Hospodársky denník
USD47,165 Sk
EUR42,581 Sk
CHF29,262 Sk
CZK1,402 Sk
  Štvrtok  16.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Kde sme a čo chceme (30)

Nebyť pápežskejší ako pápež

Dnes na otázky šéfredaktora Hd pre všetkých členov Hospodárskeho klubu (NEF), ktorými takpovediac pokračuje jeho februárová diskusia o predstavác. . .

O AGW

Včera bol v Hd M. Grega. Diskusia s ním sa týkala možných dôsledkov znefunkčnenia AGW, s. r. o., a AGW, a. s., štátnymi orgánmi, niektorých špeciálnych otázok vrátane cielených dezinformácií. . .

Unikát zo SR

Vojenský technický ústav z Liptovského Mikuláša predstavil na IDEE '02 v Trenčíne prístroj na diaľkové zisťovanie toxických látok v atmosfére. Zahraničné zariadenia majú podľa konštruk. . .

Zladiť prácu a záujmy rodiny

Narastajú vplyvy napätej a neistej ekonomickej situácie

Myšlienka, že zamestnanec, ktorý má vytvorené podmienky na zvládnutie rodinných povinností a je spokojný, podá. . .

Kto a čo škodí Miklošovi

Tretieho mája z titulnej strany sme uverejnili článok s titulkom Boľševník na Úrade vlády SR (ÚV SR)? Autor T. Bucha sa v ňom venoval verejnej súťaži na čerpadlá a ich náhr. . .

S ručením obmedzeným

Hasenie už nepomáha, čarovný prútik nemáme - treba systém

Riaditeľ košickej FNsP na Triede SNP Robert Roland včera oznámil čiastočne radostnú správu. V utorok po troch kolách. . .

Kto príde?

V súčasnosti sa čoraz častejšie do popredia dostáva otázka, kto v roku 2004 nahradí vo funkcii prezidenta americkej centrálnej banky (FED) Alana Greenspana. Výber jeho nástupcu nebude vô. . .

Vplyv ropy

Výrazné posilnenie cien ropy sa premietlo do vývoja spotrebiteľských cien v USA za apríl, ktoré medzimesačne stúpli o 0,5 %. Tento nárast je najvýraznejší za posledných 12 mesiacov a zvy. . .

Očakáva viac

Hospodársky rast Ruska v roku 2002 dosiahne podľa ministra hospodárstva a obchodu Germana Grefa úroveň 3,6 %, čo je o 0,2 % viac ako doterajšie oficiálne predikcie vlády. Na budúci rok. . .

Váš tieňový kabinet

Od 2. 5. do 15. 5. sme dostali 570 platných hlasovacích lístkov do májového tieňového kabinetu. V uplynulom týždni hlasovalo 339 čitateľov. Na hlasovacích lístkoch sa objavi. . .

DMD Holding

Reštrukturalizácia DMD Holdingu, a. s., Trenčín je odvčera v kompetencii prezidenta Prezídia Fondu národného majetku SR. Rozhodla o tom vláda SR, keď schválila zmenu úloh svojho uzn. . .

Pre 2338 ľudí

Dosiaľ najväčší filmový komplex na Slovensku s 12 kinosálami pre 2338 divákov otvoria zástupcovia spoločnosti UNITED Cinemas International Central Europe Slovakia počas slávnostného. . .

Menej zmlúv

Lízingová spoločnosť VB Leasing, s. r. o., Bratislava uzatvorila za prvý kvartál tohto roka 1195 nových lízingových zmlúv v obstarávacej cene bez DPH 800,809 milióna Sk. V medziročno. . .

Sú nespokojní

Dekani slovenských vysokých škôl sú nespokojní s novým odmeňovaním pedagógov, ktoré spôsobilo ich platové zatriedenie podľa zákona o verejnej službe. Zákon umožnil zvýšenie tarifnýc. . .

Ročne 2,4 mld.

Ročné výdavky do údržby a opráv ciest predstavujú v posledných troch rokoch podľa riaditeľa odboru cestného hospodárstva Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Gejzu Végha. . .

Priveľké „sústo“ menom REP

Po námietkach SDĽ prerušené rokovanie

Vláda SR obdobne ako minulý týždeň ani pri svojom včerajšom rokovaní zatiaľ neuzatvorila vydanie finálnych rozhodnutí o pr. . .

Vládna zelená dôchodcom

Čaká nás 5-percentné zvýšenie dôchodkov

Vládny kabinet schválil zvýšenie dôchodkov o 5 % od 1. júla 2002. Vláda tak odsúhlasila prvú alternatívu návrhu na zvýš. . .

Do Trenčína

Výmena skúseností v oblasti regionálnej spolupráce troch krajín Beneluxu v rámci Európskej únie bude predmetom v poradí druhého stretnutia premiérov štátov Vyšehradskej štvorky a Bene. . .

