Hospodársky denník
USD47,165 Sk
EUR42,581 Sk
CHF29,262 Sk
CZK1,402 Sk
  Štvrtok  16.Mája 2002
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Dôchodok a práca na družstve

Člen družstva, volený členskou schôdzou na päť rokov za predsedu, dovŕši dôchodkový vek 1. 3. 2002. Bude môcť mať od 1. marca 2002 súbeh dôchodku so zamestnaním v družstve? Môže mať naďalej pracovnú zmluvu na dobu neurčitú alebo od 1. 3. 2002 do 31. 12. 2002 s ním musíme uzatvoriť pracovnú zmluvu na dobu určitú (§ 48 ods. 4 ZP)? Môže člen družstva mať súbeh starobného dôchodku a pracovnej zmluvy na dobu neurčitú alebo súbeh starobného dôchodku s pracovnou zmluvou na dobu určitú podľa § 48 ods. 3 ZP, resp. na dobu určitú podľa § 48 ods. 4 ZP s ročným opakovaním? Aké odvody máme zaňho platiť? ----------------------------------------------------------------

- Základnou podmienkou na výplatu starobného dôchodku je, že starobný dôchodok sa nevypláca po obdobie ďalšieho zamestnania po vzniku nároku na tento dôchodok a po obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti, po ktorú sa oprávnenému poskytuje nemocenské alebo plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu, pokiaľ zákon neustanovuje inak (§ 98 ods. 1 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov).

V prípade, ak však občan vykonáva zamestnanie dohodnuté iba na obdobie najviac jedného roka (t. j. na dobu určitú), starobný dôchodok sa vypláca, a to aj za obdobie, keď mu patrí nemocenské z tohto zamestnania (§ 98 ods. 2 cit. zákona). V prípade samostatne zárobkovo činnej osoby, spolupracujúcej osoby, starostu obce a primátora mesta a hlavného kontrolóra vykonávajúceho činnosť podľa osobitného predpisu sa podmienka dohodnutia zamestnania na obdobie najviac jedného roka považuje vždy za splnenú.

Zamestnaním sa rozumie zamestnanie v pracovnom pomere, pracovná činnosť v pomere člena výrobného družstva a poľnohospodárskeho družstva, práce vykonávané na základe dohody o pracovnej činnosti, služba v ozbrojených silách a iné činnosti, ktoré sa podľa tohto zákona alebo predpisov vydaných podľa neho hodnotia na vznik nároku na dôchodok a jeho výšku. Zamestnaním sa rozumie aj činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby bez ohľadu na to, či je zúčastnená na sociálnom zabezpečení (§ 98 ods. 3 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov).

Z uvedeného vyplýva, že s členom družstva, ktorý je poberateľom poskytovaného starobného dôchodku, môžete

- uzavrieť pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy najviac na obdobie 1 roka, t. j. na dobu určitú,

- uzavrieť dohody mimo pracovného pomeru, t. j. dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o vykonaní práce - maximálne na obdobie 1 roka,

pretože iba v takom prípade má nárok na výplatu starobného dôchodku (§ 98 ods. 2 zákona č. 100/1988 Zb. v znení neskorších predpisov).

Ak poberateľ starobného dôchodku má uzavretý pracovný pomer na dobu určitú na jeden rok, zamestnávateľ je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie aj na dôchodkové zabezpečenie (v § 14 ods. 7 sa vypustilo písm. e) - zákon NR SR č. 274/1994 Z. z. v znení zákona č. 467/2000 Z. z.), ako aj poistné na zdravotné poistenie (§ 10 ods. 6 písm. b) zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov) i príspevok na poistenie v nezamestnanosti (§ 65 zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov).

Poberateľ starobného dôchodku ako zamestnanec platí poistné na nemocenské poistenie aj poistné na dôchodkové zabezpečenie (v § 14 ods. 7 sa vypustilo písm. e) - zákon NR SR č. 274/1994 Z. z. v znení zákona č. 467/2000 Z. z.), ako aj poistné na zdravotné poistenie (§ 10 ods. 6 písm. b) zákona NR SR č. 273/1994 Z. z. v znení neskorších predpisov). Neplatí však príspevok na poistenie v nezamestnanosti (§ 57 ods. 3 zákona NR SR č. 387/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov). Pozri tabuľku.

Tabuľka:

Pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy

medzi poberateľom starobného dôchodku a zamestnávateľom

Zamestnanec Zamestnávateľ

poberateľ starobného

dôchodku

nemocenské 1,4 % 3,4 % z úhrnu

poistenie z vymeriavacieho základu vymeriavacích základov

najmenej zo 4000 Sk svojich zamestnancov

najviac z 32 000 Sk

dôchodkové 6,4 % 21,6 % z úhrnu

z vymeriavacieho základu vymeriavacích základov

zabezpečenie najmenej zo 4000 Sk svojich zamestnancov

najviac z 32 000 Sk

zdravotné 4 % 10 % z úhrnu

poistenie z vymeriavacieho základu vymeriavacích základov najmenej z 3000 Sk svojich zamestnancov

najviac z 32 000 Sk

príspevok neplatí 2,75 %

na poistenie z úhrnu vymeriavacích základov

v nezamestnanosti svojich zamestnancov

poistenie (+0,25 % GR)

Pracovný pomer na dobu určitú možno dohodnúť najdlhšie na tri roky (§ 48 ods. 2 zákona č. 311/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov - nového Zákonníka práce). Z uvedeného vyplýva, že člen družstva s pracovnou zmluvou uzatvorenou na dobu určitú až na tri roky by vzhľadom na ustanovenie § 98 ods. 2 zákona č. 100/1988 Zb. v znení neskorších predpisov po obdobie troch rokov nemal nárok na výplatu starobného dôchodku.

Predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na dobu určitú (§ 48 ods. 3 ZP) možno len v prípade zastupovania zamestnancov v dôsledku

- pracovnej neschopnosti,

- dovolenky,

- materskej dovolenky,

- rodičovskej dovolenky,

- výkonu verejnej funkcie,

- výkonu základnej služby,

- náhradnej služby,

- civilnej služby,

- výkonu opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,

- pri prácach, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku.

Uvedený dôvod sa uvedie v pracovnej zmluve.

Predĺžením pracovného pomeru sa rozumie pokračovanie v tom istom pracovnom pomere (t. j. nejde o uzavretie nového pracovného pomeru). Znamená to, že na základe dohody medzi oboma účastníkmi v pracovnej zmluve sa mení čas trvania pracovného pomeru. Je potrebné zdôrazniť, že pri predĺžení pracovného pomeru novú skúšobnú lehotu už nemožno dohodnúť.

Za opätovne dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú sa považuje pracovný pomer, ktorý má vzniknúť pred uplynutím 12 mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na dobu určitú medzi tými istými účastníkmi. V tomto prípade musí dôjsť ku skončeniu predchádzajúceho pracovného pomeru a až po jeho skončení medzi tými istými účastníkmi sa môže dohodnúť nový pracovný pomer. V tomto prípade možno dohodnúť aj skúšobnú lehotu.

Z uvedeného vyplýva, že s členom družstva, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, môžete opätovne dohodnúť pracovný pomer len v prípade zastupovania zamestnancov počas uvedených sociálnych situácii, napr. na zastupovanie počas pracovnej neschopnosti, materskej alebo rodičovskej dovolenky atď.

Pracovný pomer na dobu určitú možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť aj bez uvedených dôvodov (§ 48 ods. 4 ZP)

- so zamestnancami na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané školské vzdelanie umeleckého smeru,

- so zamestnancami zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,

- so zamestnancami pôsobiacimi v diplomatických misiách Slovenskej republiky v zahraničí,

- so zamestnancami zahraničných zastupiteľských úradov pôsobiacich na území Slovenskej republiky,

- so zamestnancami, o ktorých to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva.

Na záver možno konštatovať, že s členom družstva, ktorý zároveň poberá starobný dôchodok, môžete uzatvoriť pracovný pomer na dobu určitú na jeden rok, napr. od 1. marca 2002 do 28. februára 2003 a od 1. marca 2003 môžete s ním opätovne dohodnúť (uzatvoriť) pracovný pomer iba na zastupovanie zamestnancov v dôsledku pracovnej neschopnosti atď., t. j. môžete postupovať iba podľa § 48 ods. 3 ZP.

V prípade, ak by člen družstva bol zamestnaný aj po vzniku nároku na starobný dôchodok a tento starobný dôchodok by nepoberal alebo jeho časť (t. j. nepožiadal by o výplatu starobného dôchodku), starobný dôchodok by sa mu zvyšoval za každých 360 kalendárnych dní zamestnania o 6 % priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa vymeriava, prípadne sa vymeral dôchodok a v prípade, ak by nebol zamestnaný 360 kalendárnych dní, zvyšuje sa starobný dôchodok za každých ďalších kalendárnych 90 dní zamestnania o 1,5 % priemerného mesačného zárobku, z ktorého sa vymeriava, prípadne sa vymeral dôchodok (§ 23 zákona č. 100/1988 Zb. v znení neskorších predpisov). Iba v tomto prípade by ste s ním mohli uzatvoriť pracovný pomer na základe pracovnej zmluvy na dobu neurčitú, t. j. ak by člen družstva nepožiadal o výplatu starobného dôchodku.

Z uvedeného vyplýva, že v žiadnom prípade člen družstva nemôže mať súbeh výplaty starobného dôchodku a pracovného pomeru na základe pracovnej zmluvy na dobu neurčitú.

Počasie

Dnes bude zrána jasno až polojasno, cez deň väčšinou polooblačno, na severe a východe časom až oblačno a ojedinele prehánky. Najvyššia denná teplota 21 až 25, na severe okolo 19 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m 10 stupňov. Slabý premenlivý vietor.V piatok bude jasno až polooblačno, na severe a východe miestami pri zväčšenej oblačnosti prehánky. Nočná teplota 13 až 8, denná teplota 23 až 27, na severe a východe okolo 21 stupňov. V sobotu bude jasno až polooblačno, ojedinele prehánky alebo búrky, najmä na západe krajiny. Nočná teplota 14 až 9, denná teplota 23 až 28 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 5.12 a zapadne o 20.26 hod.

Amsterdampolooblačno21
Atényoblačno27
Belehradpolojasno26
Berlínjasno19
Bratislavapolooblačno24
Brusel malá oblačnosť19
Budapešťpolooblačno25
Bukurešť oblačno24
Frankfurt polojasno20 
Helsinkioblačno18
Istanbulpolooblačno23
Kodaň polojasno19
Kyjevoblačno17
Lisabonpolooblačno24
Londýnpolooblačno20
Madridjasno26
Moskvaoblačno21
Oslooblačno17
Parížpolojasno25
Prahamalá oblačnosť20
Rímpolojasno26
Sofiaoblačno22
Štokholmdážď15
Varšavaprehánky19
Viedeňpolooblačno23
Záhrebpolojasno24
Ženevapolojasno24

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.