Hospodársky denník
USD46,868 Sk
EUR42,488 Sk
CHF29,203 Sk
CZK1,391 Sk
  Streda  15.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Pokles zásob vystrašil trh ropy

Včerajšie obchodovanie na svetových trhoch ropy bolo podmienené zverejnením správy American Petroleum Institute o vývoji priemyselných zásob ropy v USA. Vzhľadom na skutočnosť, že informácie boli uvedené až po skončení obchodovania, investori vytvárali svoje pozície podľa predbežných odhadov. Analytici oslovení agentúrou REUTERS očakávali, že zásoby ropy vykážu medzitýždenný pokles o 2,5 mil. barelov. Napätá situácia na Blízkom východe stále predstavuje v krátkodobom časovom horizonte rizikový faktor. Podporu cenovému vývoju poskytol aj dlhodobý výhľad svetovej ponuky ropy prezentovaný International Energy Agency, ktorá uviedla, že ponuka tejto strategickej komodity by mala v najbližších šiestich mesiacoch klesať, no razancia tohto znižovania je závislá od produkčnej politiky OPEC. Nórsko ako jeden z trojky kľúčových producentov ropy mimo kartelu plánuje do júna tohto roka znížiť svoju dennú produkciu o 600 tis. barelov s cieľom dodržania aktuálne platných kvót. V prvom polroku 2001 by malo aj Rusko zredukovať svoje kvóty v priemere o 150 tis. barelov na 3,02 mil. barelov denne.

Nórska nejednotnosť

Určité nejasnosti prinieslo aj nedeľné vyhlásenie nórskeho premiéra Kjella M. Bondevika, že krajina môže zvýšiť svoju produkciu ešte pred koncom júna. Tieto slová sú v rozpore s predchádzajúcim stanoviskom ministra ropného priemyslu Einara Steensnaesa, ktorý odmietol posun v exportnej politike do tohto termínu. Okrem vojensko-politických faktorov začínajú na trhu ropy pôsobiť aj vyhlásenia vrcholových predstaviteľov exportérov tejto komodity, ktoré majú dosah na fundamenty trhu. Júnové kontrakty ropy WTI si v utorkovom obchodovaní na New York Mercantile Exchange polepšili o 39 USc a pohybovali sa na dočasnej úrovni 28,77 USD za barel. V prípade rovnako datovaných dodávok ropy Brent na londýnskom trhu sa priebežne stabilizovala na 26,91 USD za barel, pri zisku 33 USc. Nákupný sentiment sa preniesol aj na trh ropných derivátov, kde júnový vykurovací olej poskočil o 0,65 USc na dočasných 70,10 USc za galón. Júnový benzín sa posilnil o 1,32 USc a pohyboval sa okolo hladiny 81,05 USc za galón.

Dolár v pozornosti

Oživenie amerického dolára na devízových trhoch podporované ziskovým ťažením Wall Street sa v utorok podpísalo pod prudké oslabenie zlata na newyorskom COMEX-e. Masové výpredaje podporili aj nedávne štatistiky, ktoré poukázali na prekúpený trh a najmä kapitálovo silné komoditné fondy sa začali zbavovať zlatých aktív. Podľa vyjadrení analytikov bude cena zlata v krátkodobom časovom horizonte ovplyvňovaná takmer výlučne z pozícií dolára oproti kľúčovým svetovým menám. Prípadné kontinuálne posilňovanie akcií na Wall Street bude pôsobiť ako podporný dolárový faktor a dlhodobejší rast bude lákať k presunu kapitálu z bezpečnejšieho trhu zlata na výnosnejší trh akcií. Júnové dodávky tohto kovu sa včera prepadli o 3 USD a pohybovali sa na 307,90 USD za troyskú uncu. V línii hlavného trhu sa uberalo aj júlové striebro, ktoré sa dočasne oslabilo o 1,2 USc na úroveň 4,595 USD/oz. Ziskové ťaženie bolo charakteristické pre platinou vedenú skupinu kovov, kde si júnové paládium polepšilo o 1,90 USD na priebežných 351 USD/oz. Júlová platina sa v závere dňa ustálila na 530 USD/oz pri zisku 4,70 USD.

(M. Tirpák/REUTERS)

Počasie

Dnes bude jasno až polooblačno. Na severe a východe pri zväčšenej oblačnosti miestami prehánky, ojedinele búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 24 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 9 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 7 m/s.Vo štvrtok bude polooblačno, ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 22 až 26, na severe 19 stupňov. V piatok bude prevažne malá oblačnosť, ojedinele prehánky alebo búrky, najmä v horských oblastiach. Nočná teplota 14 až 9, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamoblačno21
Aténypolooblačno25
Belehradpolojasno26
Berlínzamračené17
Bratislavapolooblačno25
Brusel oblačno16
Budapešťpolooblačno25
Bukurešť prehánky22
Frankfurt polooblačno20 
Helsinkipolooblačno23
Istanbulpolooblačno25
Kodaňoblačno17
Kyjevpolooblačno24
Lisabonpolooblačno21
Londýnoblačno15
Madridjasno25
Moskvaoblačno21
Oslooblačno20
Parížpolojasno25
Prahaprehánky18
Rímpolojasno24
Sofiaoblačno19
Štokholmpolooblačno20
Varšavapolooblačno24
Viedeňpolooblačno23
Záhreboblačno22
Ženevapolojasno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.