Cez video o spolupráci

Vedeckovýskumné kontakty študentov

Rozvoj medzinárodnej pedagogickej a vedeckovýskumnej spolupráce je cieľom prvej videokonferenčnej prednášky z univerzity v Grenobli pr. . .

Adresa: redakcia hd-deennik.sk

To: Host Nazory/HDEN

cc:

Pripomínate mi TITANIC. Loď sa potápa, no na hornej palube hraje kapela. Ekonomika Slovenska sa rúti do priepasti a vy sa zaujímate o. . .

Zákony, zákony, zákony

V parlamente včera konečne pracovne

Štyri environmentálne návrhy zákonov, ktoré súvisia so vstupom SR do Európskej únie, uviedol včera v parlamente v prvom čítaní mi. . .

Rast ziskovosti priemyslu

Odrazom je rast hrubého domáceho produktu

Napriek minuloročnému prehlbovaniu deficitu štátneho rozpočtu (ŠR) i zahraničného obchodu (ZO) SR väčšina nefinančných s. . .

Budú kontroly

Minister financií SR F. Hajnovič bude podľa šéfa rezortu zdravotníctva R. Kováča iniciovať finančné kontroly v niektorých nemocniciach vrátane kontrol na daňových úradoch. Chce sa . . .

Dobré vzťahy

Medzivládnu dohodu o obchodnej spolupráci a o leteckých dopravných službách medzi Slovenskom a Macedónskom včera podpísali príslušní ministri na úvod návštevy macedónskeho prez. . .

Odložili štrajk

Odborári závodu Siderit Nižná Slaná spoločnosti Želba Spišská Nová Ves sa rozhodli odložiť termín vyhlásenia generálneho štrajku do 31. mája. Predpokladajú totiž, že terajšia zlož. . .

Letné tábory

JUNIOR centrum voľného času detí a mládeže v Banskej Bystrici pripravuje letný tábor pre technikov v Tajove. Prírodovedecká expedícia bude zameraná na faunu, flóru a geografiu Maka. . .

Lov kaprov

Do 15. marca budúceho roka potrvá lov rýb v kaprových vodách, ktorý sa včera začal. Povolené je privlastnenie si kapra rybničného s minimálnou dĺžkou 35 centimetrov. V tohtoročnej sezó. . .

Topvar sa vždy dobre predáva

Významné ocenia z „pivárskych“ krajín - ČR a Nemecka

Topoľčiansky pivovar Topvar predal v tomto roku za obdobie január až apríl 188 901 hektolitrov piva. V porov. . .

Za skrátené vyšetrovanie

Zmenený zmenený právny styk s cudzinou

V súčinnosti ministerstiev spravodlivosti a vnútra bola pripravená novela Trestného poriadku. Poslanci NR SR ju posudzujú v prvo. . .

Zaujal zatepľovací systém

Grand Prix patrí domácej firme AS Styrex

Cenu Grand Prix za najlepší exponát na 5. ročníku medzinárodného stavebného veľtrhu For Arch Slovakia, ktorý sa koná v Banskej. . .

Koho budú voliť nezamestnaní?

Komentuje Eleonóra Bujačková

Kto sa musí mesiace a mesiace pravidelne hlásiť na Úrade práce, či si už dlho hľadá zamestnanie, nebude asi stúpencom súčasnej vlády.. . .

Našli len na najnutnejšie

Komentuje Rudolfa Vallová

„Máme predstavy, ako to robiť lacnejšie,“ hovorí na tému programu podpory vytvárania a skvalitňovania služieb turistických informačných kance. . .

Keď má ísť na úrad, znervóznie

Nedokáže zostať sedieť doma, len tak so založenými rukami a nariekať

Nikdy by som nebola verila, že aj v menších obciach môžu vyžiť také profesie ako krajčírky, v. . .

Vyše 1 mld. Sk

Viac ako 1,164 mld. Sk predstavoval minuloročný obrat spoločnosti HT Computers (HTC) Bratislava. Uvedený výsledok je najlepší v doterajšej histórii firmy. Podľa predstaviteľov HTC . . .

Slováci pri bielej farbe

Pestrofarebné steny vládnu vo svete

Jedným z vyše 260 vystavovateľov na medzinárodnom veľtrhu stavebníctva FOR ARCH, ktorý pokračuje v Banskej Bystrici, je aj dolno. . .

Povzbudzujúca bilancia

Spokojnosť ZSNP s vydareným štartom

Zisk pred zdanením 554 mil. Sk vykázala za 1. štvrťrok skupina spoločností Závodu SNP (ZSNP) v Žiari nad Hronom. Jej celkové výnosy pr. . .

Motory z Martina do sveta opäť od Lombardiniho

Talianske know-how a fortieľ domácich

Mesačne 700 až 750 motorov viacerých typov vyrobí jediný slovenský výrobca motorov DMD Lombardini v Martin. . .

