu HDP na úrovni 3,0 percenta. Aj napriek dobrým výsledkom ekonomických ukazovateľov a priaznivým vyhliadkam stále pretrvávajú hrozby, ktoré môžu karty poriadne zamiešať. Svedčí o tom aj zdržanlivý prístup americkej centrálnej banky ku kľúčovým úrokovým sadzbám. Po pôvodných špekuláciách o ich rýchlom zvyšovaní začiatkom tohto roka sa tieto očakávania postupne rozptýlili a odborná verejnosť predpovedá tento krok až na august. Silné výsledky ekonomických ukazovateľov boli totiž zatienené niekoľkými sklamaniami. Dobrým príkladom je miera nezamestnanosti, ktorá sa v minulom mesiaci zvýšila na najvyššiu úroveň za posledných osem rokov. Práve tieto faktory donútili centrálnu banku ponechať kľúčové úrokové sadzby nezmenené na 40-ročnom minime a vyčkať na náznaky pokračujúceho oživenia.

Podľa Medzinárodného menového fondu a guvernérov niektorých západoeurópskych centrálnych bánk ležia riziká ohrozujúce stabilitu amerického hospodárstva vo vysokom deficite obchodnej bilancie a štátneho rozpočtu. Prílev priamych zahraničných investícií, potrebný na pokrytie amerických deficitov, však nie je podľa analytikov možné dlhodobo udržať.

Odlišný názor zastáva štátny tajomník amerického ministerstva financií John Taylor, ktorý varovania Medzinárodného menového fondu a guvernérov centrálnych bánk odmietol a označil za neopodstatnené. Vo svojich vyhláseniach sa J. Taylor odvolával na štúdiu ekonómov z Univerzity San Francisco, podľa ktorej nepredstavuje deficit obchodnej bilancie a štátneho rozpočtu žiadnu hrozbu pre konjunktúru. Ako príklad použil situáciu v Japonsku, ktoré disponuje prebytkom obchodnej bilancie a napriek tomu nie je magnetom pre zahraničné investície. J. Taylor však pripúšťa, že vláda nebude môcť zvyšovať výdavky neobmedzene.

Komentár k ekonomickej situácii v USA vyslovil aj prezident krajiny neobmedzených možností George W. Bush. Podľa neho sa hospodárstvo úspešne zotavuje, avšak miera ozdravovania je stále nedostatočná. Na otázku, či sa neobáva, že štátny rozpočet by mohol byť deficitný aj v roku 2004, keď sa bude snažiť o znovuzvolenie, odpovedal: „O svojom znovuzvolení nerozmýšľam tak ďaleko dopredu. Rozmýšľam nad tým, ako vyhrať vojnu, ako obnoviť hospodársky rast a ako dosiahnuť národnú bezpečnosť.“

Aj napriek pretrvávajúcim rizikám sa však hospodárstvo Spojených štátov úspešne zotavuje a vracia sa do úlohy „motora svetového rastu“.

Peter Machala

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.