Hospodársky denník
USD46,868 Sk
EUR42,488 Sk
CHF29,203 Sk
CZK1,391 Sk
  Streda  15.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rusko - NATO

„Hoci slovo ťhistorickéŤ bolo v poslednom čase devalvované, táto iniciatíva jednoducho historická je, a tiež revolučná, symbolizuje novú úroveň spolupráce, ukazuje, ako ďaleko sme dospeli v prekonávaní nových bariér.“ Generálny tajomník NATO G. Robertson zašiel vo svojich úvahách dokonca ešte ďalej. Podľa neho potreba pretransformovania vzťahov Ruska a Severoatlantickej aliancie vychádza z faktu, že bezpečnostné koncepty sú rozbité a tradičné postupy už nefungujú: „Aby sme zachovali kolektívnu bezpečnosť, musíme prerobiť tiež inštitúcie.“ Dvojdňový reykjavícky summit Rusko-NATO tak dal zelenú novým vzťahom založeným nielen na vzájomných konzultáciách o vlastných postupoch, ako doteraz fungovala zmiešaná Rada NATO-Rusko, ale spoločný orgán by mal priamo rozhodovať v dvoch desiatkach vybraných tém. Nik si nerobí ilúzie, že ide o vstup Ruska do NATO zadnými dvierkami, pretože Moskva zostane na vedľajšej koľaji, pokiaľ ide o odobrenie prijatia nových členov alebo o strategické vojenské rozhodovanie aliancie mimo medzinárodného boja proti terorizmu a tam, kde „nedosiahnu dohodu“, čo je skutočne široko vysvetliteľné i zneužiteľné.

Napriek tomu kvalitatívny posun nastal v dvoch rovinách. Nebyť Reykjavíku, záväzná zmluva o odzbrojení medzi Ruskom a USA, ba možno ani ústna dohoda, by nebola tak skoro uzrela svetlo sveta. Ešte pred týždňom obe krajiny stáli na neprekonateľných bodoch o podobe a počte redukcie jadrových zbraní. USA presadzovali zníženie maximálne na 1700 až 2200 jadrových hlavíc, Rusko sa pohrávalo s číslom 1500. Je to zníženie o viac ako dve tretiny (z dnešných 6- až 7-tisíc), teda splnenie sľubu z novembra minulého roka. Pozitívom je fakt, že sa americký prezident nechal nakoniec prehovoriť aj na písomnú záväznú podobu, čo doteraz odmietal a zmluvu bral za prežitok studenej vojny. Nejeden pozorovateľ však podčiarkol fakt, že obe krajiny sa mohli navzájom dotlačiť na oveľa razantnejšiu redukciu. Pritom dôvod, prečo zmluva nakoniec hladko prešla, je prozaický. Spôsob vyradenia môžu obe strany stanoviť po svojom. Rusko síce trvalo na zničení hlavíc, ale zrejme bude z bezpečnostného aj zo strategického hľadiska nasledovať USA, ktoré to odmietli a zvolili ich uskladnenie a demontáž. Skeptici by povedali, že veľmoci tak zrušili „dedičstvo studenej vojny“ len na papieri. A len dodajme, že ani daný podpis G. W. Busha nezaručuje, že zmluvu ratifikuje americký Senát. Nebol by to prvý prípad. START-2 dodnes nemá záväznú podobu.

Vráťme sa však k Reykjavíku a druhej rovine kvalitatívneho posunu vzťahov. NATO si uvedomilo, že Rusko nemôže vynechávať z „hry o záchrancu sveta“, ak vypukne konflikt, ktorý sa aliancia rozhodne hasiť. Sám Robertson prízvukoval, že dnes vojny nezačínajú len, resp. už vlády. Teroristickí šialenci si vyberajú miesto útoku podľa vlastných pravidiel a presvedčenia. Posledné mesiace ukázali, že Rusko spolupracovalo s misiami NATO, dokonca sa začleňovalo v oveľa väčšom rozsahu, ako to predpokladala činnosť Stálej zmiešanej rady NATO-Rusko. Zároveň aj samotná aliancia si uvedomuje výhodnosť úzkej kooperácie s Moskvou, ktorá jej dovoľuje mať voľnejšie ruky pri jej výhradnom určovaní smeru a veľkosti rozšírenia (Rusko sa zrieklo práva veta).

Aj keď terajšie zasadnutie v Reykjavíku bolo najmä o „kvalitatívne novej úrovni vzťahov“ (Robertson), ktoré spečatí dohoda 28. mája v Ríme, summit sa včera venoval aj vzťahom EÚ a NATO, kde si chcú obe zoskupenia uvedomiť, že „nemôžu byť len skromne ambiciózne“ a prejavujú záujem venovať väčšiu váhu potrebe posilniť kolektívnu bezpečnosť.

Slávka Blazseková

Počasie

Dnes bude jasno až polooblačno. Na severe a východe pri zväčšenej oblačnosti miestami prehánky, ojedinele búrky. Najvyššia denná teplota 20 až 24 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 9 stupňov. Západný až severozápadný vietor 3 až 7 m/s.Vo štvrtok bude polooblačno, ojedinele prehánky alebo búrky. Nočná teplota 12 až 8, denná teplota 22 až 26, na severe 19 stupňov. V piatok bude prevažne malá oblačnosť, ojedinele prehánky alebo búrky, najmä v horských oblastiach. Nočná teplota 14 až 9, denná teplota 23 až 27, na severe okolo 20 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 5.13 a zapadne o 20.24 hod.

Amsterdamoblačno21
Aténypolooblačno25
Belehradpolojasno26
Berlínzamračené17
Bratislavapolooblačno25
Brusel oblačno16
Budapešťpolooblačno25
Bukurešť prehánky22
Frankfurt polooblačno20 
Helsinkipolooblačno23
Istanbulpolooblačno25
Kodaňoblačno17
Kyjevpolooblačno24
Lisabonpolooblačno21
Londýnoblačno15
Madridjasno25
Moskvaoblačno21
Oslooblačno20
Parížpolojasno25
Prahaprehánky18
Rímpolojasno24
Sofiaoblačno19
Štokholmpolooblačno20
Varšavapolooblačno24
Viedeňpolooblačno23
Záhreboblačno22
Ženevapolojasno23

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.