Od A po Zet

Ročný obrat vyše 600 mil. Sk dosiahla za minulý rok BSP Group podnikajúca na Slovensku v oblasti informačných technológií. Zameranie sa na spoluprácu s významnými firmami v regióne, a. . .

Aj Istrokapitál

Istrokapitál pribudol k viacerým spoločnostiam vrátane českého lídra stavebného trhu IPS Skanska, ktoré už vlani avizovali záujem o kúpu spoločnosti Hydrostav Bratislava a vykonal. . .

Cez dlhopisy

Esprit Banská Štiavnica emituje desaťročné dlhopisy v objeme 5,166 mil. Sk. Vydá 5166 kusov zaknihovaných cenných papierov na meno, v menovitej hodnote 1000 Sk. Začiatok emisie stano. . .

Nové projekty

Tržby 790 mil. Sk zaznamenala za uplynulý rok spoločnosť S&T Slovakia, čo predstavuje medziročný nárast o 68 %. Podľa jej výkonného riaditeľa Ivana Lužicu sa na tomto náraste podieľ. . .

Náročné rokovania s EÚ o obilí

Vieme, čo chceme dopestovať, nie je však isté, či dostaneme na to kvóty

Západné Slovensko svojimi pôdnoklimatickými podmienkami predstavuje najvhodnejšie prostre. . .

Sto rokov Siemensu

Patria k špičke investorov

Spoločnosť Siemens sa na území Slovenska etablovala už v roku 1902 vybudovaním elektrického osvetlenia pre vtedajšiu Bratislavu. V uplynulom roku d. . .

Ocenili Ľacha

Prezidentovi AZZZ SR Michalovi Ľachovi sa včera v Moskve dostalo významného uznania v podobe pamätnej plakety prezidenta Ruskej federácieVladimíra Putina, ktorú mu odovzdali v prí. . .

Spory o podnikateľskom luxuse

Môžeme si dať do daňových výdavkov veci na skrášlenie kancelárie, napríklad umelé kvety a obrazy? Definuje alebo obmedzuje zákon o daniach z príjmov nejako luxusné v. . .

Pracovný čas zamestnanca a prípadné skrátenie

Ako si máme správne vysvetľovať zamestnávanie osôb v ďalšom pracovnom pomere, keď je zákonom ustanovený 40-hodinový týždenný pra. . .

Dôchodok a práca na družstve

Člen družstva, volený členskou schôdzou na päť rokov za predsedu, dovŕši dôchodkový vek 1. 3. 2002. Bude môcť mať od 1. marca 2002 súbeh dôchodku so zamestnaním . . .

Pracovný pomer a lehota chrániaca pracovníka

Dňa 28. marca 2002 som skončila pracovný pomer z organizačných dôvodov. Dňa 2. apríla 2002 som sa prihlásila na úrad práce. 15. apríla 2002 so. . .

Biznis je permanentná zmena

Informatika poskytuje viac času na kontakt so zákazníkmi

Viac ako dvadsať rokov pôsobil docent Jozef Trnovec na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Komenskéh. . .

Nová tomografia

Trojrozmerné snímky vnútra tela s vysokým rozlíšením sú dávnym prianím lekárov. Počítačová tomografia sa tomuto cieľu veľmi priblížila, ale preniknúť môže maximálne cez trojmilim. . .

El Niňo

Americkí vedci varujú verejnosť, že klimatická anomália nazvaná El Niňo sa prebúdza zo svojho štvorročného spánku a potrvá až do začiatku budúceho roka. Naposledy sa anomália prejavila n. . .

So strachom treba bojovať

Pri pohľade na ľudí čakajúcich pri pokladnici v supermarkete stŕpne Thomas Bender od hlavy po päty. „Pozri, ako vyzerá,“ v myšlienkach počuje komentár na svoju adre. . .

Šikovná baktéria

Britskí vedci dekódovali genetickú informáciu baktérie, ktorá je kľúčom k väčšine používaných prirodzených antibiotík. Nové poznatky poslúžia pri vývoji nových silnejších lieko. . .

Keď stromy padajú

Osamelo stojace stromy nemusia byť hrozbou pre okolie iba za silného vetra. Aj pri menšej záťaži môžu na prvý pohľad zdravé jedince padnúť k zemi. Nemeckí vedci zistili, . . .

Drobničky

Herečka Christina Ricciová (22) sa pripravuje na nový projekt - v historickej dráme stvárni postavu Lucrezie Borgiovej.

V mexickom mestečku Puerto Nuevo dokončujú sochu Ježiša Krist. . .

Kamošfest v Propeleri

Netradičné trojdňové podujatie pre deti a mládež Kamošfest 2002, spojené s prezentáciou aktivít 21 detských a mládežníckych občianskych združení, sa v rámci kampa. . .

