Hospodársky denník
USD46,868 Sk
EUR42,488 Sk
CHF29,203 Sk
CZK1,391 Sk
  Streda  15.Mája 2002

Novela živnostenského zákona

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Zakladáme cestovnú kanceláriu, s. r. o. Ako máme preukázať živnostenskému úradu, že priestory máme v prenájme, keď ešte nie sme zaregistrovaní v obchodnom registri?

- Zákon č. 279/2001 Z. z., ktorý novelizoval živnostenský zákon, zaviedol s účinnosťou od 1. septembra 2001 tak pre fyzické osoby, ako aj právnické osoby novú povinnosť v § 46 preukázať oprávnenie užívať nehnuteľnosť, v ktorej majú zriadenú prevádzkareň, alebo miesto podnikania, ak ich adresy sú odlišné od miesta bydliska u fyzickej osoby a u právnickej osoby, v ktorej má zriadenú prevádzkareň alebo sídlo. Pod užívaním nehnuteľnosti je potrebné rozumieť napríklad nehnuteľnosť vlastniť, mať ju v nájme, podnájme, výpožičke atď. S touto novou povinnosťou nemajú problémy žiadatelia o živnostenské oprávnenie - fyzické osoby. Trocha zložitejšie to majú žiadatelia o živnostenské oprávnenie - právnické osoby, napríklad obchodné spoločnosti založené podľa Obchodného zákonníka. Podľa § 10 ods. 4 živnostenského zákona na žiadosť zakladateľov, prípadne orgánov alebo osôb oprávnených podať návrh na zápis slovenskej právnickej osoby do obchodného registra vydá živnostenský úrad koncesnú listinu alebo živnostenský list pred zápisom do tohto registra, ak je preukázané, že právnická osoba bola založená, teda spoločenská zmluva bola podpísaná všetkými zakladateľmi, čiže v prípade jediného zakladateľa bola vyhotovená zakladateľská listina vo forme notárskej zápisnice.

Takýmto osobám vzniká živnostenské oprávnenie dňom zápisu do obchodného registra. Týmto dňom totiž právnická osoba - obchodná spoločnosť nadobúda právnu subjektivitu, má spôsobilosť nadobúdať práva a povinnosti a môže vo svojom mene uzatvárať zmluvy (kúpno-predajnú, o nájme, podnájme atď.). Podľa § 64 Obchodného zákonníka však do vzniku spoločnosti konajú vo veciach súvisiacich so vznikom spoločnosti za spoločnosť jej zakladatelia alebo niektorý z nich. Zakladatelia sú oprávnení zaväzovať sa za spoločnosť už odo dňa jej založenia, teda ešte pred zápisom spoločnosti do obchodného registra sú zakladatelia zaviazaní z takto prevzatých záväzkov spoločne a nerozdielne a nie je rozhodujúce ani to, či s prevzatím záväzku súhlasili všetci zakladatelia alebo nie. Po vzniku spoločnosti prechádzajú záväzky uzavreté zakladateľmi za spoločnosť ex lege (zo zákona) na ňu okamihom vzniku, pokiaľ ich spoločnosť do troch mesiacov neodmietne.

Žiadatelia o živnostenské oprávnenie - právnické osoby preukážu živnostenskému úradu splnenie povinnosti podľa § 46 ods. 2 písm. d) živnostenského zákona tak, že mu preukážu zmluvu (kúpno-predajnú, darovaciu, nájomnú, zmluvu o podnájme atď.), ktorú uzavrel zakladateľ obchodnej spoločnosti.

Chcela by som v našej obci otvoriť cukráreň, v ktorej by som predávala svoje zákusky a pečivo. Nie som vyučená, ale počula som, že bola novela živnostenského zákona, ktorá mi to umožňuje. Prosím o informáciu, či je to možné.

- Výroba pekárskych a cukrárskych výrobkov je podľa prílohy č. 1 k živnostenskému zákonu remeselnou živnosťou. Odborná spôsobilosť, ktorú vyžaduje živnostenský zákon na prevádzkovanie remeselnej živnosti, sa preukazuje výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení učebného odboru alebo študijného odboru a dokladom o vykonaní najmenej trojročnej praxe v odbore. Zákon č. 279/2001 Z. z., ktorý novelizoval živnostenský zákon, zaviedol s účinnosťou od 1. septembra 2001 úplne nový náhradný spôsob preukazovania odbornej spôsobilosti. Uvedené doklady o odbornej spôsobilosti (výučný list atď.) sa podľa § 22 ods. 1 živnostenského zákona môžu nahradiť nielen výučným listom alebo iným dokladom o riadnom ukončení príbuzného odboru a dokladom o vykonaní najmenej trojročnej praxe v odbore alebo v príbuznom odbore, alebo vysvedčením o maturitnej skúške na strednej odbornej škole alebo na strednom odbornom učilišti, alebo na gymnáziu s predmetmi odbornej výchovy, alebo na nadstavbovom štúdiu v rovnakom odbore a dokladom o vykonaní najmenej dvojročnej praxe v odbore, alebo diplomom o absolvovaní vysokej školy v príslušnom odbore a dokladom o vykonaní najmenej jednoročnej praxe v odbore, čo bolo možné podľa doterajšej právnej úpravy, ale podľa § 22 ods. 1 písm. d) dvoma osvedčeniami: osvedčením o získanom vzdelaní v akreditovanej vzdelávacej ustanovizni a osvedčením o vykonaní kvalifikačnej skúšky pred skúšobnou komisiou.

Akreditované vzdelávacie ustanovizne sú podľa zákona č. 386/1997 Z. z. o ďalšom vzdelávaní v znení zákona č. 567/2001 Z. z. vzdelávacie ustanovizne, ktoré môžu uskutočňovať vzdelávaciu aktivitu na základe štátneho overenia spôsobilosti, čiže akreditácie, o ktorej rozhoduje ministerstvo školstva. Osvedčenie o vykonaní kvalifikačnej skúšky sa dá získať pred skúšobnou komisiou, ktorú zriaďuje a ich členov na návrh Slovenskej živnostenskej komory vymenúva a odvoláva krajský úrad. Členmi týchto skúšobných komisií sú: zástupca krajského úradu, Slovenskej živnostenskej komory, živnostenského spoločenstva v odbore a stavovskej komory v odbore, ak sú zriadené, a zástupca príslušnej strednej školy alebo vysokej školy. Kvalifikačnou skúškou pred touto skúšobnou komisiou sa overujú odborné teoretické vedomosti a praktické znalosti technických alebo technologických postupov, ktoré sa vyžadujú pri prevádzkovaní

Podrobnosti o obsahu teoretických vedomostí a praktických znalostí, spôsobe vykonania kvalifikačnej skúšky a vydania osvedčenia o jej vykonaní sú uvedené vo vyhláške Ministerstva vnútra SR č. 323/2001 Z. z. Za vykonanie kvalifikačnej skúšky sa platí úhrada, ktorá zodpovedá nevyhnutným nákladom, ktoré sú s tým spojené. Úhradu určuje Slovenská živnostenská komora.

JUDr. Katarína Horvatová

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.