Hospodársky denník
USD46,868 Sk
EUR42,488 Sk
CHF29,203 Sk
CZK1,391 Sk
  Streda  15.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Génová mutácia a alkohol

Nemeckí vedci jednoduchým pokusom ukázali, že alkoholizmus môže byť geneticky podmienený. Laboratórnym myšiam odstránili gén, ktorý riadi správanie v stresových situáciách. Geneticky manipulované myši začali piť viac ponúkaného alkoholu ako normálne zvieratá.

Alkoholizmus nie je iba výsledkom zlých vplyvov prostredia. Na životné situácie reaguje v prvom rade organizmus, takže svoju úlohu zohrávajú aj gény. Dôležitým faktorom je aj stres.

Vedci z Inštitútu Maxa Plancka pre psychológiu v Mníchove skúmali súvislosť stresu, genetických faktorov a vzniku návykov, medzi ktoré alkoholizmus patrí. Pozornosť sústredili na hormón uvoľňujúci kortikotropín (CRH), ktorý riadi nielen hormonálnu odpoveď na stres, ale koordinuje aj niekoľko druhov správania, vhodných na zvládnutie stresových situácií.

V mozgu ovplyvňuje CRH regióny, ktoré sú relevantné pre emotívne stavy ako napríklad strach. Aby mohli nervové bunky na CRH reagovať, musia byť vybavené príslušným receptorom. Vedci ho deaktivovali tak, že z genómu myší odstránili gén na jeho produkciu.

Vedci potom ponúkli normálnym i geneticky manipulovaným myšiam, aby sa napili vody alebo osempercentného alkoholu. Myši z obidvoch skupín pili v tejto fáze rovnaké množstvo alkoholu a vody.

Zvieratá boli potom vystavené stresu - do klietky im dali cudziu myš alebo museli plávať vo vode. Geneticky manipulované myši reagovali na stres po troch týždňoch intenzívnejšou konzumáciou alkoholu. Takéto správanie sa prejavovalo ešte po piatich týždňoch.

Z toho vyplýva, že organizmus potrebuje na zvládnutie stresu celistvý systém, ktorý zabezpečí dostatočnú emocionálnu stabilitu. Nezodpovedanou otázkou zatiaľ zostáva, prečo nastala reakcia až po troch týždňoch. Podobné štúdie o alkoholizme zistili oneskorené i okamžité reakcie. Vedci sa domnievajú, že existujú rôzne formy alkoholizmu, ktoré majú odlišné spúšťacie mechanizmy.

Pri skúmaní mozgov geneticky manipulovaných myší narazili vedci na nadmerné koncentrácie receptoru NR2B, ktorý reaguje na alkohol. Koncentrácia receptoru bola zvýšená najmä v regiónoch Nucleus accumbens (sídli tu odmeňovací systém) a hipokampus, ktorý reguluje spomienky a reakcie na životné prostredie. Nervové bunky pravdepodobne v reakcii na stres tvorili viac receptorov NR2B, ktoré zvyšovali túžbu myší po alkohole.

(kab)

Počasie

Dnes bude jasno až polooblačno. Na severe a východe pri zväčšenej oblačnosti miestami prehánky, ojedinele búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 24 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 9 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 7 m/s.Vo štvrtok bude polooblačno, ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 22 až 26, na severe 19 stupňov. V piatok bude prevažne malá oblačnosť, ojedinele prehánky alebo búrky, najmä v horských oblastiach. Nočná teplota 14 až 9, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamoblačno21
Aténypolooblačno25
Belehradpolojasno26
Berlínzamračené17
Bratislavapolooblačno25
Brusel oblačno16
Budapešťpolooblačno25
Bukurešť prehánky22
Frankfurt polooblačno20 
Helsinkipolooblačno23
Istanbulpolooblačno25
Kodaňoblačno17
Kyjevpolooblačno24
Lisabonpolooblačno21
Londýnoblačno15
Madridjasno25
Moskvaoblačno21
Oslooblačno20
Parížpolojasno25
Prahaprehánky18
Rímpolojasno24
Sofiaoblačno19
Štokholmpolooblačno20
Varšavapolooblačno24
Viedeňpolooblačno23
Záhreboblačno22
Ženevapolojasno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.