V pradávnych časoch...

Najočakávanejšia snímka tohto roku - pokračovanie najväčšej filmovej vesmírnej ságy, ktorú poznáme pod slovenským názvom Hviezdne vojny prichádza do našich kín. K exis. . .

Šokujúca koláž

Keď prezeráte pulty či police našich kníhkupectiev, nemôže uniknúť vašej pozornosti nové vydanie zbierky príbehov anglického majstra zápletky a napätie Frederika Forsytha Veterán (. . .

Stá repríza „kultovky“

Muzikál Niekto to rád horúce v réžii Milana Lasicu oslávil na bratislavskej Novej scéne už stú reprízu. Divadelná verzia amerického muzikálu, ktorý sa preslávil najmä. . .

L´Equipe vedie rebríček

Noviny a časopisy sa v roku 2001 v porovnaní s rokom 2000 predávali pomerne dobre. Vyplýva to z výsledkov prieskumu organizácie Diffusion contrôle. V kategórii denn. . .

Rozprávanie o vzťahoch

Hra britského autora Donalda Churchilla Ešte máš mňa miláčik je druhou premiérou bratislavského Divadla West v tejto sezóne. Komédiu známeho anglického autora o problémoch. . .

Stretnutie s hudbou

Agentúra AP projekt Bratislava, PM Production.Music a Mestské kultúrne stredisko Bratislava srdečne pozývajú na koncerty vyše 50-členného Mládežníckeho orchestra Hudobnej šk. . .

Miesto piety a úcty

Rekonštrukcia a výstavba Mauzólea Chatama Sofera v Bratislave je pred ukončením. S rozpočtom 26 miliónov Sk trvala od mája minulého roka a na financovaní sa podieľala iba ži. . .

Atraktívny večer v galérii

Prekvapenia, pestrý program, predĺžené hodiny a vstup zadarmo pripravujú štyri bratislavské kultúrne inštitúcie na sobotu 18. mája. Prvý Večer v múzeách a galériác. . .

Prezentácia reštaurátorov

Z reštaurátorskej tvorby Považského múzea (PM) v Žiline je názov výstavy, ktorú sprístupnili v priestoroch Budatínskeho zámku. Expozícia predstavuje verejnosti p. . .

Soulova diva fascinuje

Speváčka Sarah Connor (22) je prvou európskou soulovou divou, ktorá sa „zrodila“ na nemeckej hudobnej scéne. Jej nádherný hlas učaroval odborníkom i laikom. V súčasnosti a. . .

Chýba „logo a slogan“ Slovenskej republiky

Deficit, ktorý by čím skôr mali pomôcť odstrániť umelci

Hoci reč symbolov bola dôležitá v primitívnej spoločnosti, má i v modernej spoločnosti dosť č. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Svetozár

v piatok Gizela

v Českej republike

dnes Přemysl

v piatok Aneta. . .

Nerovnomerný pracovný čas

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Aké pracovné vzťahy máme uzatvárať s osobami prijatými na letnú. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 Pozvete nás ďalej? Rodinný magazín

9.30 Pieseň, hudba a my. Folklórne aktuality

10.15 Ľudia, fakty, udal. . .

Rádio Twist

6:00 Twist s Gregorom Marešom

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist s Miroslavom Škrhom

7:15 Šport

7:35 Trendy v ekonomike

9:30 Čierna skr. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 14. 5. 2002: Bratislava 100,07, Sliač 98,14, Košice 99,02. . .

. . .

Počasie

Dnes bude zrána jasno až polojasno, cez deň väčšinou polooblačno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V piatok bude jasno až polooblačno, na severe a východe miestami pri zväčšenej oblačnosti prehánky. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 23 až 27, na severe a východe okolo 21 stupňov. V sobotu bude jasno až polooblačno, ojedinele prehánky alebo búrky, najmä na západe krajiny. Nočná teplota 14 až 9, denná teplota 23 až 28 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.12 a zapadne o 20.26 hod.

Amsterdampolooblačno21
Atényoblačno27
Belehradpolojasno26
Berlínjasno19
Bratislavapolooblačno24
Brusel malá oblačnosť19
Budapešťpolooblačno25
Bukurešť oblačno24
Frankfurt polojasno20 
Helsinkioblačno18
Istanbulpolooblačno23
Kodaň polojasno19
Kyjevoblačno17
Lisabonpolooblačno24
Londýnpolooblačno20
Madridjasno26
Moskvaoblačno21
Oslooblačno17
Parížpolojasno25
Prahamalá oblačnosť20
Rímpolojasno26
Sofiaoblačno22
Štokholmdážď15
Varšavaprehánky19
Viedeňpolooblačno23
Záhrebpolojasno24
Ženevapolojasno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.